עדכונים חמים
עדכונים חמים
מבט לפרשת השבוע – אקטואליה בראי הפרשה
בועז ביטון

מבט לפרשת השבוע – אקטואליה בראי הפרשה

רגש הקנאה והחתירה תחת האחר

כשנשב השבת בבית הכנסת ונשמע את הקורא בתורה מכריז בקול רועם: “תמחה את זכר עמלק מתחת השמיים, לא תשכח!” יש סיכוי שתעבור במוחנו איזו מחשבה טורדנית. עמלק?… אומה קדמונית שהייתה מצויה באזורנו לפני כ 3000- שנה? מה לי ולזה? באיזו צומת אני אמור להיפגש בעם הזה, כך שהמצווה למחותו תבוא לידי ביטוי? בעצם, ננסה לחשוב לרגע, מה בכלל הניע את עמלק לצאת למלחמה? עם ישראל מתקדם לכיוון ארץ כנען, מה שייכותו של עמלק בכל זה? פעם בא לפני רבי יהונתן אייבשיץ הקצב של העיר, ובפיו שאלה על פרה ששחט אם טריפה היא או כשרה.

עיין רבי יהונתן בשאלה ופסק: “טרפה.” הקצב קיבל את הדין באהבה וברצון, והפסיד את שווי הבהמה בלב שלם ובנפש חפצה. למחרת – אותו קצב בא לפני הרב לדין תורה עם חברו על סכום פעוט, והנה הוא צווח ומחרף ומקלל את בעל דינו, ובשום אופן אינו מוכן לוותר ואפילו לא פרוטה אחת. התפלא רבי יהונתן באזני הקצב: “אמש, כשהודעתי לך על הפסד הפרה, נשקת את ידי וקיבלת עליך את הדין, והיום – על סכום מועט אתה מחרף ומגדף ונלחם עד טיפת דמך האחרונה. הכיצד?” הרהר הקצב בשאלת הרב, וענה נחרצות: “כשנטרפה פרתי, אף על פי שהפסדתי ממון רב, לא היה מישהו מסביבתי שהרוויח מכך. אולם כאן, שממוני עובר מידי לכיסו  של חברי, את זה איני יכול לסבול.
אין לי בעיה להפסיד, אבל לראות חברי מרוויח באותה שעה – זאת לא אשא…” עמלק רואה את עם ישראל יוצא ממצרים, מתעלה ומתקדם מיום ליום, צועד בדרך הסלולה לקבלת תואר ‘העם הנבחר’, עומד לקבל על הר סיני את התרבות הגבוהה ביותר בעולם. עושה עמלק חשבון לעצמו, רגע… הוא עדיף עלי? הלא ‘אח עשו ליעקב’, אני מזרע קודש של יצחק ורבקה בדיוק כמוהו, למה הוא מתקדם ואני לא, למה לו יש ולי אין? אז מה הוא עושה? נלחם.

במקום להתקדם בעצמו, במקום להרבות אור, הוא מנסה לכבות את האחר. גם לי וגם לך לא יהיה… זו דרכו הפתלתלה של עמלק.

איך מתמודד עם זה משה? “והיה כאשר ירים משה ידו וגבר ישראל”, משה לא מתמקד במלחמה באחר, במקום זה הוא מרים ידיו כלפי מעלה, מחזק את הקשר הפנימי בינו לבין בורא עולם, הוא עסוק בלהרבות אור, בלהרבות אהבה. וחזקה כבר על אותה אהבה עמוקה שתשרוף בלהבותיה את הקנאה עד כדי מיגור וכליון.
אכן, התורה מרעימה עלינו בקולה: “תמחה את זכר עמלק מתחת השמיים” תמחה מקרבך את אותו רגש המאפיין את עמלק, את רגש הקנאה והחתירה תחת  האחר, תתמקד בלבנות ולא בלהרוס, אסור שידבק בך אפילו משהו מזערי מאותה הרגשה מגונה. לא תשכח!
העם הכריע – מדינת יהודית למרות שבעת כתיבת מאמר זה, התוצאות הסופיות של הבחירות עדיין לא פורסמו, דבר אחד כבר ברור. העם הכריע, והוא רוצה מממשלה ימנית ומדינה יהודית. כמו הסטטיסטיקה הארצית בה עולה תנועת ש״ס הארצית כל מערכת בחירות
במנדט נוסף ובעשרות אלפי קולות חדשים, גם בעיר חדרה, ממערכה למערכה אנו גדלים, שוברים שיאים חדשים ומפתיעים את עצמנו כל פעם מחדש. 4,000 קולות הביאה ש”ס בחדרה וזאת למרות מספר הקולות המדהים בכל קנה מידה, שהביא הליכוד בחדרה – 21,500 אלף קולות – כ 45- אחוז ממספר המצביעים בחדרה.
אי אפשר שלא להתפעם ממנהיגותו המופלאה של יו״ר תנועת ש״ס השר הרב אריה דרעי, ששמר על גוש הימין בישראל ולאורך כל הדרך, שלב אחר שלב עמד איתן כצוק חלמיש, דרבן ויזם עד לניצחון הגדול.
כבר מעכשיו מסתמן כי תוקם ממשלת ימין בקרוב מאוד, כאשר ש”ס תהיה השותפה הבכירה לצידו של רוה”מ נתניהו כיאה לעוצמה ולגודלה של ש”ס. וכן, חובה להזכיר את זה שוב, רוב תושבי מדינת ישראל הוכיחו הפעם, כמו רוב תושבי העיר חדרה, כי הם רוצים ממשלה ימנית, דתית וחברתית עם מדינה יהודית. נמשיך לשמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית כמו גם על העיר חדרה כעיר יהודית וישראלית.
בברכת שבת שלום ומבורך
בועז ביטון
יו”ר תנועת ש”ס – חבר מועצת העיר
Boazbiton2@gmail.com

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן