עדכונים חמים
עדכונים חמים
בקבלת שבת בזום עם יהדות התפוצות

בקבלת שבת בזום עם יהדות התפוצות

השתתפו בקבלת שבת בזום עם תלמידים מקופנהגן

תלמידים מבי”ס השש-שנתי “יש”י-מדעים ויהדות” השתתפו בקבלת שבת בזום עם תלמידים מקופנהגן. באירוע השתתפה גם שרת התפוצות, עומר ינקלביץ’. בעקבות המפגש יימשך הקשר בין התלמידים ויערכו פעילויות משותפות

קבלת שבת מרגשת במיוחד נערכה ביום שישי בצהריים באמצעות הזום. באירוע לקחו חלק כ-30 תלמידי חטיבת הביניים מבית הספר השש-שנתי “יש”י-מדעים ויהדות” בחדרה, ותלמידים בני גילם מבית הספר היהודי “עמיאל”, השייך לקהילה היהודית בעיר קופנהגן שבדנמרק. מטרת האירוע הייתה יצירת קשר בין התלמידים הישראלים לבין התלמידים מהתפוצות.

היוזמה לאירוע היא של משרד התפוצות בראשות השרה עומר ינקלביץ’. שרת התפוצות סיירה בתחילת שנת הלימודים בבית הספר “יש”י-מדעים ויהדות”. השרה התרשמה מאוד מהרמה הגבוהה של התלמידים בשפה האנגלית, ובעיקר מהשיח שלהם, המשולב עם חינוך לערכים של איחוד בין חלקי העם. בעקבות כך פנתה שרת התפוצות למנהלת חגית אביר, והציעה לה שהתלמידים וההנהלה ישתתפו בקבלת השבת המיוחדת. חגית אביר נענתה ברצון ליוזמה המבורכת, והתלמידים הגיבו בהתלהבות.

קבלת השבת הבלתי שגרתית התקיימה בין השעות 13.00 עד 14.00, ונערכה בשפה האנגלית. השרה נשאה דברי פתיחה ובירכה את המשתתפים. מנכ”ל רשת החינוך “מדעים ויהדות”, הרב בן ציון נורדמן, הודה למשרד התפוצות על שיתוף הפעולה בפרויקט ייחודי זה, ובמיזמים נוספים של המשרד ושל השרה עם “מדעים ויהדות”. כמו כן, הרב נורדמן בירך את המשתתפים ודיבר על פרשת השבוע ועל חודש אדר.

עוד נשאו דברים שגריר ישראל בדנמרק, בני דגן, רב הקהילה היהודית, יאיר מלכיאור, ונציג הקהילה היהודית, הנרי גולדשטיין. חזן הקהילה היהודית בקופנהגן שר פיוטים ומזמורים, וקטעים מוזיקליים שולבו לאורך האירוע. בקבלת השבת השתתפה גם המנהלת, חגית אביר.

התלמידים מישראל ומדנמרק הציגו את עצמם. התלמידים מדנמרק ערכו היכרות למשתתפים עם בית הכנסת שלהם, שהוא העתיק ביותר בארצם.  התלמידים מ”יש”י-מדעים ויהדות” ערכו חידון על חודש אדר, בדגש על חג פורים.

בקבלת השבת בזום נוצר הקשר הראשוני בין “יש”י- מדעים ויהדות” לבין תלמידי בית הספר “עמיאל”, והקהילה היהודית בקופנהגן. מעתה ואילך יתקיימו פעילויות משותפות, והתלמידים מקופנהגן אף צפויים להגיע לישראל בקיץ, ולפגוש את התלמידים הישראלים.

מנהלת “יש”י-מדעים ויהדות”, חגית אביר, אומרת: “ראשי התיבות של בית הספר שלנו, יש”י, הן- יחד שבטי ישראל. הרעיון של יחד שבטי ישראל הוא מהות בשבילנו. חשוב לנו לעבוד על חיבורים שלנו עם עוד חלקים של שבטי ישראל. הפעם קיבלנו הזדמנות מיוחדת מחוץ לגבולות המדינה ביחד עם הקהילה היהודית בקופנהגן. האירוע היה מרגש, מחבר ונתן הרבה כוח לשני הצדדים. אני גאה בתלמידים שלנו, בהשתתפותם ובאנגלית המקצועית שלהם. אני מברכת את תלמידנו על פתיחת הלב ועל הנכונות להתחבר עם תלמידי הקהילה היהודית בקופנהגן. התלמידים משני הצדדים מעוניינים לשמור על קשר, והדבר ייעשה כחלק מפעילות בית הספר.”

מנכ”ל רשת החינוך “מדעים ויהדות”, הרב בן ציון נורדמן, משתף בדברים שאמר בקבלת השבת : “בפרשת השבוע שחלף, מעבר לפרשה המקורית, פרשת “משפטים”, אנו קוראים גם את פרשת “שקלים”. בפרשת “שקלים” עם ישראל הצטווה שכל אחד ייתן חצי שקל לכופר נפש. נשאלת השאלה – למה חצי? תלמידי הבעל שם טוב אומרים שזה בא לרמז לנו שכל יהודי הוא בעצם חצי, ורק עם יהודי נוסף הוא נהפך לשלם. זה נכון לכל אדם כיחיד, ונכון לא פחות מול הקהילות היהודיות ברחבי העולם”.

הרב מוסיף ומציין: “אנחנו אמנם נמצאים בארץ ישראל, אבל צריך לזכור שאנחנו רק 40 אחוז מכלל היהודים בעולם. אנחנו זכינו לגור בארץ ישראל, רוב היהודים עדיין בחו”ל. המחויבות שלנו היא להרגיש שהחצי השני שלנו לא נמצא איתנו כאן. חשוב להתפלל על יהודי התפוצות, ולהתחבר אליהם. העתיד הרוחני והגשמי של עם ישראל כרוך אך ורק בערבות ההדדית שיש לנו, ובהרגשה שכל אחד ללא חברו הוא חצי”.

הרב נורדמן מסכם את האירוע באומרו : “אני רוצה להודות לתלמידים שהפתיעו באנגלית משובחת ובתוכן מעולה. יישר כוח”.

 

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן