עדכונים חמים
עדכונים חמים
טור אישי / מאת אורלי יחזקאל

טור אישי / מאת אורלי יחזקאל

טור אישי / מאת אורלי יחזקאל

הישרדות, על הפרק …Emma Hey

לשרוד את הישרדות זו משימה שבה כל אחד ואחת מאיתנו צריך להצביע בזפזופ בשלט ולומר למפיקי התוכנית: “עד כאן , עברתם כבר מזמן את הגבול”. ממליצה בחום לכולם פשוט להעביר לערוץ אחר

במציאות של היום, שבה רובנו מאמינים ובאמת רוצים לחנך את דור ההמשך ליצור חברה טובה וצודקת יותר, חברה מכילה שמקבלת את האחר ואת השונה, שיש בה חמלה ואהבת חינם, באה התוכנית “הישרדות” והורסת כל חלקה טובה. יש בה, ב”הישרדות”, כל מה שלא היינו רוצים שילדינו ונכדינו יספגו,יפנימו,יראו,ילמדו או חלילה יתחנכו לאורו וירצו לחקות אותו.לצערי הרב, מדובר בתוכנית שמבזה ומנצלת את המשתתפים בה, תוכנית שמפיקיה מנצלים במודע את המשתתפים והם נעשים לבובות על חוט שזזות ומגיבות לפי המניפולציה שנעשית עליהם, וכל זאת בתמורה לכמה רגעי תהילה וסיכוי של אחד ל-18 לזכות במיליון שקלים (בניכוי מס, 750 אלף שקל).ראו-נא למה הילדים שלנו נחשפים בצפייה בתוכנית, לאילו מקומות רגשיים קיצוניים, להתפרצויות בלתי נשלטות של בכי או של כעס, להתפרקות ולזעם. ולפעמים זה גולש לכמעט אלימות פיזית, שלא לדבר על האלימות המילולית הקשה ביותר הנשמעת שם.

התוכנית ״מלמדת״ שימוש בתחמנות, בשקרים וברמאות. זה מבחינתה המתכון המנצח, והכל לכאורה בשירות “חוקי המשחק”. כל זה לא די. התוכנית כולה ערוכה במטרה להראות את כל התכונות הרעות שבאדם וכי יצר לב האדם רע מנעוריו. הליהוק מכוון כדי ליצור עימותים סטריאוטיפיים שמביאים את המתמודדים לקצה של הקצה; המשימות מתוכננות בקפידה כאמצעי ללחוץ על המתמודדים במטרה להוציא מהם רגשות קיצוניים ונוראיים והכל למען רייטינג ועוד רייטינג. את מה שקורה למתמודדים, איזה מחיר הם צריכים לשלם אחר כך, כיצד הם יחזרו למציאות חייהם ואיזו השפעה פסיכולוגית נפשית שהם יסחבו איתם – לא מעניין איש. איני בטוחה שהמשתתפים בתוכנית הבינו במה מדובר לפני שהסכימו להכניס את עצמם לדבר הנוראי הזה, ולך תסביר להם את מה שאני ואתם כבר יודעים מזמן והם עוד לא: התוכנית בנויה באופן שנועד לעודד את המשתתפים להסיר את כל ההגנות והשליטה העצמית שלהם, גרוע אף מאדם שנמצא בגילופין או מסומם. לצערי, התסריט נכתב מראש מאחורי הקלעים בידם המכוונת של מפיקי התוכנית, ועבור המשתתפים זה מאוחר מדי. הם כבר הפסידו.

כמה נמוך אפשר לרדת כדי להשיג רייטינג?

הנה עד כמה: במקום לחנך לקבלת האחר והשונה מחדדים מסר הפוך לגמרי; ישנה הצגת דעות קדומות נגד מבוגרים, אלימות מילולית, דחייה ונידוי של אדם שהוא טיפה חלש יותר או שונה משאר המשתתפים, שזה חמור ביותר, החפצה של הנשים המשתתפות בתוכנית – המשתתפות ״בהישרדות” מצולמות תמיד בבגד ים שמבליט בעיקר חלקים מסוימים בגופן גם כשהן לאו דווקא נכנסות למים, ורבות מהן הן דוגמניות – חשבו מה זה עושה לנערות ולנשים אחרות ועוד ועוד, הכול לצורכי הרייטינג.

מה שרואים על המסך ומידת ההשפעה על הילדים שלנו

כיצד אם כן ידע ילד לעשות את ההפרדה בין מה שהוא רואה על המסך לבין מה שאפשר ליישם מחר בבית הספר? הרי נמצאים שם ספורטאים, זמרים, אנשי תיאטרון, שחקנים ועוד. ישנם שם אנשים שעד לא מזמן היית גאה בהם, הערצת אותם על הערכים שהם התחנכו לאורם ומטיפים להם, על הרוח הספורטיבית שגילו, על קוד ההתנהגות המוסרי והערכי שלהם ופתאום אתה צופה בהם ומתבייש. מי שחשבת שיכול להוות דוגמה ומופת מתגלה בשיא כיעורו. כאזרחית המדינה וכצופה אני מתביישת עבורם, משום שב”הישרדות” הם בעצם מציגים דוגמה הפוכה לחברה שהיינו רוצים לראות, חברה טובה וצודקת יותר .

פרק אחר פרק הוא המשך של מערכת משומנת של יחסי ציבור אגרסיביים להוסיף שמן למדורה וללבות את אש השנאה ואת השיח האלים. תחת מסווה של ראיונות בתוכניות אחרות של בוקר, צהריים, ערב ולילה, כדי לדון לכאורה במה היה שם, נמשך מסע יחצנות אגרסיבי מתוזמן ומתוזמר על חשבון שמם הטוב של המתמודדים וניצולם.

לצפייה הזו יש מחיר, ואת המחיר הזה כולנו משלמים.

אנו עדים ללא מעט מקרים שבהם ילדים שלחו יד בנפשם בעקבות דברים כאלה, אך בעצם את מי זה מעניין. אין שם שום מבוגר אחראי שיגיד, רגע, בואו נעצור. בואו נבדוק מחדש. אין שום מנגנון שאומר עד כאן. לכן מפיקי “הישרדות” צריכים לעשות חשבון נפש, לחשוב מחדש ולערוך אחרת את הפרקים ויפה שעה אחת קודם.

בינתיים אני עברתי ערוץ, ממליצה שתעברו גם אתם,

שלכם, אורלי יחזקאל


השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן