עדכונים חמים
עדכונים חמים
חודש אדר בעיצומו ופורים כבר כאן
משנכנס אדר מרבים בשמחה - תחפושת ליצן

חודש אדר בעיצומו ופורים כבר כאן

פורום ה-15 ושמחת התרת הספיקות

חודש אדר בעיצומו ופורים כבר כאן. הנושא הכי מזוהה עם ימי הפורים הוא השמחה “ימי משתה ושמחה”, וכמובן – “משנכנס אדר מרבים בשמחה”.

בחרתי להתמקד בנושא השמחה, שבעצם נוגע גם לכל ימות השנה, כדברי רבי נחמן מברסלב שטבע את המשפט: “מצווה גדולה להיות בשמחה”.

השאלה העולה מאליה היא כיצד ניתן לקבוע כחיוב לשמוח? אפשר לצוות על אדם לשמוח? לכאורה, שמחה היא מצב: או שהאדם במצב של שמחה ואז לא צריך לצוות אותו לשמוח, או שהוא במצב שלא מתאים לשמוח, אז כיצד אפשר לחייב אותו לשמוח?

נקדים ונאמר כי ביהדות המצוות אינן אמורות להישאר רק בתיאוריה ובמחשבת הלב בלבד. עולמנו נקרא “עולם המעשה”, ולכן גם דבר שיסודו הוא רגש, כמו שמחה, צריך להיות מתורגם לביטויים מעשיים, כמו שחז”ל קבעו לדוגמה בחגים לשמוח בבשר וביין, בבגדים יפים וממתקים לילדים וכדומה. אבל מצד שני, ברור שהשמחה אינה מסתכמת בדברים המעשיים והטכניים הללו, אלא יסודה בעומק הנפש פנימה. ומכאן אנו חוזרים לשאלה – איך שמחים?

חז”ל מלמדים אותנו כי “אין שמחה כהתרת הספיקות”. ננסה להבין ולהסביר לעצמנו את הרעיון. נתקלתי בסיטואציה כזו לאחרונה. משהו דרמטי קרה השבוע ביום ראשון, כאשר בהחלטה משותפת של חברות פורום ה-15, פורום הרשויות המקומיות החזקות בארץ, הן הודיעו חד-משמעית כי הן פותחות מייד את מערכת החינוך לתלמידי כיתות ז’ עד י’, זאת בניגוד לתוכנית הכללית למסלול היציאה מהסגר השלישי. במסגרת החלטה זו אפשרו ראשי הערים כמו תל אביב, חיפה, באר שבע, הרצליה, נתניה וכמובן חדרה למנהלי בתי הספר להחזיר את התלמידים בשכבות אלה לפעילות בית-ספרית. אצלנו בחדרה ראש העיר הגדיל לעשות ולקח על עצמו את האחריות לכיסוי כל העלויות העלולות להיגרם כתוצאה מקנסות וכדומה.

כאמור, החלטה זו התקבלה בניגוד גמור להחלטת קבינט הקורונה, שקבע כי חזרתם של תלמידי כיתות אלו לא תתבצע לפני 9 במרץ 2021. מובן מאליו כי קול זעקה קם מצד משרד החינוך והסתדרות המורים – בלאגן במיטבו. בקיצור, כפי שאמר ראש עיריית עיריית הרצליה, נראה שמרן רבי חיים קנייבסקי צדק בשעתו כשהורה לפתוח את מוסדות החינוך, ויפה שעה אחרת קודם. לא שאנחנו זקוקים לאישור של גורם כזה או אחר לדברי מרן שר התורה שליט”א, אבל יפה לראות כיצד התובנה מחלחלת גם למחוזות הללו…

ומדוע נזכרתי בסיפור הזה? ישבנו בהנהלת תיכון מדעים ויהדות, ובשמו החדש יש”י, וחשבנו מה לעשות בפועל. כמובן, הצדדים והשיקולים לכאן ולכאן הינם רבים, כבדי משקל ומשמעות. רוב התיכונים אכן לא פתחו, ואני לא בא לדון אותם. אך ההחלטה שלנו הייתה כן לפתוח החל מיום רביעי בשבוע זה.

באותו רגע הרגשתי בליבי הבזק ממאמר חז”ל האמור: אין שמחה כהתרת הספיקות!

התרת הספקות גורמת לשמחה גדולה, חוסר ודאות ומצב של אי ידיעה גורמות לאי נוחות גדולה ומביאות לעצבות וחרדות, עד כדי דיכאון.

הדבר נכון כמעט בכל מצבי החיים, ובוודאי נכון גם בקשר בין הורים וילדים, מורים ותלמידים. השארת מצבים או שאלות ”בלתי פתירות” המשאירות ספק בלב הילדים, כיצד לנהוג, מתי לעשות כך ומתי אחרת, אם לעשות או לחדול ועוד כהנה שאלות רבות ומגוונות, אינם רצויים בלשון המעטה. כדאי ורצוי ללבן ולהבהיר את הדרך הנכונה, את היעד המוצהר, את האופן אם וכיצד לבצע מעשה מסוים, ולא להשאיר ”מצבי ערפל” בלתי ברורים. אין שמחה כהתרת הספיקות.

אנו מוצאים את הרעיון הזה בצורה בולטת גם בהקשר של ימי הפורים, בסיפורו של עמלק, הסבא רבא של מיודענו המן הרשע. מבואר בספרים הקדושים כי שורש הרע של עמלק הוא בהטלת ספיקות וחוסר ודאות, ודורשי רשומות דרשו כי ‘עמלק’ הוא בגימטריא ‘ספק’.

ההיפך מכך הוא המצב של ודאות ובהירות מוחלטת באמונה. אז נופלים מאליהם כל הספיקות והאדם נעשה מאושר ושמח! אושר – הוא מלשון אישור, האדם מקבל כמו אישור מלמעלה שהוא הולך בדרך הנכונה ופעולתו רצויה. זהו המקור לשמחה הפנימית והאמיתית בלב!

מעתה אנו למדים כי השמחה הפנימית נובעת מאותו אישור פנימי שהאדם צועד בדרך הישרה והנכונה. כשהוא מרגיש את ה’אישור’ הזה, השמחה כמו פורצת מאליה! וכמו שאומר הפסוק: “ולישרי לב שמחה”. ההולך בדרך ישרה, ליבו שלם, זך ונקי, הוא מגיע מאליו אל השמחה!

נחזור לחיי המעשה. זכינו השבוע לראות את השמחה הנסוכה על פניהם של התלמידים בחזרתם אל הלימודים האהובים עליהם, קיבלנו סוג של ‘אישור’ ואושר מיוחד, בשלב אחרי השמחה של התרת הספיקות. למדנו דרך, אחת מיני רבות, כיצד להגיע לשמחה. להגיע לליבון ולמסקנות ברורות בהליכה בדרך הישרה. בשילוב של אישור – ישרות – אושר.

ולישרי לב שמחה!

פורים שמח ושבת שלום ומבורך,

 

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן