עדכונים חמים
עדכונים חמים
שערורייה: קבלני מע”צ השחיתו את העירוב
הרבנות הראשית חדרה

שערורייה: קבלני מע”צ השחיתו את העירוב

ברבנות הראשית בחדרה נדהמו לגלות

בשבוע שעבר כי במהלך עבודות הרחבת הגשר בכביש החוף,

קבלני מע”צ הורידו בזדון כ-20 מעמודי העירוב

כידוע בשבת קודש יש איסור לטלטל חפץ ממקום למקום. כדי שיהיה ניתן לטלטל, בכלל הערים במדינת ישראל יש “עמודי עירוב”. העירוב מורכב לרוב מעמודים ייעודיים שמעליהם עובר חוט דק מתוח, צורה הנקראת בהלכה “צורת הפתח”, צורה שנחשבת מבחינה הלכתית למחיצה כשרה, והופכת את השטח המוקף לרשות היחיד. העיר חדרה מוקפת בעמודי עירוב אלו.

המועצה הדתית – הרבנות הראשית בחדרה בראשות הרב הראשי הגאון רבי ישראל מאיר ביטון שליט”א, רב העירובין הרב ברוך פחימה שליט”א והמשנה לראש העיר בועז ביטון, נדהמו לגלות בשבוע שעבר כי במהלך עבודות שיפוצים בכביש החוף, קבלני מע”צ הורידו בזדון כ-20 מעמודי העירוב.

רבה הראשי של חדרה אף פנה במכתב רשמי לח”כ מיכאל מלכיאלי כדי שיעזור לפתור נושא חשוב זה בהקדם. “למעלת כבוד ידידינו אהובינו היקר ח”כ הרב מיכאל מלכיאלי שליט”א, באתי באהבה רבה, ובכפיפות קומה להודות לכם על הברכות המיוחדות לרגל בחירתנו לכהן כרבה של חדרה.

אין זה סוד שבתפקיד זה נדרש הרבה סייעתא דשמיא, יודע אני את גודל השעה העת והזמן, אני מבין את גודל השליחות, ובעז”ה אפעל באהבה ובנאמנות למען תושבי עירנו חדרה. ברוח התקופה, ובימים אלו, נדרשת עבודה מאומצת לאחד ולגבש בין כלל המגזרים ולחבר בין כלל גווני האוכלוסייה.

בעזרת השם אעשה זאת בנועם לשון וביד רכה. הנה בימים אלו משא הרבנות משתרג על כתפינו, ולמרות ששום דבר אינו זר לי, בשל היותי עזר ואחיסמך לאבי מורי בעבודת הקודש כבר שנים רבות, עדיין המלאכה קשה מנשא.

אך יש בנו סיפוק שהדברים מתקדמים בס”ד  בכל התחומים, כשרות, נישואין, מקוואות ועירובין. רק בשבוע שעבר חנכנו מקווה מפואר הכולל את שיטת חב”ד שיופיו והדרו ההלכתי והחיצוני יכול להיות סמל ומופת לכל הארץ כולה”.

בהמשך המכתב פנה הגרי”מ ביטון לח”כ מלכיאלי: “מכתבי זה בא בעקבות הרעה החולה שהושרשה בערי הארץ, בו כל צרוע או זב שעולה על הקרקע או הכביש בשביל לשפצו ולהרחיבו, מסיר בשרירות לב את עמודי העירוב בלי תיאום עם הרבנות.

כך שכמה פעמים בשנה אנו קמים בבוקר ולמול עינינו מתגלה חורבנו של העירוב. שבוע  שעבר התגלה חורבן בכביש מספר 2 בו הורידו בשרירות לב קבלני מע”צ למעלה מעשרים עמודים ללא תאום, וביום שישי קבלן העירוב עבד עד כניסת השבת לתקן זאת, (כשהוא נאלץ להכניס את כביש 2 לתוך תוואי העירוב דבר שהוא אינו לכתחילה).

מצב זה הוא בלתי נסבל הן ברמה ההלכתית, והן ברמה הכלכלית, כאשר עשרות אלפי שקלים של ציבור נזרקים במחי יד וברשלנות פושעת.

בנוסף לתחושת הזלזול המופגנת בכל דבר שיש בו לחלוחית של קדושה”. בסיום המכתב כתב הגרי”מ ביטון, “כפי שהבנתי מנציג תנועת ש”ס בעירייה הרב בועז ביטון הי”ו, כבודו העביר בזמנו, חוק או הנחיה בכנסת המחייבת את גורמי עבודות הכביש לתאם עבודתם עם גורמי הרבנות, על מנת שלא ישנה מקרים דומים.

אשמח מאוד לקבל זאת כתוב כדי שנוכל להעביר זאת לגורמים המוסמכים בכדי שיפעל בנדון.”

המשנה לראש העיר בועז ביטון, אשר זעם מאוד נוכח פגיעה קשה זו בתושבי חדרה שומרי השבת, פנה בדחיפות למהנדס העיר נדב הדר אשר הבטיח לטפל בנושא במהירות האפשרית.

והוסיף, “למיטב ידיעתי הגורם המוסמך והמורשה להתקנת עירוב בעיר הוא המועצה הדתית ואכן, העירוב בכל העיר הוקם ותוחזק על ידה במשך שנים. השטחים הציבוריים בשטח השיפוט העירוני אינם הפקר שבהם כל אחד יכול לעשות כבתוך שלו. אדאג שנושא זה יסודר בהקדם בתפילה שתקלות אלו לא יישנו עוד.”

 

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן