עדכונים חמים
עדכונים חמים
על הקצה קיבולת המט”ש מתקרבת לשיאה ומהווה חסם להמשך פיתוח העיר

על הקצה קיבולת המט”ש מתקרבת לשיאה ומהווה חסם להמשך פיתוח העיר

במטרה לקדם את תהליך הרחבת המכון לטיפול בשפכי חדרה (מט”ש), דנה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בחסמי הפיתוח למגורים, לתעשייה ולמסחר, הנובעים מהצורך בהרחבה האמורה.

למט”ש מחוברים כיום היישובים: חדרה, אור עקיבא, פרדס חנה-כרכור (למעט חלק שמחובר למט”ש עירון), בנימינה-גבעת עדה, ג’יסר אל זרקא, קיסריה, בית חנניה ושדות ים, וכן אזור התעשייה קיסריה. בשנים האחרונות קודמו ואושרו ביישובים אלה תוכניות בעלות היקף משמעותי, כולל שכונות חדשות, תוכניות התחדשות עירונית ועוד. על פי התוכנית האסטרטגית לדיור, עד שנת 2040 צפויות להתווסף ביישובים הנסמכים על מט”ש חדרה יותר מ-70 אלף יחידות דיור בתוכניות החדשות, מתוכן כ-17 אלף יחידות דיור חדשות לאכלוס עד שנת 2023. במקביל צפוי גידול גם בהיקף שטחי התעשייה והמסחר בכל היישובים הנסמכים על מט”ש חדרה. מניתוח נתוני הלמ”ס עולה כי שיעור הצמיחה של שימושים אלו ביישובים האמורים הינו 12 אחוז בחומש האחרון, כך שבהנחה ששיעור הגידול יהיה דומה, צפויים להתווסף שטחי תעשייה ומסחר בהיקף של כ-350 אלף מ”ר.

נכון להיום מותאם המט”ש לקליטת קיבולת של כ-38 אלף מ”ק, מתוכם מוצו כבר כ-31 אלף. עשרות אלפי יחידות הדיור החדשות המתוכננות להיבנות, צפויות להגדיל את היקף השפכים מעבר לקיבולת המקסימלית של המט”ש במתכונתו הנוכחית, כך שיש צורך דחוף להתאים את המט”ש לקליטת הקיבולות הצפויות בהתאם ליעדי הבינוי.

כבר לפני כחמש שנים סוכם בוועדת הביוב של הוועדה המחוזית חיפה ובלשכת התכנון כי נדרשות עבודות תכנון וביצוע לשדרוג והגדלה של המט”ש עד אפשרות טיפול בשפכים בקיבולת של עד 60 אלף מ”ק, אך כאמור הושלמו עבודות רק עד קיבולת של 38 אלף.

ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן הדגיש בפני הוועדה כי הקיבולת הנוכחית מטילה  מגבלות על כל אפשרות לפיתוח משמעותי ביישובים הנסמכים על המט”ש, וכי במצבו הנוכחי נותרה במט”ש חדרה קיבולת פנויה מוגבלת המאפשרת תוספת של כ-10 אלפים יחידות דיור בלבד. ראש העיר ציין כי לנוכח נתונים אלה נדרשת הרחבה מיידית, כדי לתת מענה לביקושים הגבוהים למגורים ולשטחי תעסוקה ומסחר במרחב זה.

הוועדה המחוזית הסכימה כי בעת הזו קיימת חשיבות בקידום תהליכי פיתוח ותוספת יחידות דיור,  וכי יש לתת מענה לביקושים הקיימים והחזויים למגורים ולשטחי תעסוקה ומסחר במרחב. לאור האמור ולאור מצבו של המט”ש, הוועדה השתכנעה כי קיים הכרח להתחיל ללא דיחוי בפעולות להרחבתו, אחרת לא יתאפשר מתן מענה לתוספת האוכלוסייה והתעסוקה הצפויים. בהתאם לכך פנתה הוועדה לרשות המים, למשרדי הממשלה השונים ולגורמים רלוונטיים נוספים העוסקים בסוגייה זו, לקדם ככל הניתן את התהליך להרחבת המט”ש, תוך הדגשה כי בדיונים על תוכניות הנסמכות על מט”ש יילקחו בחשבון מצב התקדמות הרחבתו.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן