עדכונים חמים
עדכונים חמים
עוד מקרה רצח של אישה, יריות מול הילדים
אלעד קויאטק - חוקר בענייני זוגיות ופסיכולוגיה מגדרית

עוד מקרה רצח של אישה, יריות מול הילדים

 נפלנו על הראש!

הרצח המזעזע שארע בסוף השבוע טלטל אותי רבות, מדובר בדיאנה רז, יועצת זוגית שהכרתי מקרוב את עבודתה. אותה אילנה הסריטה את עצמה מדברת על סימנים מוקדמים של אלימות העלולים להיגמר ברצח. “את אשר יגורתי יבוא לי”, איזה גורל אכזר.

אין ספק שנפלנו על הראש. האצבע המאשימה שלנו צריכה להיות מכוונת לא רק כלפי הגברים האלימים אלא על כולנו בתור חברה. לא חברה שמעודדת אלימות, אלא חברה של פתיל קצר, שהכעס מנצח את ההיגיון, שבשעת כעס אנחנו יכולים לאבד שליטה עד כדי כך שחיי אדם נחשבים בעיננו לכלום. יש נשים אלימות גברים אלימים, נפלנו על השכל.

הגננות שמתעללות בילדים, הורים שמטלטלים תינוקות, מטפלים החובטים בזקנים חסרי ישע, נערים שאונסים בחורות באונס קבוצתי, הגזענות כלפי אתיופים, ערבים ונכים, שנאת כל אותם אוהדים שלא אוהדים את הקבוצה שלנו. איבדנו את כל הערכים שלנו בתור בני אדם!

הכי קל לבוא ולהאשים את כולם, את מערכת האכיפה את מערכת המשפט, את מערכת הרווחה, את קלות העונשים, זה הרבה יותר קל מאשר להאשים אותנו בתור חברה. תמיד לאחר מקרי רצח מזעזעים של נשים במסגרת זוגית, אנחנו שומעים שוב ושוב את המשפט: “הכתובת הייתה על הקיר”, אך מה נאמר הפעם? לפי מה שהספקתי קצת לשמוע ולקרוא, שום כתובת לא הייתה על הקיר במקרה הזה. פשוט איבוד עשתונות תוך כדי כעס וויכוח, שגורמים לאדם לאבד את דעתו, להתעבר עם השטן, לשלוף אקדח ולירות… לפני הילדים שלו!

מיגור האלימות לא ייעלם בעקבות עונשים כבדים ומאסר ממושך, גם לא בטוח שגזר דין מוות לרוצחים יעזור. עונשים לא מפחידים, טוב אולי כן… מחוץ לסיטואציה. אך בתוך הסיטואציה, כשהאדם נמצא בבולמוס הכעס, הנקמה והאגו, שום יראת העונש לא עומדת לנגד עיניו. הרשת טובעת מרוב פוסטים ומאמרים על: “נורות אדומות וסימני אזהרה לקשר חולה עם גבר אלים”, זה אולי יהיה טוב לתחילת הקשר כשעוד אפשר לברוח ויש לאותה אישה מזל שהגבר שלה עדיין לא אובססיבי אליה ורואה בה כרכושו. אך כשנמצאים כבר בקשר חולה עם גבר קנאי, אובססיבי, שרואה בבת הזוג שלו קנינו הבלעדי, מה יעזרו נורות האזהרה אם אותה אישה תרצה לסיים את הקשר עם הרוצח הפוטנציאלי??? כבר ראינו מה קרה לאותם נשים שהגבר היה אובססיבי לגבי הפרידה ממנה. אז או קי, ישנם מקלטים לנשים מוכות, שבהם לא תמיד התנאים הם של בית מלון, אפילו לא של שלושה כוכבים אך מלבד זאת, איזה חיים אלה להיות נרדפת וכלואה במוסד סגור על מנת לשמור על חייך, בעוד שהמאיים עצמו מתהלך חופשי.

ישנם מרכזים נפלאים המטפלים באלימות במשפחה, שהם שביל הזהב גם לגבר וגם לאישה. הגבר יעבור ליווי צמוד ומחבק לטיפול בכעסים והתפרצויות מבלי להיכנס לכל הבלגן הזה של משטרה, מעצר, בתי משפט ובתי סוהר והאישה עדיין יכולה להתהלך חופשי… אני לא מאמין שכתבתי את זה…

הבעיה היא שבשביל ליווי של המרכזים המבורכים הללו, צריך שיתוף פעולה של שני הצדדים, של הגברים האלימים שמבינים שיש אצלם בעיה ומודעים לכך שהם צריכים טיפול לפני שהם הופכים לרוצחים הבאים. אך מה עושים עם אותם הגברים שמבינים שיש להם זכות לגיטימית לנהוג באלימות כלפי האישה הסוררת?

השינוי מתחיל ראש וראשית בחינוך. לא רק בחינוך נגד אלימות אלא בחינוך ומתן כלים לזוגיות מתחשבת. כיום בבתי הספר לומדים הכל… חוץ מכלים לחיים. את הכלים שלנו לגבי המודלים הזוגיים שלנו אנחנו לומדים לצערי הרב דרך המדיות החברתיות, תוכניות הריאליטי, האגו החשיבה האגואיסטית מקבלים במה והפסקנו להתחשב בנפשות הפועלות סביבנו. הגברים לא מבינים מספיק את הקידום שנעשה כיום במעמד הנשים, בדרכי החשיבה וההגשמה שלהן. זה מקור לבעיות. מקרי אלימות רבים נובעים מכך שהגברים עדיין מנסים להעתיק את מודל הסבא/סבתא/אמא/אבא שלהם, שלגבר היתהה מילה של ברזל שכולם סרים למשמעתו. לשמחתכם או לדאבונכם – זה כמעט כבר לא קיים יותר, חבר’ה תתעוררו!

החלום שלי הוא ליצור מודל על חיי זוגיות אותו נוכל ללמד בבתי הספר של מתבגרי התיכון. נוכל עשות שינויים כבירים. מלבד החינוך המיני שמדובר כיום בבתי ספר רבים, חשוב לדעתי יותר לדבר על כל מה שקשור למערכת הזוגית של העידן החדש, ההבדלים בין גברים ונשים, ההכלה האפשור והוויתור. ההבנה שלכל אדם יש זכות על חירותו ודעתו, כל עוד הוא לא פוגע באחרים, לא עובר על החוק ולדתיים שביננו, איננו עובר על חוקי האלוקים.

אני הולך לכתוב דבר מקומם מאד. עד שיגיעו ימות המשיח שניצור שיח תודעתי בריא בחברה שלנו ובעיקר בבתי הספר, לדעתי חשוב מאד להעביר לנשים שחוות אלימות סדנאות כיצד מתנהלים בעת מריבה, איך להתנהג נכון כדי לא לעורר את הגבר האלים – את הדב מרבצו. כיצד לספר לו שאת רוצה להיפרד, כיצד לשמור על כבודו תוך כדי ויכוח, כיצד לא לפגוע לו באגו ולהשאיר אותו על אש קטנה, כיצד לתת מקום למילה שלו ולא להתייחס אליו בבוז. ברור לי שאגרור תגובות מקוממות בעקבות דברים כאלה, אבל מדובר כאן בחיי אדם. התנהלות נכונה בעת ויכוח קולני סוער, יכולה למנוע את הרצח הבא. לא שמגיע לגבר האלים פרס, אבל בעת ויכוח דברים עלולים להיגרר למחוזות שפלים ואפלים והתנהגות נכונה יכולה למנוע רצח.

אסיים בדברים כואבים…

בתור גבר, כואב לי לא רק על הנרצחות, אלא גם על הגברים הטובים שעתידים לסבול עונש קולקטיבי בגלל הגברים הנבזים שרוצחים את בנות הזוג שלהם. לילה קודם מעת כותבי שורות אלו, סמוך לרצח המתועב, שוחחתי עם אישה מדהימה ששטחה בפניי את פחדיה והתובנות שלה לגבי קשרים ועד כמה היא לא מאמינה באהבה יותר. כל מקרה של רצח כזה, מקבע אצלה את התובנה שלא להיכנס לקשר עם אף גבר. בשבילי זה אסון! המעשים הקשים הללו של אלימות במשפחה עלולים לגזור גזר דין מוות על עולם הרומנטיקה, הפנטזיה והזוגיות, שאני כל כך פועל לשמר מהמקום הטהור שלו.

עייפתי… לפעמים מרגיש לי שכבר נמאס לי להמשיך עם כל זה… ובכל זאת אני מקבל כוחות להמשיך, רק בגלל אותם מאות גברים ונשים מקסימים וטובים שזכיתי להכיר מכל רחבי הארץ.

אל תתנו לפירות הסרוחים שלנו לקלקל את החומר האנושי הטוב הטמון בנו. ורק האהבה תנצח!

דיאנה רז יקירתי, תהיי נשמתך צרורה בצרור החיים ויהי רצון שתהיי המקרה האחרון…

 

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן