עדכונים חמים
עדכונים חמים
מלאת שנתיים לקדנציה השנייה של ראש העירייה צביקה גנדלמן היא סיבה טובה לסקירה של העשייה העירונית
פרס שקיפות

מלאת שנתיים לקדנציה השנייה של ראש העירייה צביקה גנדלמן היא סיבה טובה לסקירה של העשייה העירונית

שנתיים מלאו לקדנציה השנייה של ראש העירייה צביקה גנדלמן. השנה הראשונה הייתה מאתגרת מבחינות רבות, אך איש לא העלה בדעתו את האתגר שעמד במרכזה של השנייה ודרש התמודדות נחושה מול אויב המאיים על העולם כולו – נגיף הקורונה.

העירייה מיקדה את המאבק בקורונה על פי מסד נתונים מפורט, וביצעה פעולות נקודתיות בהתאם למאפייני המקום, החל בהסברה ממוקדת בשפות שונות, אכיפת הנחיות, איתור נקודות מפגש שכונתיות, סגירת מתקנים שבהם יש התקהלויות, ופעולות נוספות שכולן נועדו לצמצם את התפשטות הנגיף. בזכות פעולות אלה הצליחה העירייה לשפר את מצב התחלואה בחדרה ולהוריד את דירוגה בתוכנית הרמזור מאדום לירוק.

גם בשנתיים אלה ניצבת חדרה בחמישייה הפותחת של הערים שהישראלים מעדיפים לגור בהן. מנתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ”ס) עולה כי חדרה ניצבת במקום החמישי בארץ בהגירה חיובית. נתונים אלה מהווים מדד משמעותי, מאחר שעיר עם הגירה חיובית מעידה על קליטת תושבים חדשים רבים ומצביעה על היותה אטרקטיבית בעיני תושבים בישראל.

חדרה ממשיכה להוביל בדירוגים הארציים בדירוג השקיפות. אתר האינטרנט של העירייה, וכן האינטרנט של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה זכו בציונים גבוהים המוכיחים כי העירייה פועלת בשקיפות מרבית.

כמו כן זכתה העירייה בפרס שר המשפטים לשקיפות שלטונית, בנימוק שהעירייה נוקטת בתפיסה ניהולית של ראשי המערכת ובהצבת יעדים ברורים לשיפור רמת השקיפות בעירייה. השר הדגיש כי הציון של עיריית חדרה בשקיפות עלה מ-39 ל-98 בתוך כשש שנים בלבד, וכיום היא בצמרת דרוג השקיפות הארצי.

בנוסף, התנהלותה האחראית של העירייה בתחום התקציבי הביאה לכך שהיא סיימה שנה חמישית ברציפות באיזון תקציבי, בדרך להכרזתה כעיר איתנה.

בקדנציה זו נחנך בעירייה מינהל חברה וקהילה. המינהל החדש מתכלל את תחומי החינוך, הרווחה, התרבות, הספורט והקהילה בעיר, וככזה הוא כולל אגפים חדשים – אתו”ס (אירועים תרבות וספורט) ונוצ”ץ (נוער, צעירים וצבא) – שנוספו לאגפי הרווחה והחינוך. קידום ושיפור קשרי הגומלין והאינטגרציה בין הגופים והיחידות השונות הפועלות במינהל, מביא למיצוי משאבים ולשיתופי פעולה פוריים ויעילים.

אחד ההישגים של מערכת החינוך העירונית בקדנציה הנוכחית היה יישום המודל של אזורי בחירה מבוקרת. המהלך החדשני מאפשר להורים לבחור בית ספר שבו ילמד ילדם על פי ייחודיות בית ספרית, ועל פי הכלל “התלמיד בוחר את בית הספר ולא בית הספר בוחר את תלמידיו”.

המרכז ההוליסטי

בית ספר חדש נפתח בשכונת הפארק. זהו בית ספר ייחודי במתכונת בית ספר משחק, הגורס כי שילוב של הנאה יכול לקדם את הלמידה ולהעצימה.

כמו כן, בתי ספר תיכונים מחדרה נכללים באופן קבוע ברשימת התיכונים המצטיינים בארץ בהיבט לימודי, חברתי וערכי, כפי שפרסם משרד החינוך. התיכונים המצטיינים הם אלה שזכו במדדים הטובים ביותר בפרמטרים כמו מניעת נשירה, קליטת תלמידי חינוך מיוחד, גיוס לצה”ל, שירות אזרחי, אחוז הזכאות לבגרות, אחוז ההצטיינות במבחני הבגרות ומידת השיפור.

גם אחוז הזכאות לתעודת בגרות עלה בחדרה בשנתיים האחרונות. מהנתונים שפרסם משרד החינוך, עולה בבירור כי מאז נכנס גנדלמן לתפקידו חלה עלייה מרשימה של יותר מ-11 אחוזים במספר הזכאים לתעודת בגרות בחדרה, לעומת 57.5 אחוזים בלבד לפני כן.

ילדים בגיל הרך יוכלו ליהנות מהמרכז ההוליסטי החדש, שבנייתו מסתיימת בימים אלה. המרכז ממוקם במרכז העיר ויכלול גני ילדים, טיפת חלב חדישה ומרכז לגיל הרך, אשר ייתן מענים טיפוליים ופדגוגים ויעסוק באיתור, במניעה ובטיפול על פני רצף הגילאים. כמו כן יהיו במרכז פעילויות העשרה לילדים ולהוריהם. המקום ישמש גם אכסניה לצוותים המקצועיים של גני הילדים בעיר. מדובר בפרויקט מושקע וייחודי, אשר במימונו משתתפים עיריית חדרה ומשרדי החינוך והרווחה. את המרכז הקימה העירייה באמצעות הקרן לפיתוח חדרה.

בנוסף הרחיבה העירייה את תוכנית הרצף החינוכי (צהרונים), ומציעה רצף חינוכי גם בגנים לילדים עם צרכים מיוחדים.

תאוצת הפיתוח בעיר ממשיכה, ובימים טרום קורונה חנכו משרד התחבורה ועיריית חדרה בשיתוף חברת “נתיבי איילון” את הכניסה החדשה לחדרה, הכוללת את ציר יצחק שמיר וחניון “חנה וסע”. כביש שמיר באורך כ-900 מטר יוצר כניסה נוחה ובטיחותית לעיר מכיוון כביש 2, ומחבר את שכונות מערב העיר, ובראשן שכונת גבעת אולגה, אל מרכז העיר.

עבודות תשתית ופיתוח בוצעו גם בשדרות האביב בבית אליעזר, וזאת בהמשך לפיתוח רחוב יפה נוף.

לרווחת התושבים נסלל כביש ארבע אגודות (יוליאנה), הנחשב לאחד הפרויקטים החשובים בעיר מבחינת ויסות תנועתי ונגישות תחבורתית. הכביש מאפשר חיבור ישיר של שכונות מזרח העיר צפונה, וצפוי להפחית את עומס התנועה בחיבור של ציר רחוב הנשיא עם רחוב צה”ל. העבודות כללו פיתוח וסלילת כבישים, מדרכות, אבנים משתלבות, עבודות ביוב, עבודות חשמל ותקשורת, ועוד. בנוסף כוללת הדרך פינות ישיבה, אשפתונים, ברזיות מים לצועדים, עמדות שתייה לבעלי חיים, תאורה חדשה וגינון. הכביש החדש מגיע עד לשכונת דניה, והרחובות ניצנים, נווה חורש, ורחוב שקמונה שגם הוא נפתח לתנועה.

ברחוב הפרדס מבוצעות עבודות להרחבת הכביש לארבעה נתיבי נסיעה, ובמקום תבוצע סלילה, הוספת מדרכות, ותאורה.

ברחבי העיר ממשיכה העירייה לשים דגש עם הקמת פארקים לרווחת התושבים, כולל פארק “בראשית” שהינו גן ייחודי המשלב אלמנטים המספרים את סיפור החללית הישראלית הראשונה ששוגרה לחלל.

בנוסף מקדמת העירייה תוכניות להתחדשות עירונית ברחבי העיר. במרכז העיר הוגשו מתחמי פינוי-בינוי בליבה הגיאוגרפי, ההיסטורי והאזרחי הישן של חדרה, הכולל מוקדים ציבוריים כמו יד לבנים, גן המייסדים, הפיאצה, השוק העירוני ועוד. המתחמים יקודמו בראייה כוללת של העיר, במסלול רשויות אשר ימומן על ידי משרד הבינוי והשיכון. חידוש המתחמים צפוי להחיות את מרכז העיר כמרכז תרבותי ומסחרי.

כמו כן אושרה להפקדה תוכנית התחדשות עירונית במתחם הרחובות הגדוד העברי והרב ניסים, ותוכניות נוספות מצויות בתהליכי יישום מתקדמים של התחדשות עירונית, ביניהן תוכנית פינוי-בינוי בצומת הרחובות הנשיא וששת הימים; ברחוב סמילנסקי ועוד.

במסגרת קידום תרבות הפנאי, אומנות וספורט, נחנך היכל הפיס “אנרבוקס”, היכל רב-תכליתי לספורט ומופעים בחדרה. מייד עם חנוכתו התקיימו בו הופעות של אומנים מהשורה הראשונה ובראשם שלמה ארצי, סטטיק ובן-אל תבורי. הופעות של אומנים נוספים בוטלו בשל הקורונה.

במטרה לקדם את האומנות בעיר נחנכה בפיאצה גלריית חוצות עירונית, מתחם אומנות תיירותי חיצוני מהגדולים והיוקרתיים בישראל, המיועד לתערוכות מתחלפות. טקס החנוכה התקיים במסגרת אירועי פיאצה Live להפיכת אזור הפיאצה למתחם בילויים יומי במטרה לסייע בחשיפה, בעידוד ובהגברת תנועת הקונים בעסקים המקומיים, וזאת באמצעות עידוד קהלי מטרה מגוונים להגיע אל אזור הפיאצה. המתחם כלל הפעלת פוד-טראקס, פעילויות יצירה לילדים, הופעות אומנים, דוכני מכירה והפתעות רבות נוספות.

גם הלובי של קומת ההנהלה בבניין העירייה הפך לגלריה לתערוכות מתחלפות של אומנים בני העיר. אחת התערוכות המרגשות הייתה “ניגודים שווים”, שהציגה יצירות של אומנים עם צרכים מיוחדים (פיזי, נפשי או מנטאלי), ונועדה להראות את נקודת מבטם על סביבת החיים בחברה הישראלית.

בטרם פרצה הקורונה לחיינו התקיים פסטיבל הבירה השלישי של חדרה. אלפי המבלים בו נהנו מהופעות משובחות, ממתחמי מזון וכמובן מעשרות סוגי בירה מהארץ והעולם.

באקו פארק התקיים פסטיבל אוכל, “טעם העיר חדרה”, שכלל פוד-טראקס עם סגנונות שונים של מאכלים, ושפים שהציעו ממאכליהם. פסטיבל האוכל נמשך שלושה ימים, במקביל לאירועים אחרים שהתקיימו בפארק.

אנרבוקס

גם ללא פסטיבלים ואירועים ייחודיים התקיימו באקו פארק ובפארק הים שלל פעילויות שנועדו לכל תושבי העיר, ילדים צעירים ומבוגרים, כולל פעילות גופנית, צעידה ותרגילים, וכן שיעורי יוגה. פעילויות אלה ואחרות הצטרפו לסינמה אקו פארק, הקרנת סרט לכל המשפחה תחת כיפת השמים; פעילות לילדים, שעת סיפור או מופע בשיתוף הילדים ולהנאתם.

גם בתחום צעירים ונוער נרשמו הישגים.

מרכז הצעירים העירוני “טורבינה” נבחר כיחידת צעירים מצטיינת בתחום המעורבות החברתית, וזכה בפרס השלטון המקומי. מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות, בשיתוף מפעל הפיס, העניקו פרס כספי לעירייה וכתבו לראש העיר: “אנו מבקשים להודות לך ולכל העוזרים במלאכה, על הצוהר שפתחתם בפנינו ללמוד ולהכיר את העשייה המבורכת שנעשית על ידכם למען הצעירים והקהילה כולה.”

חניכי תנועת הנוער “המכבי הצעיר” זכו לסניף חדש, כ-450 מטר בנוי על שטח של 1.8 דונם, שבנייתו התאפשרה בזכות הקצאת הקרקע על ידי עיריית חדרה, ומימון שעיקרו תרומת חברת “מייסדי חדרה בע”מ”.

העירייה שמה לה למטרה להביא לגידול במספר החניכים בתנועות הנוער בעיר, ובמסגרת זו גיבשה ועדת התמיכות המקצועית תבחינים לחלוקת תמיכות לתנועות הנוער. התבחינים (קריטריונים) הובאו לאישור המועצה, והובהר כי המדיניות היא לסייע לתנועות הנוער בעיר, ללוותן ולתמוך בפעילותן המבורכת.

יוזמה נוספת ננקטה בחופש הגדול. במטרה לעודד תעסוקת בני נוער בתקופת הקיץ ובד בבד לשפר את חזות העיר, העסיקה העירייה עשרות בני נוער שיצאו לחופש הגדול.

גלריית חוצות

בני נוער הועסקו באגף שפ”ע (שיפור פני העיר) בשמירה על ניקיון גנים ציבוריים בעיר, וכן בפעילות הסברתית לכלל ציבור התושבים בנושא שמירה על ניקיון העיר וחזותה. בנוסף עסקו בפעילות הסברה של אגף האכיפה העירוני לבעלי כלבים, בנושא איסוף גללי כלבים מהמדרכות.

לדברי ראש העיר, בעיריית חדרה מובטח לבני הנוער מקום תעסוקה מסודר בימי החופש הגדול, תוך הקפדה על מלוא זכויותיהם ותשלום שכרם כחוק.

עיריית חדרה מובילה תוכניות תמיכה וטיפול לטובת נוער וצעירים להט”בים ובני משפחותיהם. בין הפעילויות הייחודיות: קבוצת תמיכה להורים ולבני משפחות הקהילה הלהט”בית; קבוצת תמיכה ייחודית להורים של נוער וצעירים טרנסג’נדרים; ימי חשיפה שנועדו להטמיע בקרב אנשי המקצוע והצוותים שעובדים בשטח את התוכניות שבעבר הופעלו על ידי עמותות בלבד וכיום מופעלות על ידי העירייה; הרצאות עם נציגי חוש”ן והקליניקה הלהט”בית ופעולות נוספות.

ארבע אגודות

בנוסף חתם ראש העיר על אמנה לזכויות הקהילה הגאה, בקריאה “לכל הרשויות המקומיות בישראל לקיים תהליך של שיח ולמידה בדבר צורכי הקהילה הגאה ביישוביהם, וזאת במטרה להבטיח לחברי וחברות הקהילה הגאה החיים בהן חופש ושוויון זכויות; לפתח מענים ייעודיים ומותאמים לצורכיהם, ליצור מרחב מאפשר ומכבד, ולהתייחס באופן שוויוני לכל איש ואישה ללא קשר לנטייתם המינית או זהותם המגדרית.”

במרכז הצעירים העירוני הוקמה קבוצה חברתית חדשה של הקהילה הגאה בחדרה, שמטרתה לשמש מקום מפגש חברתי לצעירים וצעירות להט”בים, תחת השם “המקום”.

מאמצים רבים מוקדשים גם לאוכלוסייה המבוגרת וניצולי השואה. לטובת האזרחים הוותיקים התקיימו אירועי חגים וקבלות שבת שנועדו להפגת בדידותם.

ליל סדר ייחודי התקיים גם במרכז המורשת של יהדות אתיופיה. הערב התנהל על פי מנהגי העדה האתיופית, כולל תלבושות, מאכלי חג, מוזיקה, ברכות מסורתיות ותפילות ייחודיות.

בישיבת הוועדה הרשותית של “הדרך החדשה”, תוכנית ממשלתית לשיפור שילובם של אזרחים ממוצא אתיופי, צוינה חדרה לשבח כאחת הערים המובילות ביישום התוכנית. בחדרה מתגוררים יותר מ-6,000 יוצאי אתיופיה, ומדובר בתוכנית אשר כשמה כן היא – דרך חדשה לשילובם המיטבי בחברה הישראלית.

בחדרה עולים חדשים רבים גם מצרפת, וכחלק מפעילות הקליטה העירונית מקדמת העירייה פעילויות להקלת קליטתם, כולל אולפן ללימוד עברית לגמלאים עולי צרפת, הרצאות, פעילות חברתית וקהילתית ועוד.

כהזדהות עם מרקם התושבים בעיר ועם כלל התרבויות והעדות המייחדות את תושבי חדרה, חתם ראש העיר על אמנה למיגור הגזענות בחברה הישראלית, בטקס שהתקיים בבית הנשיא בירושלים תחת המוטו “גזענות זה לחלשים. בואו נתקדם”. האירוע התקיים במטרה להתריע ולהיאבק נגד גזענות, אי שוויון ואפליה בישראל ולפעול למען חברה רב-תרבותית, שוויונית וצודקת לכלל אזרחי ישראל.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן