עדכונים חמים
עדכונים חמים
ארבע ספינות מגן חדשות מיוצרות עבור ישראל בגרמניה. בראשונה שבהן, שהגיעה השבוע לארץ, יש נציגות לחדרה
גלעד שנלר

ארבע ספינות מגן חדשות מיוצרות עבור ישראל בגרמניה. בראשונה שבהן, שהגיעה השבוע לארץ, יש נציגות לחדרה

רס”ם גלעד שנלר בן 39 מחדרה, משרת כטכנאי בשמ”ה בכיר בספינת הטילים אח”י מגן, הראשונה מדגם “סער 6” בצי הספינות של זרוע הים. טכנאי הבשמ”ה משרת תחת מחלקת המכונה של הספינה ואחראי לבקרה על כלל מערכות הספינה ותפקודן.

גלעד החל את שירותו הצבאי בחיל האוויר כמדריך ומכונאי מטוסים ולקח אף חלק בצוות הקמת טייסת. בהמשך שירותו בתפקידי קבע עבר לזרוע הים לשירות בשייטת ספינות הטילים כטכנאי בשמ”ה בכיר. גלעד עבר לגרמניה עם אשתו ושלושת בניו לפני כשנתיים, שם היה מחלוצי פרויקט המגן, ולוקח חלק בתכנון ספינות המגן כבר שנים ארוכות.

שייטת 3, שייטת ספינות הטילים, היא אחת היחידות המבצעיות ביותר בצה״ל, והיא כוח לחימת השטח העיקרי של זרוע הים. הספינות מהוות כוח אש מרכזי הפועל בחשאיות בשטחו של האויב, לעיתים אף עשרות מיילים ימיים מחופיה של מדינת ישראל. השייטת מוצבת בבסיס חיפה, שבו עוגנות הספינות. משימות שייטת ספינות הטילים נגזרות מיעוד זרוע הים: “לתת חוף בטוח ושיט פתוח לישראל”. תפקידיה העיקריים של השייטת הם שמירת ביטחונה של מדינת ישראל, שיתופי פעולה עם כוחות היבשה וחיל האוויר להגנה מהים, שמירה על העליונות הימית של מדינת ישראל, מבצעים לאיסוף מודיעין, מניעת חדירת גורמים עוינים לישראל דרך הים פעולות לאיסוף מודיעין, פעילות נגד פעילות חבלנית עוינת ומניעת אספקת נשק לגורמי טרור, מתן גיבוי לכוחות קרקע בפעולות המבצעיות והרשימה עוד ארוכה. עם הקמת אסדות תמר, לוויתן ותנין בים התיכון, הורחבו משימות זרוע הים, והן כוללות גם אבטחה של הנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל בים.

פרויקט ספינות המגן, אשר נבנות בימים אלו במספנות בקייל שבגרמניה, כולל ארבע ספינות טילים מדגם ״סער 6״ שעתידות לשרת בזרוע הים הישראלית. הספינה הראשונה בסדרה, אח”י מגן, הגיע אל חופי ישראל לנמל חיפה ביום ד’ 12.2 ומתחילה כעת את תהליך מבצועה במספנת זרוע הים, תהליך אשר עתיד להסתיים בעוד כ-18 חודשים. נוסף לתפקידים המסורתיים, ספינות אלה ימלאו תפקיד עיקרי בשמירה על אסדות הגז מפני תקיפות. בהמשך הסדרה צפויות להגיע שלושת ספינות הטילים החדשות אח”י עוז, עצמאות וניצחון.

הגעת הספינות החדשות היא אירוע היסטורי עבור מדינת ישראל, אשר מתרחש פעם בעשרות שנים. רכישת הספינות החדשות היא השקעה לטווח הארוך והקצאת משאבים אלו תתרום לשימור הביטחון הכללי.

כחלק ממשימת ההגנה על מרחב המים הכלכליים תפקידה של זרוע הים הוא לספק מעטפת מלאה, הגנה מרחבית והגנה צמודה בסביבת הנכסים האסטרטגיים למדינת ישראל. במידה שייפגעו המתקנים הללו, הדבר יגרום לנזק חסר תקדים לכלכלה ולמשק הישראלי – על כן יצירת מעטפת הגנה רציפה וחדישה סביבן היא קריטית, ולא פחותה בממדיה מכל איום אחר בעורף. באמצעות ספינות המגן החדשות יכולה זרוע הים להשיג את השליטה בשטח המים הכלכליים ולספק את ההגנה המיטבית מפני שלל האיומים בזירה הימית.

הלוחמים הימיים, “הסטי”לנים” משרתים על ספינות הטילים, ומבצעים פעילות מבצעית ענפה ופעולות יזומות לסיכול פעילות חבלנית, תוך שמירה על מוכנות מתמדת לתקיפת כוחות אויב בים ובחוף והגנה על נכסים אסטרטגים. הסטי”לנים עוברים את רוב שירותם הצבאי בספינת הטילים שהופכת לביתם השני. כיום נמצאות בזרוע הים ספינות טילים מדגם “סער 5.4” ו-“סער 5”, כאשר ארבעת ספינות המגן עתידות להיקלט בהדרגה במהלך השנים הקרובות ועליהן צוותים חדשים שמוכשרים לתפעול ולפעילות מבצעית בהן.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן