עדכונים חמים
עדכונים חמים
כתבה לשבוע זה מבית “קבלה לעם”
דר לייטמן, קרדיט: טים נוקס

כתבה לשבוע זה מבית “קבלה לעם”

שלוש סיבות למות הקפיטליזם

הרב ד”ר מיכאל לייטמן

הכירו את אפקט הדומינו של הקורונה: מחצר בית החרושת הזול והגדול של העולם מתפשטים גלי הנגיף הסיני הקטלני וגורמים לשיבושים עצומים בשרשרת האספקה של מוצרי צריכה ורכיבים חיוניים כמעט בכל מוצר ביתי ותעשייתי, ופוגעים בצמיחה הכלכלית. ולא רק בסין התופעה מכה, אלא היא זולגת עד לצידו השני של הגלובוס. ככה זה בעולם גלובלי ומקושר.

בעלי ההון אינם מתרגשים מבהלת הקורונה ומההאטה המשמעותית הצפויה בעקבותיה בכלכלה. הם יעשו כל שביכולתם כדי לרומם את החומריות ו”להחזיר בתשובה” את המערכת כדי לספק את תאוות הממון ולחזור להרוויח. אבל בעצם שום הון בעולם לא יחיה את השווקים הפיננסיים ואת הקפיטליזם שנופח בשנים אלו את נשימותיו האחרונות, ויש לכך שלוש סיבות עיקריות.

הסיבה הראשונה היא היעלמות השווקים. שווקי הממכר נובלים לאיטם, כי כמה כבר אפשר לדחוף אנשים לצרוך? העולם כבר מקיא מעודף שובע. השפע גואה. אין חלום בלתי מוגשם. 

הסיבה השנייה היא שקם דור המילניום צעירים שאין להם משיכה לחברה רכושנית. וחשוב להבחין: אין כאן עניין של הסתפקות במועט. אלא השינוי נובע מתוך הרצון הגדול והמפותח שלהם. חומריות אינה יכולה למלא ולספק אותם במאומה. ואם לדור הצעיר, שבקרוב יהיה המעמד הגדול ביותר בגיל העבודה, ייפסק הדחף לרכוש, להשתמש באשראי ולהשקיע בשווקים הפיננסים, התעשייה כולה תתמוטט כמגדל קלפים. איתה תתמוטט מדינת הרווחה שמאפשרת איכשהו לקפיטליזם לשרוד למרות יצר ההרס העצמי שלו. 

הסיבה השלישית למפלת הקפיטליזם, והיא גם תוצאה של השתיים הקודמות, היא צלילה עמוקה אל המרחב הווירטואלי בניסיון לדוג הנאה לשעה. הצעירים בהחלט רוצים מילוי, אבל פנימי, משמעותי, לא גשמי. עד שיימצא מילוי כזה, הם משוטטים בצימאון במרחבי המרשתת.

הצעד הבא של הקפיטליזם יהיה להכיר ברע הנוכחי שהוא נקלע אליו. הגיעו לסופן כל הדרכים להתקדם ולהרוויח על חשבון הזולת בתהליך שבו הקפיטליזם הפך לקניבליזם. קודם כול, כי באמת אין על מי להרוויח. המנוע הפנימי שדחף את בני האדם לרכוש ולקנות מיצה את עצמו והשתדרג. ואם המערכת לא תתאים את עצמה לשדרוג החדש שבטבע האדם, היא תתפוגג לחלוטין.

וכאן חשוב להרים את הראש ולהסתכל על התמונה הרחבה: על פי חכמת הקבלה, ביסודה של התפתחות האנושות נמצא האגו, הרצון לקבל הנאה ותענוג. מדור לדור גדל הרצון ותובע לעצמו יותר ויותר. ככל שהוא גדל ומשתנה כך משתנים התנאים החיצוניים. עם התפתחות הרצון, כך גם התפתחו בקצב המסחר והתעשייה, הבנקאות ושוק ההלוואות, והתנתק הקשר בין הכלכלה הריאלית, האמיתית, המאוזנת, לבין שוק הכסף והפיננסים.

אולם בדורנו, עם ההתפתחות המואצת של האגואיזם, האנושות מגלה כי היא הגיעה לפסגת הרכושנות ומיצתה את השלב הנוכחי. החיצוניות הופכת מיושנת, והפנימיות תובעת את מקומה בלי מילים. נכון לעכשיו אנחנו בשלב מעבר: מדור שמושתת על האגו החומרי לדור שיתמלא ממילוי פנימי-רוחני. רק בעזרת חינוך לערכים המעודדים התחשבות בזולת. אחרת, שוב יגבר האגו כהרגלו, וללא ריסונו, עלול החופש ללא גבול שיינתן לו לגרום לנזק.

לכן, המשיכה של דור המילניום לכיוון הסוציאל-דמוקרטי החברתי מובנת. לכאורה כוונותיהם של מנהיגי מחנה זה טובות, אבל אם ההגה ייפול לידיהם הם עלולים להגביל את האדם הרבה יותר מאשר המערכת הנוכחית מגבילה את האדם. מכאן ברורה קביעתו של “בעל הסולם”, המקובל הגדול של המאה העשרים, לפיה אין הבדל מהותי בין שמאל כלכלי-חברתי לבין ימין, כל עוד אידאולוגיות אלו מושתתות על אדם אגואיסטי.

היערכות טובה לבניית חברה בריאה מחייבת להעניק לאגו יסוד חינוכי. להפוך את הערבות ההדדית לחוק של ממש. ככל שהחינוך לערכים נעלים יתקבע בחברה, רק אז, בהדרגה, אפשר יהיה להתיר את ההגבלות. החינוך יתפוס את מקומו והאווירה הציבורית בעצמה תעריך ותבייש: תגביל כל אדם מלהזיק לזולתו, ואף תניע אותו לפעול לטובתו. היא תעדן את אופי האדם. התחרות תיוותר, כיוון שהיא תכונה אנושית טבעית ורצויה. אבל במקום להתחרות על עושר וחומרנות, נתחרה על השפעה איש לזולתו ונעלה אותה על נס. חוקי הטבע פועלים באחדות שלמה – כל פרט פועל במסירות למען הכלל, המערכת הרמונית, מקושרת ועגולה – וממנה עלינו לשאוב השראה ודוגמאות. 

חכמת הקבלה, שמתגלה בדורנו, היא למעשה השיטה המדויקת המלמדת כיצד לספוג כוחות חיוביים מהטבע, איך להתעלות מעל האגו האנושי הגובר לרעה ולפעול בהתחשבות כלפי הזולת. היא שיכולה לתת פשר לכל מעשה, לקשור הכול אל זרימת ההיסטוריה ואל עיצוב פנים העתיד. אחדות כזו, המבוססת לא על אחידות אלא בדיוק להיפך על הטרוגניות ומעליה מאמץ בלתי פוסק להתחבר ולבנות סולידריות אמיתית, היא נכס אדיר עבור כולנו, ואליה חכמת הקבלה שואפת לקדם את האנושות. אז המונח “צמיחה” יתייחס לא לצמיחת התוצר הכלכלי, אלא לצמיחתו של האדם ולמימוש הפוטנציאל האדיר שלו.

הרב ד”ר מיכאל לייטמן מעביר שיעורי קבלה בערוץ 96 (HOT) ובאתר “קבלה לעם kab.co.il –  ” 

למפגש מבוא בחכמת הקבלה צרו קשר: 1-700-509-209 או במייל info@kab.co.il.

קבלת תוכן איכותי ישירות לנייד. איך מצטרפים? 

  • הוסיפו את המספר  051-5108032 לאנשי הקשר.
  • שלחו לנו את שמכם בהודעת ווטסאפ (לא סמס). 
  • מזל טוב! בקרוב תתחילו לקבל תכנים מרתקים.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן