עדכונים חמים
עדכונים חמים
טור דעה- מאת סגן ראש העיר טל אליהו
עו"ד טל אליהו סגן ראש העיר

טור דעה- מאת סגן ראש העיר טל אליהו

במגרש הפוליטי

אין תחליף למגע אישי וקרוב, גם ובעיקר בפוליטיקה * פרשת השבוע “משפטים” – מערכת משפט טובה תפתור תסכולים חברתיים ותכונן צדק * ואיך מלמדים בני אדם הכלה, אמפתיה וכיבוד האחר. טל אליהו סוגר שבוע 

לפני שבועיים הגעתי לכנס של ראש בממשלה בנימין נתניהו באולמי “רנה שני”, וחוויתי חוויה יוצאת דופן של תמיכה. בהרגשה הפנימית שלי הרגשתי מהו חשמל באוויר, משהו קורה פה. נראה שראש הממשלה הבין בסופו של דבר שאין תחליף לירידה לשטח. אומנם העולם מנוהל על ידי המדיה, אבל המגע האנושי החם והאוהב הוא הדבר האמיתי שהוביל את “המהפך”, כפי שכינה חיים יבין את ה 17.5.77, יום הניצחון של מנחם בגין. בימים שקדמו ליום זה הגיע מנחם בגין לכנס הבחירות בגבעת אולגה. כילד בן שבע הרגשתי אז את הניצוץ הראשון של הפוליטיקה. גם אז היה חשמל באוויר, יש רגעים בחיים, שהאינטואיציה נותנת לנו להבין שיש משהו טוב שקורה.

הסחף של הקהל באולמות ברחבי הארץ והחיבור בין הקהל למנהיגיו נותן אותותיו. כדי לנצח צריך הליכוד שעוד 300 אלף מצביעי עבר בליכוד יצאו לבחור בבחירות הקרובות, אז התוצאה המיוחלת יכולה להגיע, קרי, רוב לגוש הימין. בשולי הדברים, התפנית בתפיסה השיווקית של נתניהו ויועציו בבחירות הקרובות החלה מההבנה שריכוז הכוח והחשיפה באמצעים וירטואליים, צריך להשתנות ולעבור למגע אנושי, לשיח פנים מול פנים ולהקשבה לשטח. כל זה קורה כרגע. דפוסי הצבעה של מצביעי ימין בכל העולם מבוססים לרוב על קשר אישי ובלתי אמצעי, היכולת להכיר בכישלון שיווקי בעבר הוכח, וייתן הפעם לנתניהו את הרוב המיוחל.

פרשת “משפטים” עוברת מפסגת ההתגלות האלוהית, מאירוע קבלת התורה אל בניין החברה האנושית, הגובה הריאלי של האדם. כיצד מיישמים את מתן תורה לחיים טובים עם שכנים, עמיתים וחברים לעבודה? כיצד קיימת שותפות בתוך העולם הציבורי? כיצד פותרים קונפליקטים בין אדם לחברו?

התורה מבוססת על עקרונות של צדק ואנושיות, ופרשת “משפטים” שמה את הדין לפני הדיינים, על מנת שיחרצו גורלות ויישמו את החוק. מערכת המשפט מורכבת משרי עשרות, מאות ואלפים, שמשה עומד מעל כולם. החוק נתקבל במעמד הר סיני, וכעת מגיע החלק היישומי שבו משה אמור להנחות את הדיינים לשמור ולאכוף את החוק. עד כאן התחלת ההבניה של מערכת המשפט בעת ההיא. פסוקים מתהילים המתקשרים לעולם המשפט לא חסכו שבט וביקורת מעולם זה, ואכזבתם התבטאה במספר משפטים: “עד מתי תשפטו עול ופני רשעים תשאו סלה”, “שפטו דל ויתום עני ורש הצדיקו”– פסוקים חשובים מספר תהילים. בכל מקרה התובנות של פרשה זו הן שמערכת משפט חזקה, איתנה, עניינית, שומרת על מוסדות הארץ, נחוצה לכינון חברה חזקה. הטיב הנביא ישעיהו לומר: “ציון במשפט תפדה”, קרי רק מערכת משפט טובה תפתור תסכולים חברתיים ותכונן צדק.

פרשת “שודדי הקברים” עמדה במרכז השבוע ונבחרה לכתבה הראשית בתוכנית “חי בלילה”. שיח שהתחיל עם הורים שכולים בחדרה והביא אותי למחשבות קשות על אופי החברה ומה מביא בני אדם להתנהג בצורה בזויה עד כדי כך, שמגיעים לקברי חיילים ובוזזים חפצי זיכרון, חפצי נוי, מזכרות וכל אשר נבחר לשים על קברי היקירים. הפגישה עם ההורים מלמדת על הכאב העמוק שהיה ונשאר וטמון עמוק, ומעשים מעין אלו מחזקים אותו. הבאת הנושא למרכז סדר היום בתקשורת הארצית יביא לשינוי בתפיסה ולרצון שלנו להיות אמפטיים ומכילים את כאב האחר, ללמוד לתקן עוולות ונזקים. אני מקווה שהתחלת הדרך תביא לתיקון המצב ותיתן מעט אושר למשפחות אשר שכלו את יקיריהן ולא יישאו עוד כאב בעתיד. נמשיך לתמוך, להקשיב ולעזור, בתקווה שמעשים מעין אילו לא יישנו בעתיד.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן