עדכונים חמים
עדכונים חמים
במועצה מתנגדים להגדלת התפוקה של תחנה גזית בחדרה ודורשים הקפאת כל מהלך תכנוני בנושא
אתכם הסליחה התמונה לא זמינה
הגר פרי יגור

במועצה מתנגדים להגדלת התפוקה של תחנה גזית בחדרה ודורשים הקפאת כל מהלך תכנוני בנושא

פרדס חנה כרכור לא להגברת הזיהום

 

לאחרונה החליט משרד האנרגיה על הגדלת תפוקת התחנה בחדרה (כחלק מ-11 תחנות גזיות חדשות). הגדלת התפוקה בתחנה זו הינה אחת מבין התחנות הגזיות שנמצאות בהליכי תכנון וטרם אושרו / הוקמו. על רקע זה המועצה המקומית פרדס חנה כרכור מבקשת לשוב ולדון בנושא כל עוד התחנה בסטטוס תכנוני.

 

במכתב ששיגרו ראש המועצה הגר פרי יגור ומהנדס המועצה אדריכל אריה רפפורט למרדכי כהן יו”ר הוועדה לתשתיות לאומיות צוין כי: “אומנם תחנות העושות שימוש בגז עדיפות על שימוש בפחם או מזוט, אך יש לזכור כי עדיין מדובר בתחנה מזהמת ביותר ויעילותה נמוכה בשל אופייה (פועלת במחזור פתוח).

בהתייחס לנושא זה, ראוי להדגיש כי המשרד להגנת הסביבה בחן את ההיבטים הטכנולוגיים של הקמת תחנת גז לעומת אלטרנטיבות אחרות כמו שימוש באנרגיה סולארית. מסקנות אלו הציגו באופן חד משמעי את היתרון של חלופה סולארית על תחנת גז, החל מהשפעה על זיהום האוויר, פליטת גזי חממה מזיקים וכלה בעלויות.”

במכתב מצוין גם כי עלות ייצור חשמל מאנרגיה סולארית ירד בחדות בשנים האחרונות. גם מחירי הפנלים הסולאריים הפכו לנגישים יותר ויעילותם עלתה. ”

כיום ניתן לייצר יותר חשמל מיחידת שטח ובמחיר זול בהרבה מעלות החשמל המיוצר בתחנות כוח השורפות גז. יש להניח כי מגמה זו צפויה להימשך. בשולי פסקה זו נציין כי במדינות המפותחות אנו עדים למגמה של פירוק תחנות כוח מזהמות ומעבר לתחנות כוח מבוססות אנרגיה מתחדשת ואגירה.”

כל זאת ועוד ציינו ראש המועצה ומהנדס המועצה כי ההחלטה לעבור ממקור מזהם אחד למקור מזהם שני אינה נכונה. קידום עוד ועוד תחנות מזהמות, במיוחד באזור חדרה היא שגויה.

פרדס חנה כרכור עצמה (שממוקמת מבחינה טופוגרפית נמוך יחסית ליישובי האזור) מצויה בצמרת המקומות המזוהמים ביותר בארץ, הרבה בשל עשן הארובות שנישא אליה ממערב למזרח.

יש לזכור כי עד יוני 2022 ימשיכו לפעול שש ארובות פחם באורות רבין, נוסף על הזיהום המגיע מכיוון אום אל פאחם. לכן, הוספת תחנת גז, על מקורות הזיהום הקיימים שסביר שיישארו עמנו בשנים הבאות, הינה בכיה לדורות.

על רקע זה המועצה המקומית פרדס חנה כרכור מבקשת לעצור את הקמת תחנת הגז שבתכנון ובמקום זאת לשקול לעבור ישירות לשימוש באנרגיה מתחדשת שהיא זמינה ונגישה כבר היום.

“אנו דורשים להורות בדחיפות על הקפאת כל מהלך תכנוני בנושא הגדלת התפוקה של תחנת הגז בחדרה, עד לליבון הנושא לעומקו והגעה למתווה מוסכם בין כל היישובים הסמוכים למבנה התחנה,” סיכמו ראש המועצה והמהנדס בפנייתם.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן