עדכונים חמים
עדכונים חמים
היום שאחרי הקורונה- גורל הנדל”ן בישראל! ככה זה ייראה… סקירה מאת איש הנדל”ן ניר שמול

היום שאחרי הקורונה- גורל הנדל”ן בישראל! ככה זה ייראה… סקירה מאת איש הנדל”ן ניר שמול

שוק הנדל”ן– לאן?

לקנות דירה עכשיו או להמתין? מה יעלה בגורלם של שוכרי הדירות והמשכירים? מי מרוויח ומי מפסיד מהמשבר? על כל זאת ועוד בכנס וירטואלי בנושא

בפאנל וירטואלי שערך והנחה ניר שמול, מנכ”ל ובעלי חברת שניר בית לשיווק נדל”ן בארץ ובחו”ל, בשיתוף עם מרכז הבנייה הישראלי ועיר הנדל”ן 2020, דנו בכירי המשק בישראל מתחומים שונים בסוגיה: מה יקרה ביום שאחרי הקורונה. מתוך ראייה גלובלית וחשיבה עמוקה מחוץ לקופסה, שמול מציע איך זה יראה:

· שיקול דעת יוביל להמשך שכירויות- אזרחי המדינה יפעילו שיקול שעת מעמיק ויהיו מחושבים הרבה יותר בכל תחומי החיים ובפרט בעולם הנדל”ן. הם לא יקבלו החלטות פזיזות ויבחנו את הנתונים מכל היבטיהם לפני חתימה על הסכמים. אחרי מגפת הקורונה ברור לכולם שיש הפתעות לא צפויות בחיים ויש לכך השלכות בטווח הקצר והארוך. כדי לא להיקלע לדרך ללא מוצא יגבש כל אדם חשיבה מעמיקה ופרטנית ובמקרים רבים אזרחים יעדיפו להמשיך ולגור בשכירות כדי שלא יווצר מצב שלא יוכלו לעמוד בתשלומי המשכנתאות.

עם זאת, אזרחים שתכננו לרכוש נכס, אם יש להם ממון ועבודה קבועה וחיונית – לא ישנו את תוכניותיהם. אזרחים שחוששים להמשך פרנסתם או שנקלעו לקשיים תזרימים הן כשכירים והן כעצמאים ינקטו משנה זהירות, ורבים מהם לא יבצעו צעד כה משמעותי כמו רכישת דירה.

אזרחים שהשקיעו בבורסה וחוו הפסדים יעברו להשקיע בשוק הנדל”ן והם ומשפרי הדיור שמכרו את דירתם הישנה, יהיו הראשונים לרכוש דירה מייד עם תום המשבר.

· דחיית זמני רכישה – רוכשים פוטנציאלים לא יגיעו למשרדי המכירות מייד בתום המשבר. הם ייקחו לעצמם עוד פרק זמן לחשיבה והתארגנות, ולאחר מכן ירכשו את הדירה החדשה או שיסתפקו בדירה יד שנייה.

· התייקרות – ככלל, אם המשבר יסתיים בימים אלו וייחשב יחסית קצר, תהיה התאוששות מהירה והמחירים יעלו כיוון שאין סחורה חדשה בשוק. אם המשבר יהיה ארוך ועולמי, הוא ייגע כלכלית בכל אזרח והמחירים יירדו.

התהליך יהיה כזה שמייד לאחר המשבר מחירי הנדל”ן אולי יפחתו במעט, אך מייד לאחריו הם יחזרו למחיריהם הישנים ואף יעלו, זאת בשל העובדה שערך הקרקע עולה, מספר התחלות הבנייה בישראל נמוך ביותר, מספר התינוקות הנולדים גדול בהרבה משיעור התמותה לאור העלייה בתוחלת החיים. בחישוב מתמטי פשוט, תוך כמה שנים לא יהיו בישראל מספיק דירות לכל התושבים.

· מותו של פרויקט מחיר למשתכן – פרויקטים במסגרת מחיר למשתכן יסתיימו וימותו כיוון שלצערי המדינה תהיה זקוקה לכספים למימון הוצאותיה והיא תוכל לגייס אותם בתוצר של הנדל”ן.

· איחור במסירת דירת קבלן – במיזמים רבים יאלצו הקבלנים למסור דירות באיחור בשל העובדה שפועלים רבים אינם מגיעים למקומות העבודה שלהם, ודבר זה מוביל לאיחורים משמעותיים בסיום פרוייקטים.

· תביעות תלויות בהגדרת הממשלה – החלטת הממשלה אם מגפת הקורונה נכללת בקטגוריה של כוח עליון או לא היא אקוטית. אם לא יאושר סעיף זה, הדבר יוביל לבעיות כספיות משמעותיות אצל היזמים, הקבלנים וקבלני הביצוע, וקיים חשש שרבים מהם יקרסו בשל חוסר היכולת הכלכלית לעמוד בפני תביעות של לקוחות

רבים אשר יבקשו פיצוי בגין האיחור במסירת הדירות.

· קריסת ספקים – גם איתנותם הפיננסית של יצרני חומרי הגלם צריכה לעמוד בפגעי הזמן. רבים מהם יינזקו עקב העובדה שהקבלנים יחזירו להם המחאות או לא יעמדו

בהסכמי התשלומים אשר נקבעו ביניהם. מצב זה יוביל לבעיות תזרימיות קשות מאוד וקיים חשש שספקים בכל קנה מידה לא יעמדו בכך ויקרסו.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן