עדכונים חמים
עדכונים חמים
במגרש הפוליטי
11111111
עו"ד טל אליהו סגן ראש העיר

במגרש הפוליטי

מצוות הדלקת הנר כרעיון לשמירה על שלום בית.  עד כמה חשוב ומשמעותי המגע האישי.

וכמה אנקדוטות על הבחירות

שולחן שבת

פרשת “תצווה” מציינת בתחילתה את מצוות הדלקת הנר.

ציווי ההדלקה עובר מדור לדור, שומר אותנו מפני החושך לא במובן הפיזי אלא התודעתי.

הדלקת הנר אינה רק לתאורה אלא להוד והדר – עיני הרואים את הנר הדולק מתמלאות ענווה, כבוד ומורא.

הדלקת הנר במשכן יוקרתית יותר. השמן ממנו מדליקים הינו שמן זך, בנרות המשכן יש הקפדה על שמן זית, היקר שבשמנים.
הרעיון של “יצירת אווירה” עבר במהלך הדורות גם לחלל הבית וגם לנרות השבת. ההקפדה על הדלקת נרות שבת הייתה מיוחדת כתאורה לערבי שבת עם המשפחה. ערב ללא תאורה היה סממן לקלקול השמחה והשלום, לכן מעמד הנר מקבל תוקף חשוב, ועל כך נאמר “אין עונג ללא אורה.” במהלך הזמן חלה התפתחות בחשיבות הדלקת הנרות. הנר הפך סמל ל”שלום בית”. זאת כבר אינה הדלקה פונקציונלית אלא הדלקה טקסית, ולפי זה משמעות הנר של שבת היא יצירת מסגרת ואווירה של שלום בית. לאחר שממד התאורה חלף נולד טקס חשוב ורב-חשיבות, טקס “הדלקת נר שבת”. מצוות נר התמיד נכנסה כלאחר כבוד לכל בית ישראל, והפכה למייצגת המרכזית של השבת. לנוכח הנר הדולק קיימות תפילות לשימור הזוגיות והמשפחה, בריאות, פרנסה ואושר. בבת אחת הפכה מצווה היסטורית לכך שכל בית ישראל הינו משכן הקודש.

בחירות מרץ הסתיימו. לפני תוצאות הרכבת הממשלה, מילה אחת על הקמפיין של הליכוד.
בשבועות האחרונים ציינתי את הבחירה החדשה של נתניהו לירידה לשטח, את ההתרכזות בחיבור לפעילים ולציבור הבוחרים ההיסטורי של הליכוד לדורותיו והתוצאות ניכרו בקלפי.
לפחות בחדרה השקיע נתניהו ביקורים סוחפים, והליכוד אכן קיבל עוד כ 4,000- קולות לעומת הבחירות הקודמות.
בנאום הניצחון הדגיש נתניהו את היכולת להשתמש בנתונים הנכונים על ציבור אוהדי הליכוד.
החיבור הטלפוני באמצעות אפליקציה נתן למובילי הקמפיין חיבור ישיר לכל בוחר ולכל משפחה. אין תחליף לקשר, אין משהו בפוליטיקה שיכול לקבל משמעות יותר חזקה מכך שהמועמד פוגש את הבוחר או מדבר איתו בטלפון.

נתונים מעניינים. אני לא בטוח שיש להם משמעות פוליטית, אבל זה תפס את העין: אורלי לוי עם מפלגת עבודה-גשר קיבלו רק 1.9% בבית שאן, העיר “שלה”; עמיר פרץ לא “אכזב” ובשדרות, עיר מגוריו, קיבל כ 4%- . ליברמן בירידה חדה ביישוב נוקדים, משכן מגוריו, וביבי זכה לתבוסה בקיסריה, מה זה אומר? לא יודע, אבל חומר למחשבה. מערכת בחירות שלא דיברה מעולם על אג’נדה, על דרכי ניהול או על מצע (מילה שנשכחה). אז מה קרה? הכל “אנטי”, מכל קצוות הקשת, השפה הפוליטית והתרבות הארצישראלית מקבלות בכל פעם מחדש זווית נוספת. איך זה משפיע על החברה? יש השאלת מושגים מהעולם הפוליטי לעולם התרבות, וכן נסיגה בערכים שהולכת ותופסת תאוצה. איך זה ייפתר? אין פתרון. אין הכרעה! ממשיכים בכאוס הפוליטי. הדרך ארוכה להרכבת ממשלה, הפערים הרעיוניים מתרחבים ולגשר על הפער, גם אם זה קשור לפוליטיקה, זה עדיין קשה. נראה עד כמה נבחרי הציבור וייו גמישים מחשבתית לשנות מדרכם וכך לחפש פתרונות יצירתיים לבניית ממשלה אשר תוציא את המדינה מהבלבול. יש כוח חזק למסורת, למוצר העטוף טוב. הליכוד, מפלגה מסורתית אשר שנים שומרת על כוחה הציבורי, מפעם לפעם מצליחה לחבר אליה אלפי מצביעים ופעילים. מסורת רבת שנים של אידיאולוגיה מנצחת, יוצרת מרקם חזק של משפחתיות, כי יותר מהכול בוחרי הליכוד יצאו לבחור כי
הרגישו שפוגעים באבא שלהם! מה שהיה בערוץ 12 ערב הבחירות זה באמת תיאטרון לא מוצלח. מגיע עמית סגל עם סקופ על שיחת
היועץ בכר, מספר, חושף, נותן לצופה פן חשוב מאוד בהתנהלות פנים-מפלגתית. על מנת להזים את הסקופ מגיעה באותו ערוץ עדת ההזמה אילנה דיין, כדי לחשוף סקופ אשר אמור “להפיל” את דברי סגל, והכל באותו אולפן. מצחיק, עצוב, מטלטל… הכול ביחד, עיתונאות מזן אחר.

פאנץ’ חדש “חוק פסילת נתניהו”. רק עברו שלושה ימים, כבר הולכים נגד החלטת הבוחר חיבור רב שנים בין טיבי לשלח, “יוצא המרצע מן השק? אז “יש עתיד” ו”המשותפת” מנסים לחוקק חוק אנטי דמוקרטי. לנסות לומר, חצי מדינה טעתה אתם כבר לא חשובים, ניתן לבית משפט לקבוע, רצון העם פסול!!! מזווית אישית, לא פוסל בחירות רביעיות המרחק בין “הניצים” גדול, “עריקה” לא נראית כרגע באופק, המשפט מתחיל אוטוטו, השמאל מתחיל לחמם מנועים, הנשיא מעדיף לא להתערב ולהעביר את ההחלטה לכנסת. מה שבטוח בג”ץ יהיה מאד עסוק בקרוב בעתירות שונות ואנחנו? נמשיך להביט מהצד ופעם בכמה חודשים לצאת לקלפי, כי באמת את מי מעניין מה יהיה פה?

 

תגובה אחת

  1. גל רחביה הגב

    טור מעניין וברמה מעולה
    עוקבת כל שבוע
    המשיכו לפרסם
    כותבי דעה ברמה גבוהה

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן