עדכונים חמים
עדכונים חמים
אש בלב ים
Marc Israel Sellem

אש בלב ים

האם חלומותיהם הרעים של תושבי זכרון יעקב והסביבה עלולים להתגשם? כדור אש שעלה השבוע מהמתקן הגז מול החוף עורר שוב את הפחדים. במשרד האנרגיה ובנובל אנרג’י שוב מרגיעים: “לא נרשמו ריכוזים חריגים”

במהלך הלילה של יום שלישי השבוע חזו תושבי זכרון והסביבה בלהבה גדולה שעלתה מאסדת הגז “לוויתן” שממוקמת מול חוף דור. בירור במשרד האנרגיה והתשתית העלה כי “בלילה אירעה נפילת חשמל באסדה ותקלה חייבה את ריקון הגז הטבעי מהאסדה באמצעות שריפתו, בדומה למה שנעשה בכל עת שיש לרוקן את האסדה, אז הלפיד שורף את הגז הטבעי על מנת שלא ייפלט לאוויר.” כדי להרגיע את התושבים המבוהלים ציינו עוד במשרד כי “לא היה כל פיצוץ באסדה. המשרד יתחקר את האירוע מול חברת נובל אנרג’י ויעדכן את הציבור בתוצאות”.

מחברת נובל אנרג’י, שהאסדה בבעלותה, נמסרו דברים דומים מאוד, לפיהם “בהמשך להליך ההרצה של אסדת לוויתן אירעה במהלך הלילה הפסקת חשמל שחייבה בהתאם לנוהל את העברת הגז הטבעי ללפיד שנועד לכך. לא אירע כל פיצוץ או אירוע חריג אחר. לאחר שנבדקה תקינות כל המערכות חודשה הפקת הגז.”

יש לציין כי לפני כחודש ערכה החברה את הנישוב השני באסדה, באישור המשרד להגנת הסביבה, שהשלים את אימות כמויות הבנזן והפחמימנים שנפלטו במהלך הנישוב הראשון, ימים ספורים קודם לכן. מהמשרד נמסר אז כי הכמויות שנרשמו היו פחות מ-4 קילוגרמים של בנזן, כ-220 טון מתאן וכ-4.2 טון תרכובות אורגניות נדיפות – כמויות נמוכות מהתחזיות המוקדמות שייצגו את תרחיש הפליטה המרבי.

בעקבות התקלה באסדה פנה יו”ר איגוד ערים שרון-כרמל אסיף איזק למשרד להגנת הסביבה בבקשה לערוך שימוע לנובל אנרג’י. במכתב ששלח למנכ”ל המשרד להגנת הסביבה גיא סמט נכתב: “התקלה אשר ארעה באסדה גרמה לחששות ותהיות רבות מבלי שסופקה לציבור תשובה מעמיקה ושקופה ואף פורסמו דיווחים שאינם מלאים לכאורה מחברת נובל אנרג’י’. זאת ועוד, מיום בו החלה לפעול האסדה אירעו הפסקות בפעילות האסדה, כך ב-21.1 זוהתה התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות שעל גבי האסדה והופסקה פעילות האסדה, וכן ב-2.1 הופסקה פעילות האסדה בעת ההרצה למשך זמן קצר מבלי שדווחה הסיבה”. 

איזק הוסיף כי בעקבות התקלה השבוע והתקלות הקודמות לה מבקש האיגוד מהמשרד להגנ”ס לזמן את חברת נובל אנרג’י לשימוע, זאת על מנת לקבל את הפרטים אודות התקלות האחרונות, הימנעות מתקלות נוספות ומתן דיווח שקוף ומהימן לציבור אודות האירועים.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן