עדכונים חמים
עדכונים חמים
דעה / אפרת גוטפריד

דעה / אפרת גוטפריד

דעה / אפרת גוטפריד

 

מועדון חברים

מדהים מה שקורה בחדרה כשמדובר בכדורגל. זה נראה כמו מאניה דיפרסיה קלאסית. או קרנבל, או סקנדל. כל ניצחון של קבוצת הכדורגל מוציא את כולם מהפרופורציות, ואילו כל הפסד, שלא לדבר על תבוסה, גורמים לשרשרת תגובות מטורפת ברשתות החברתיות. כמי שמסתכלת מהצד, התופעה הזו נראית מוגזמת, אפילו מאוד * ויחד עם זה, כמה תובנות

 

מדהים מה שקורה בחדרה כשמדובר בכדורגל. זה נראה כמו מאניה דיפרסיה קלאסית. או קרנבל, או סקנדל. כל ניצחון של קבוצת הכדורגל מוציא את כולם מהפרופורציות, ואילו כל הפסד, שלא לדבר על תבוסה, גורמים לשרשרת תגובות מטורפת ברשתות החברתיות. כמי שמסתכלת מהצד, התופעה הזו נראית מוגזמת, אפילו מאוד.

 

ועכשיו לעצם העניין. האם תבוסה אחת, קשה ככל שתהיה, יכולה להעיב על העונה המצוינת שעשתה הפועל חדרה? האם 90 דקות חלשות ביותר של השחקנים יכולים להפוך את אורן גולן ממנהל מקצועי מצליח לכושל? האם מישהו מכל אותם אוהדים “מבקרים” ישב פעם לנהל מועדון בסדר גודל של הפועל חדרה, עם תקציב של 12-15 מיליון שקלים? מישהו מהם מבין מה הוביל לשיקולים של חזרה מאוחרת לאימונים לאחר הקורונה? הוצאת העובדים לחל”ת?

ביקורת היא דבר בריא. וייאמר מיד, יש המון סיבות לבקר את הפועל חדרה, אורן גולן ואת ההתנהלות של הקבוצה. אבל כוכבי “הרחוב הספורטיבי” צריכים להבין שלא כל דבר הוא מקור לביקורת. ועם כל הכבוד לרצון העז שלהם לקבל מידע, אף אחד לא חייב לספק להם אותו.
הפועל חדרה היא עמותה, וכל מי שמעוניין לברר מי מקבל שכר וכמה, יכול בצורה מאוד פשוטה להגיע למידע. לא נתקלתי בדיווחים שוטפים של קבוצות ספורט אחרות בנוגע למקבלי השכר שלהן. לא קבוצות פרטיות, וגם לא בקבוצות שמתבססות על תקציב עירוני בדומה לחדרה.אבל בחדרה זה מאוד מעניין משום מה. רכילות? אתם אמרתם…

הפועל חדרה הפכה בתוך שנתיים לקבוצה לגיטימית ביותר בליגת העל. וזה לא פשוט בכלל. מספיק לבדוק כמה קבוצות בסדר הגודל של חדרה עלו וירדו מיד בחזרה, ובינתיים חדרה הצליחה לשרוד את העונה השנייה, שבדרך כלל נחשבת לקשה ביותר. קברניטי הקבוצה עושים יש מאין עם תקציב מינימום ותנאים לא פשוטים, אבל גם זה לא ממש מספיק לאוהדים שלא ראו קבוצה בליגה הבכירה בישראל למעלה מ-40 שנה.

אותם אוהדים – שאגב, כשחדרה שוטטה ברחבי הארץ במגרשים נידחים בליגות א’-ב’ בעשור הקודם, לא ראינו אותם ביציע וגם לא מדברים על כדורגל בבתי הקפה – מדברים של שקיפות ושיתוף, אבל הם כנראה מצפים ליותר מדי. כי גם אם נאהב את זה וגם אם לא, יש סטנדרטים לניהול ספורט בישראל, והפועל חדרה עומדת (בינתיים) נהדר בסטנדרטים הללו. תוך ביקורת קבועה מכל הגופים שדואגים לבקר את הניהול בכדורגל הישראלי. אז גם אם אתם לא אוהבים את אורן גולן, אי אפשר להתווכח עם ההצלחה שלו.

מאז שראש העיר, שחתום מעל כולם על ההצלחה של הקבוצה וירצה או לא ירצה – גם אחראי על מינוי האנשים שמובילים את המועדון – החליט על איחוד קבוצות הכדורגל בחדרה והעניק את המפתחות לאורן גולן ושות., הפועל חדרה המריאה. והיא הגיעה לפסגות שקשה היה לדמיין שאפשר להגיע בחדרה. וגם אז, בשיא ההצלחה, בעונה שעברה, עם פלייאוף עליון וחצי גמר גביע, הגיעו פחות מ-2000 אוהדים לעודד את הקבוצה. אז עם כל הכבוד לטענות השקיפות וקירוב האוהדים, לכל אותם אוהדים אין ממש מה להלין. זה לא שאורן גולן וחבריו קיבלו תקציב של 25 מיליון והעמידו סגל בתקציב מינימום. החבורה הזו עושה יש מאין, נלחמת יום יום בבלתי אפשרי וגם בעונה הבאה תעמיד קבוצה ראויה כנראה. ועל כך מגיע להם חיבוק גדול ושאפו ענק.

אבל עכשיו נחזור לביקורת. וכפי שאמרנו, יש לא מעט. ולמרות השבחים שקיבל אורן גולן ב-500 המילים שכבר כתבתי, לעיתים נראה שהוא מתנהל כאילו הוא המציא את הכדורגל. וזה מקומם.

זה בסדר להקיף את עצמך במקורבים, אבל לפעמים צריך לחשוב גם על ההשלכות. ואי אפשר להתנתק מההרגשה שגולן הופך את הפועל חדרה לאט לאט למועדון חברים. חבר מביא חבר. כך היה בכל נושא בחירת חברי ההנהלה, וכך זה ממשיך עם מינויים במחלקת הנוער. מספיק לראות את הפרצופים שנמצאים ביציע בימים אלה במשחקים “ללא קהל”, כדי להבין מי נכנס למועדון, ומי לא.

וכאן צריכים גולן, דגני ושות’ להיות אמיתיים עם עצמם ולשאול את השאלה האם אין בחדרה מספיק דמויות כדורגל ראויות לקבל תפקיד מקצועי חשוב במחלקת הנוער? אין שחקני עבר? מאמנים עם רקורד מוכח? למה צריך לצ’פר חבר הנהלה, לא חדרתי, ללא שום רקורד מקצועי מוכח, לתפקיד מנהל ספורטיבי? גילוי נאות. את נמרוד אטיאס אני מכירה, הילדים שלנו אפילו משחקים ביחד באחת מקבוצות הנערים בהפועל חדרה. יכול להיות שהוא מוח כדורגל מבריק. להבין בכדורגל הוא בטוח מבין. אבל כל זה לא מספיק על מנת להצדיק מינוי כזה. גם אם הוא בהתנדבות מלאה. ואם אטיאס היה מגדיל ראש, הוא בעצמו היה אומר לגולן שהוא מסרב למינוי, כדי לא להכשיל אותו.

אותו אטיאס, שמגיע כבר שלוש שנים בהתנדבות מלאה ולקח על עצמו לא מעט תפקידים במועדון – כולל אחד כפוי טובה במיוחד שמי שאחראי על חלוקת ההזמנות – הוא שעיר לעזעזאל. הקירבה שלו לגולן מעצבנת אנשים, גורמת להם לדבר עליו, וכנראה שגם הוא לא ממש מקל על המצב כשהוא דואג להוסיף שמן למדורה בהתבטאויות כאלה ואחרות.

אבל אטיאס הוא רק דוגמא. חדר הכושר שנבנה ללא היתר במגרש הפועל חדרה ואמור להיהרס בקרוב הוא עוד דוגמא טובה. החלטתם לעשות משהו כל כך חיובי? לשפר את התנאים של כולם במועדון? זה מבורך. אבל תעשו את זה כמו שצריך! תוציאו היתר על פי חוק, ובעיקר, תאפשרו לחדר הכושר לשרת את השחקנים של המועדון, לא את החברים שלכם ואת המשפחות שלכם. התופעה הזו ממש מקוממת.

כנראה שהוויכוח האם הפועל חדרה היא קבוצה פרטית או ציבורית יימשך עוד זמן רב. אי אפשר להתעלם מהתקציב הגבוה שמעמידה עיריית חדרה לטובת המועדון, אם כי בסופו של דבר מדובר בפחות מ-30 אחוז מהתקציב הכולל של שלו. בהתאם לזאת, יכול להיות שמי שנמצא בראש המערכת, קרי ראש העירייה, צריך לפעמים להזמין את אורן גולן אליו ללשכה ולבקש הסברים. לא לתוצאות, אלא לדרך. להתנהלות. כי אם יש אדם אחד לפחות שאורן גולן כן דופק לו חשבון, זה צביקה גנדלמן.

ואולי זו הדרך היחידה לגרום לגולן להבין שלמרות שבשנים האחרונות נראה לו שהפועל חדרה היא קבוצה שלו, הוא טועה. ויש עיר שלמה מאחורי הקבוצה. והוא פשוט לא יכול להמשיך להפוך את המועדון הזה למועדון חברים. לגבי התוצאות, אני באמת סומכת עליו. הוא יודע את העבודה, והמציאות מוכיחה את זה כבר ארבע שנים ברציפות.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן