עדכונים חמים
עדכונים חמים
במגרש הפוליטי חדרה – טור אישי סגן ראש העיר עו”ד טל אליהו
עו"ד טל אליהו סגן ראש העיר

במגרש הפוליטי חדרה – טור אישי סגן ראש העיר עו”ד טל אליהו

“נעשה ונשמע” כאות וסימן לאמונה עמוקה  חזרתו של הקולנוע לחיינו
כמקום לבילוי משפחתי וכענף תרבותי חשוב.

 

פרשת “יתרו” מאגדת בתוכה ובליבה את “עשרת הדברות”. במעמד הר סיני ניתנה התורה ודברי הברית נטועים בה. עשרת הדברות מהוות את הקוד המרכזי ואת עמוד השדרה של עולם האמונה והמעשה. עם שבנה חברה אנושית ומסגרת חיים מסודרת סיגל לעצמו מהן קוד אתי שהחיים מתנהלים על פיו. מעמד הר סיני הינו מעמד חד פעמי המלווה בתפאורה יוצאת דופן, העניין צרוב בלב בני ישראל, דברי אלוהים נשמעים מתוך האש, ודבר גדול עומד לקרות. עשרת הדברות מחולקות באופן פנימי לשני חלקים: חלק אחד הוא ציווי של בן אדם למקום וציווי בחלק השני הוא בן אדם לחברו.מעמד הר סיני ארע לפני כ 3,000- שנה. כריתת ההסכם בין אלוהים לעם ישראל סיגלה לעם תפקיד היסטורי כמי שנאמן לערכים. אלוהים פונה לכל העם בצורה שווה. מקריאת הדברים במיוחד בפרשת “יתרו”, אנו חווים איך השפיעה התורה על חיינו. אין כאן רק ספר הנחיות, אלא מסמך חשוב
שמכונן את מעמדו של האדם מן השורה ומעמיד אותו כבן ברית של אלוהים. היהדות פונה לכל אחד ואחת ומציעה לכל אחד תיקון שווה, בתיקון עולם. באירוע זה אנו נקראים לאמץ את המסורת של אבותינו. “פרשת יתרו”, חידדה את החוויה האמיתית של “נעשה ונשמע”. בחודש מרץ נחגוג בחדרה יחד עם עמותת פנאי העיר את שבוע הקולנוע הישראלי, אחת מאבני הדרך של התרבות הישראלית, בד בבד עם פתיחת הסינמה סיטי בחדרה. אנחנו גדלנו בדור של סרטים ועם שישה בתי קולנוע הפרושים ממערב למזרח ועם קולנוע בקניון “לב חדרה”. זו הייתה תקופה אחרת, שבה הבילוי הקולנועי היה בעל ממד חשוב בהתפתחות הילדות. סרטי שנות ה 70- התאפיינו במערבונים, בסרטי בורקס, ביצירות מופת ובהמון שחקנים ושחקניות מהשורה הראשונה. שנות ה 80- סימלו את ההתרחקות מהקולנוע לטובת מכשיר הווידאו המעניין שהגיע לכל בית, ומדינת ישראל הורידה את תקציבי התרבות בקולנוע למינימום. בשנות ה 90- החלה התעוררות חלקית של חזרה לבתי הקולנוע. מאז ומעולם ידע הקולנוע הישראלי עליות ומורדות, לרוב בשל עניני כסף והשקעה. אין להתעלם מענף תרבותי כה חשוב, ואפשר לקוות ששבוע הקולנוע הישראלי בחודש ימשוך את התושבים לראות סרטים וכן לחוות חוויות עם השחקנים הראשיים. השילוב של השבוע המיוחד, המהווה פרומו לקראת פתיחת הסינמה סיטי, יחשוף את הקהל החדרתי שוב לעולם משובח של יצירה ובילוי משפחתי עם חשיפה לסרטים בינלאומיים ויצירה ישראלית. בילוי נעים לכולם.
כמה מילים על ביטחון וצה”ל. לאחרונה פרסם האלוף במיל’ יצחק בריק את דוח מוכנות צה”ל למלחמה, דוח המתאר את הפערים באמירות של קצינים בכירים בצה”ל. האלוף מציג תמונה עגומה, עצובה, על כך שתרבות אי אמירת האמת בצה”ל מכה שורשים בכל מקום. יתרה מזאת, קצינים שהוזמנו לוועדת חוץ וביטחון העדיפו להציג תמונה מושלמת, והכל כדי לא לפגוע בעתיד בקידומם הצבאי. דוגמה חשובה שהוצגה היא הקורה באוגדה ” 319 “. באוגדה נעשתה ביקורת על ידי מבקר הצבא, בעניין כוח האדם, אמצעי לחימה וימחי”ם. האלוף בריק מתאר כיצד מערך הפיקוד הבכיר של האוגדה לא כינס אף לא דיון רציני אחד לתיקון המצב, והדברים נשארו כפי שהם. הסיבה המרכזית לסימפטום שהוצג ובכלל זאת תרבות אירגונית קלוקלת, לרבות תרבות שקר וקשר שתיקה, דיווחים לא אמינים ושקרים לממונים. האם סמל הסמלים של התרבות הישראלית – צה”ל – עומד בפני צומת דרכים ערכית חשובה? לשר הביטחון בקדנציה הבאה יש ממה להתחיל את העבודה. ממש לאחרונה פורסמה פרשה חמורה מאוד של זיוף מספר המתגייסים לצבא, פרשה שבה מעורבים בכירי אכ”א. פה תהיה נקודת המבחן החשובה אם התרבות הרווחת הכתה שורשים תוך סיכון ערכים ונורמות, או שתיעקר ואז חוסנו של הצבא לא יפגע וחוזקו של צה”ל ימשיך להיות נקודת המשען הביטחונית של מדינת ישראל.

אפרת גוטפריד

30.2.2020 י”ח שבט תש”פ

 

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן