עדכונים חמים
עדכונים חמים
סוג התקשורת הגברית הינו בדרך כלל חסר ולא מספק נשים
אלעד קויאטק - חוקר בענייני זוגיות ופסיכולוגיה מגדרית

סוג התקשורת הגברית הינו בדרך כלל חסר ולא מספק נשים

תקשורת… חתיכת תיק!

חלק גדול מקונפליקטים זוגיים סובב סביב הבדלי התקשורת בין גברים ונשים. עד כדי כך שכשאת מציעה לו עזרה הוא עלול לפרש זאת כפגיעה וזלזול ביכולותיו

סוג התקשורת הגברית הינו בדרך כלל חסר ולא מספק נשים רבות במערכת הזוגית. ייתכן מאוד שהסיבה לכך נקשרת לסטראוטיפ הגברי של “הכוח”. בדרך כלל האדם החזק, הלא פגיע, שרוצה לשדר שעורו הוא עור של פיל, ימעט, אם בכלל, בשיחות שיתופיות עם בת זוגתו על רגשותיו, פחדיו ולבטיו. האדם שהוא בדרך כלל במקום החלש יותר, יחתור יותר לרגישות, לקרבה ולתמיכה בקשר הזוגי.

הבעיה העיקרית כיום בחוסר התקשורת שבין בני זוג איננה בגלל שהם אינם מדברים. רוב הזוגות אינם אלמים. הם בהחלט מדברים, אבל הנשים בזוגיות של העידן החדש תובעות את צורכיהן הרגשיים, שחלק מאותם צרכים הם השיחות. אך לא סתם שיחות, אלא שיחות אינטימיות.

גברים נמנעים בדרך כלל מסוג שיחות שכזה. לרוב הגברים קשה לבטא מה הם מרגישים באמת. לפעמים זה הצורך של הגבר להישאר חזק, לפחות כלפי חוץ. לא להראות שהוא פגיע, לא להודות בפחדים שלו, לא להודות שהוא מרגיש חלש וחסר ביטחון לפעמים.

אסטרטגית החזק לא חושפת חולשות ונקודות תורפה שלו בפני החלש. הוא שומר בכך על עמדתו. וגברים מאומנים חברתית מקטנות להסתיר חולשות ופגיעות.

גם אותם גברים ש”אומנו” להביע את רגשותיהם בכל מיני סדנאות, לא תמיד נהנים מהחוויה הזאת, אלא עושים זאת כדי לרצות את בת הזוג. גברים רבים ירגישו מאוד “נשיים” לאחר תהליך כזה.

גברים אחרים רוצים מאוד להיות בעלי יכולת של שיחה רגשית, אך הם פשוט לא יודעים כיצד להסביר בבירור מה הם מרגישים, מה שלנשים הולך ביתר קלות. נראה שאחת הסיבות לכך הינה משום שאותם גברים שגדלו בילדותם בין בנים כמותם, לא חוו שיחות רגשיות מוחצנות עם בני מינם, אלא להיפך, הם שוחחו בעיקר על מה הצלחנו, מה השגנו, וכמה אסור לנו להפסיד, להיפגע, ולא להצליח.

אם כבר גבר מתקשר, התקשורת שלו היא בדרך כלל כדי לקדם עניינים, להשיג מטרות ולפתור בעיות. גבר בדרך כלל מבקש דבר בשיחתו או מדווח על דברים שקרו כמו כתב חדשות, או מצווה שצריך לעשות כך וכך. התקשורת הנשית מהותה יותר חיבור הקשר וחיזוקו, על ידי דיבורים המלווים בהרבה רגש וחיזוק רגשות, הן רואות בכך שדרוג של הקשר ויצירת פתיחות המובילה לאמון הדדי.

אישה שרואה שבן זוגה מסתבך ומציעה לו עזרה לבעייתו, מתפלאת לגלות שהגבר שלה מתעלם מהפתרון שלה וממשיך להתעקש לפתור את הבעיה לבדו. פעמים הגבר אף נפגע עד עמקי נשמתו מכך שהאישה בכלל הציעה לו פתרון ורצתה לעזור.

האישה עושה את תפקידה כאישה, מפעילה את רגשותיה ורחמיה לתסבוכת שבן זוגה נמצא בה. אפילו שהוא לא ביקש את עזרתה, היא מציעה פתרון לבעיה.

הגבר, שעוסק בדרך כלל בלפתור בעיות עבורה, מרגיש פגוע, משום שכעת, בשעת התסבוכת שהוא נמצא בה, הוא מרגיש קטן, שלומיאל, לא מוכשר ומושפל, עד כדי כך שאשתו צריכה לעזור לו. זה יכול לקרות בכל מיני סיטואציות, בעיקר כשגבר צריך לתקן או להרכיב דברים והוא מסתבך, והאישה פונה אליו במשפט שבדרך כלל מעצבן גברים של ידיים: “אולי נקרא לאבא שלי שיבוא ויעזור?” והס מלהזכיר את השכן…

ובכן, מה עושים לגבי הבדלי התקשורת?

דבר ראשון נשים צריכות להפנים את ההבדל שבינן לבין הגברים בכל הנושא הזה של הבדלי תקשורת, ולא לצפות שהגבר שלהן ידבר כמותן, לא במספר השיחות ולא באיכות הרגשית שלהן. אך מאידך, לא לוותר. אם יש לך צורך רגשי לדבר עם בן הזוג על רגשותייך עשי זאת, אף שהמשוואה איננה זהה בינך לבינו. עושה לך טוב לדבר ולהשתחרר, זה מקל עלייך? מצוין. עשי זאת, אך אל תצפי בתמורה שהוא גם ינהג כך איתך, משום שהצרכים הרגשיים שלו שונים. גם הצורך להסתיר את רגשותיו ולא לדבר עליהם כדי לשדר חוזק זה סוג של צורך. כבדי אותו.

אם בכל זאת חשוב לאישה לשדרג את השיחות האינטימיות שלה עם בן הזוג שלה, כדאי מאוד שהיא תביע שביעות רצון מאותן הפעמים שהגבר שלה כן הביע בפניה את רגשותיו ותשתף אותו בחווייתה. “ואוו, ממש נהניתי לדבר איתך היום, היה לי ממש כיף לשמוע אותך”; “אתה יודע מאמי, שיחות כאלה איתך ממש עושות לי טוב”. סוגי חיזוקים כאלה, אבל בשום אופן אל תוסיפי גינוני אימא וילד: “ככה אני רוצה שתמשיך”, “כל הכבוד לך שהצלחת”, זה יוליך אותך אחורה, כי הוא ירגיש כמו טמבל שצריך אישור וחיזוק ממך על כל התקדמות שלו. שתפי רק את הטוב ואת החוויה החיובית שלך, ולא את הציפייה ממנו להמשך.

גבר שידע לעורר רגשות ולדבר על רגשות עם אישה, אפילו אם הוא רק יעמיד פנים, יצליח איתה יותר. הגברים שיודעים להוציא ולעורר רגשות באישה ואף לחשוף בפניה את רגשותיהם שלהם, יוצרים אצל האישה הבעת אמון מוחלטת וזה גורם להן להתאהב בו. זאת הסיבה שאישה נשואה, שמשוחחת על רגשותיה עם גבר אחר, עמוק, ש”כאילו” מבין אותה ומדבר על רגשותיה, זה דבר מאוד מסוכן לנישואים שלה, משום שדיבורים על רגשות (כועסת, עצובה, ממורמרת, שמחה, מתוסכלת) יוצרים קרבה רגשית גדולה שעלולה להוביל להתאהבות (הלו! את אישה נשואה!).

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן