עדכונים חמים
עדכונים חמים
לב מלך ביד השם
גדעון סער כשר החינוך עם כותב השורות. בגן שנבנה במסגרת הרפורמה לגילאי 3-4

לב מלך ביד השם

פרשת השבוע, פרשת מקץ, עוסקת בשלב המהפכה שבה עובר יוסף מהסטטוס הנחות ביותר של עבד מורשע בבור הכליאה, היישר אל המעמד הגבוה ביותר אליו היה יכול להגיע בסולם ההיררכיה של האימפריה המצרית ששלטה בעולם. גם טובי הפרשנים בעולם לא היו מצליחים לנבא מהפכה שכזו. המפנה הפתאומי בעלילה סביב יוסף מרים אותו ממצבו חסר הזכויות ונטול האופק, ללא משפחה תומכת, למעמד של משנה למלך מצרים, עם זכויות מלאות בידיים. הוא מקבל שליטה על ההחלטות – חותם המלכות נמצא בידו – ולא רק מעמד של “שר לענייני כלום”, או משנה רוה”מ חסר סמכויות.

המסר הבסיסי שנלמד מכך הוא האמונה פשוטה והכי אמיתית שהכל נגזר משמיים: המעמדות, התמורות וגם העיתוי המדויק. הכל נגזר מאת הבורא.

דברי הסבר מאירים אנו מוצאים מתוך דברי המלבי”ם, שמבוסס על דברי שלמה המלך בפסוק: “פַּלְגֵי מַיִם לֶב מֶלֶךְ בְּיַד יְהוָה עַל כָּל אֲשֶׁר יַחְפֹּץ יַטֶּנּוּ” (משלי, כ”א, א). ומבאר המלבי”ם: “לב האדם הפרטי נתון ברשותו והבחירה בידו, לא כן לב המלך, אחר שבבחירתו תלוי אושר הכלל, ואם יבחר בדרך רעה ישחית רבים ועצומים, לכן ליבו זה הכללי הוא ביד ה’, והוא בענייני הכלל משולל הבחירה. כן לב מלך, אחר שממעשהו יפלגו ענייני הכלל, אם לשבט אם לחסד, אם למלחמה אם לשלום, הם ביד ה’, ויטה אותם כפי רצונו, בהנהגת הכלל, אם זכו יטהו לטובה, וההיפך. ולא ימתין לשנות גמר מעשהו לפי רצונו, רק תחילת נטיית הלב יטה לרצונו, כמו שמטים פלגי מים בהתחלת הפלגותם”.

ונסכם במילים שלנו: כאשר המלך נבחר לתפקיד ציבורי והחלטותיו משפיעות על הציבור, הוא אינו כמו אדם פשוט שיכול לפעול באופן חופשי – לטוב או לרע. מרגע משנבחר לתפקידו ואושר העם תלוי בו, אם ירצה לבחור בדרך רעה הוא ישפיע לרעה על רבים, לכן ליבו מופקד בידי אלוקים ולכן בענייני הכלל אין לו יכולת בחירה.

 

אנחנו מאמינים באמונה שלמה שכל מה שקורה בעולם הוא בהחלטה של הבורא יתברך. אך בפרשתנו אנו מוצאים תוספת דגש בהנהגה מיוחדת בבחירתם של ממונים על הציבור, אם זה מלך, או משנה למלך. וגם בזמננו, כאשר אדם נבחר לתפקידו, כפי שאמרתי לראש העיר כשנבחר ולעוד כמה ראשי ערים שליוויתי במשך השנים בתפקידי הציבוריים. הדגשתי בפניהם כי בכל שיטת בחירות שהיא, בסופו של דבר הקב”ה הוא זה שבחר בהם לתפקיד. בין אם התפקיד הוא ראש רשות, ממלא מקום, או כל תפקיד ציבורי אחר שאחרים תלויים בו, וכדברי מלבי”ם שהזכרנו.

*

כאן ברצוני להקדיש מספר מילים לנושא שמסעיר את כל ערוצי התקשורת בימים אלו. שאלת הכרזת העצמאות של גדעון סער לריצה לכנסת ולראשות הממשלה.

בנימה אישית, גדעון הוא חבר וידיד אישי שלי, ובימים אלו אני גאה לספר – כמי שעבד מול כמה שרי חינוך בעשרות השנים האחרונות, כולל שר החינוך הנוכחי ידידי מר יואב גלנט – וקובע בוודאות כי אין מי שדמה לו ברפורמות שקידם, שהמשמעותית ביותר בעיניי היא חוק חינוך חינם לילדים בגיל 4-3. תוך שנה נבנו בהנהגתו כאלף כיתות גן ברחבי הארץ. בעירנו חדרה לבד נבנו כיתות רבות כאלו, מתוכן שלוש ל”מדעים ויהדות”. גם בעיר תל אביב נבנו עשרות רבות של כיתות, ומתוכן כמה וכמה לרשת “מדעים ויהדות”. כמדומני שזאת הייתה הרפורמה המורכבת והיקרה ביותר בשדה החינוך, כאשר בניית גן מסתכמת בסכום של כמעט מיליון שקלים, וכל גן כולל הצטיידות, אביזרים תואמים וכל הנלווה לכך.

לאחר הלקח המאלף שלמדנו מפרשת השבוע, הדיונים סביב עיתוי ההכרזה שלו, המומנטום ועוד ועוד שאלות – אלו באמת הכי פחות רלוונטיים בכל המהלך כי מי יודע מה יקרה ומתי. הרי הכל נקבע מאיתו יתברך, וייתכן שמשמיים כבר הוחלט כי הוא ראש הממשלה הבא, וכל החלטותיו יהיו נתונות ביד השם, בתקווה ובתפילה שייתן בידיו את ההחלטות הטובות למען עם ישראל כולו!

 

שבת שלום וחודש טוב ומבורך,

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן