עדכונים חמים
עדכונים חמים
השבוע אנחנו מתחילים את תקופת “ימי השובבים”
הרב בנציון נורדמן

השבוע אנחנו מתחילים את תקופת “ימי השובבים”

חשיבה יצירתית מול כוח ההסתה

השבוע אנחנו מתחילים את תקופת “ימי השובבים”. בספרים הקדושים תקופה זו מצוינת כימים של תיקון עצמי, של התחדשות ושל התעלות. ההסבר לכך הוא מפני שפרשיות השבועות הללו שראשי התיבות שלהן הוא “שובבים” (החל מפרשת שמות ועד פרשת משפטים), עוסקות ביצירתו ובבניינו של העם היהודי – שעבוד בני ישראל במצרים, יציאתם ממנה, קבלת התורה ועד הקמת המשכן. הפרשיות הבאות הן תמצית התהוות עם ישראל לעם. יש בפרשות הללו לקחים מאלפים לדמותו של העם היהודי – עם הנצח.

בפרשת השבוע מספרת התורה על שפרה ופועה, המיילדות של עם ישראל, שקיבלו פקודה חד משמעית מפרעה מלך מצרים. “בְּיַלֶּדְכֶן אֶת הָעִבְרִיּוֹת וּרְאִיתֶן עַל הָאָבְנָיִם אִם בֵּן הוּא וַהֲמִתֶּן אֹתוֹ וְאִם בַּת הִיא וָחָיָה”. יועציו של פרעה חזו בכוכבים שמנהיגם של עם ישראל יהיה יהודי וממין זכר. הוא הורה למיילדות להרוג כל בן זכר שייוולד לעם היהודי. כך, קיווה פרעה שאותו שעשוי להיות המנהיג שיוציא את בני ישראל משעבוד מצרים, יומת בעודו בן יומו.

מה הייתה עושה כל מיילדת שהייתה מקבלת כזו פקודה? קשה לדעת. כיצד ניתן לשקר את פרעה? כיצד ניתן מצד אחד להחיות את הילדים, ומצד אחר לא לעורר את חשדו של המלך? כאן מלמדות אותנו שפרה ופועה, המיילדות העבריות, לקח חשוב על אחריות ומסירות שבאה כאן לידי ביטוי ב”חשיבה מחוץ לקופסה”.

כאשר פרעה מגלה שבניהן של הנשים היהודיות לא מתו, הוא קורא למיילדות לסדר, וכך מספרת התורה: “וַיִּקְרָא מֶלֶךְ מִצְרַיִם לַמְיַלְּדֹת וַיֹּאמֶר לָהֶן מַדּוּעַ עֲשִׂיתֶן הַדָּבָר הַזֶּה וַתְּחַיֶּיןָ אֶת הַיְלָדִים. וַתֹּאמַרְןָ הַמְיַלְּדֹת אֶל פַּרְעֹה כִּי לֹא כַנָּשִׁים הַמִּצְרִיֹּת הָעִבְרִיֹּת כִּי חָיוֹת הֵנָּה בְּטֶרֶם תָּבוֹא אֲלֵהֶן הַמְיַלֶּדֶת וְיָלָדוּ”. המיילדות סיפרו לפרעה שהנשים היהודיות אינן מזמינות כלל את המיילדות בטרם הן יולדות אלא “מסתדרות לבד”. תשובה פשוטה ומוחצת. שפרה ופועה לא גמגמו ולא התפתלו בדבריהן. שאלת שאלה – קיבלת תשובה.

שואלים המפרשים, כיצד האמין להן פרעה? האם הוא קיבל את תשובתן הלכאורה מגוחכת בלי היסוס? האם הוא לא חשב לרגע כיצד דווקא כאשר הוא מזמין אותן אליו לשיחה, לפתע הנשים היהודיות מתחילות ללדת לבד, בלי עזרת מיילדת?

יש לכך תשובות רבות. אחת התשובות עוסקת ב”כוחה של הסתה”. מהות שיעבוד מצרים היה הפחד של העם המצרי ופרעה בראשם, מהשתלטות היהודים על ארצם. פרעה הסית את כל העם לאמור שהיהודים שונים מהעם המצרי. למרות שהיהודים היו חלק אינטגרלי מההווי המצרי וממוקדי הכוח והשלטון, למרות שיוסף הציל את הכלכלה המצרית ואת העם המצרי מאבדון, למרות שיעקב בירך את הנילוס שהשקה את מצרים, עדיין מנסה פרעה לשכנע את העם המצרי שהיהודים הם לא כמו המצרים. הם שונים ומוזרים – ברגע שתהיה להם אפשרות, הם ילחמו בנו ויעיפו אותנו מכאן.

כוח ההסתה הזו חלחל בעם המצרי. היהודים שונים. הם אינם שווי זכויות. ועל כן המיילדות העבריות, בתשובתן לפרעה מוסיפות את המשפט “כי לא כנשים המצריות העבריות”. הנשים העבריות שונות מהנשים המצריות. פרעה היה שקוע עמוק בתוך ההסתה, עד שהוא עצמו האמין לשטות שבדה. הרי אם היה מסיר לרגע את האמונה ב”גולם” שהוא עצמו יצר, הוא היה מבין שאין באמת הבדל בין הנשים העבריות לנשים המצריות. אך כוח ההסתה היה גדול מכל דבר אחר.

בימים אלו, כאשר מערכת הבחירות כבר עומדת לפתחנו, דווקא כאשר ישנו חשש משימוש בסיסמאות כאלו ואחרות העלולות ליצור פילוג ושיסוי בין חלקי העם, חובתנו לגלות אחריות ומסירות לאחדות עם ישראל. דווקא בגלל שכוחה של הסתה גדול ועצום, עלינו לחשוב ולהתאמץ למצוא את הדרך לאחדות ולשלום. לפעמים הדרך תהיה דווקא ב”חשיבה מחוץ לקופסה”, ברעיונות יצירתיים כאלו ואחרים, בכוונה להגיע אל המטרה המשותפת והחשובה כל כך דווקא בתקופה זו שאנו קוראים וחווים בפרשיות השבוע את תהליך היווצרותו של כלל ישראל, החל משעבוד מצרים, ועד היציאה המיוחלת לחירות וקבלת התורה במעמד הר סיני, בסימן “כאיש אחד בלב אחד” – יחד שבטי ישראל!

שבת שלום ומבורך,

nordman@jss.org.il

 

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן