עדכונים חמים
עדכונים חמים
בית המשפט: טל אליהו הבטיח לסייע לקשישה למרות שידע כי לא יוכל לעזור לה
השופטת רקפת סגל-מוהר

בית המשפט: טל אליהו הבטיח לסייע לקשישה למרות שידע כי לא יוכל לעזור לה

מצג שווא

השופטת רקפת סגל-מוהר מבית המשפט לעניינים מקומיים קבעה כי מי שכיהן כסגן ראש העיר, טל אליהו, יצר בפני קשישה מצג שווא כאילו יעזור לה במצוקתה בשעה שידע שלא יוכל לעשות זאת.

לא בכל יום אנחנו זוכים לראות תשומת לב כל כך מיוחדת ומשמעותית לאזרח הקטן. שאפו גדול מגיע לשופטת רקפת סגל-מוהר, מבית המשפט לעניינים מקומיים בחדרה, שהתייחסה בשיא הרצינות לסיפור פעוט לכאורה, אבל הפכה אזרחית

מדובר בתושבת העיר, אלמנה כבת 80, שהתקשרה בימי הסגר שהוטל בפסח אל מי שכיהן כסגן ראש העיר, טל אליהו, וסיפרה לו שבגלל חששה לצאת לעשות קניות היא נותרה ללא אוכל כלל. אליהו הבטיח שישלח אליה מישהו שיעזור לה, אך איש לא הגיע.

בלית ברירה יצאה מביתה כדי לקנות מזון, חנתה במקום אסור ליד החנות (באדום לבן ובנתיב נסיעה), וכששבה כעבור מספר דקות למכוניתה ראתה שקיבלה דוח בסך 250 שקלים.

לדבריה, “250 שקלים עבורי זה כסף בשביל לקנות אוכל”, ולכן בצר לה טילפנה שוב לטל אליהו. התושבת: “הוא אמר מה פתאום, תשלחי לי את כל החומר. שלחתי לו את החומר, הוא קישר ביני לבין המזכירה שלו, שלחתי לה את החומר, כתבתי לה את מצבי ומה שקרה לי.” בהמשך סיפרה בבית המשפט:” הייתה לי שיחה טלפונית עם טל אליהו והוא אמר לי לשלוח למזכירה שלו, ולקח זמן עד שקיבלתי תשובה. התשובה שקיבלתי, זה היה כאילו מכתב שטנץ, כאילו לא קראו את מה שכתבתי שם, את המצוקה שלי.”

דבריה של הקשישה ריגשו את השופטת סגל-מוהר, שקבעה כי לאור הדוח והצילומים לא ניתן להימנע מהרשעתה בעבירה המיוחסת לה, אך בכל הנוגע לנסיבות שהובילו לביצוע העבירה ולאורן, בדעתה להקל מאוד בגובה הקנס שיוטל עליה.

בהתייחסה לנסיבות שהובילו לביצוע העבירה הדגישה השופטת כי אין זו הפעם הראשונה שבה עומד בפניה תושב העיר חדרה וטוען כי פנה אל מי מסגני ראש העיר או עוזריו בבקשה לסיוע בעניינים שונים. “האיסור על התערבות נבחרי ציבור בעניינים כגון דא ברור וידוע וצר לי מאוד בכל פעם שאני נחשפת לסיפור של אדם שנותן אמון במי מאלה המבטיחים לסייע לו, בשעה שהם יודעים כי לא יוכלו לעשות זאת, ומעבר לכך הדבר אף אסור להם.”

השופטת התייחסה באופן אישי לטל אליהו וקבעה כי הבטיח לתושבת סיוע לקראת הסגר הראשון שהוטל על המדינה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, לא עמד בהבטחתו, ולאחר שקיבלה דוח חזר ויצר בפניה מצג כאילו יוכל לעזור לה גם בכך.

לאור זאת פסקה השופטת, כי “בשל הנסיבות שפורטו בפניי אני מחליטה לבוא לקראתה ומעמידה את סכום הקנס שאותו יהא עליה לשלם על סך של 50 שקלים.”

בנוסף הורתה להעביר את פסק הדין להתייחסותו המפורטת של טל אליהו, הן למקרה הנוכחי והן בכלל.

בשורה התחתונה של הסיפור, השופטת סגל-מוהר קבעה כי מי שכיהן כסגן ראש העיר, טל אליהו, יצר בפני קשישה מצג שווא כאילו יעזור לה במצוקתה בשעה שידע שלא יוכל לעשות זאת.

עו”ד טל אליהו מסר בתגובה: “גברת ויינברג פנתה אלי בטענה שקיבלה דו”ח בעודה אוחזת בתו נכה. הפנייה אלי הייתה טלפונית סמוך למועד ליל הסדר.

גב ויינברג היתה נסערת ובצדק רב, היא עוררה את רחמיי. הייתי קשוב אליה. יתרה מזו אף בית המשפט נכרמו רחמיו. כך גם רחמיי, ולכן תמוהה בעיני ביקורת השופטת שנהגה כמותי באופן זהה. (….) השבתי לה באמפאטיה שאני גיליתי. איני חוזר בי , אלא להיפך הוריי גאים בי מאוד על האימפאטיה שהפגנתי. (…) אכן הבטחתי לסייע ואמשיך לסייע. לא הבטחתי לבטל את הדו”ח, אוי לנבחר ציבור שיתערב בביטול דו”חות. (…) אני מצר מאוד על כך שבית המשפט לא בדק האם אני האשם בציפיותיה לביטול הדו”ח. אין בליבי עליה, אני חוזר ואומר אמשיך לעזור.

אני מברך כי בית המשפט נהג כמוני, והפעיל את מידת הרחמים אני מצר שהעירייה לא נהגה כך ובה האשם, רק בה האשם, לעוגמת הנפש שנגרמה לגב’ ויינברג”.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן