עדכונים חמים
עדכונים חמים
מי שחושב שיש מנצח בוויכוח, טועה!

מי שחושב שיש מנצח בוויכוח, טועה!

בדרך כלל מדובר במפסידים בלבד  איך להימנע מוויכוח ומה צריך לחשוב על הצד השני.

“מתווכים ומפסידים”

 

 

ויכוחים תמיד יוצרים אנרגיות שליליות בין בני אדם. לא משנה כמה הויכוח הוא פורה ומכבד, תמיד נשאר בסיומו איזה טעם לפגם. קשה מאד להגיע למצב של WIN WIN, בכך ששני הצדדים יהיו מרוצים בסיומו של ויכוח.

ישנם כאלה שנהנים להתווכח, או יותר מדויק לומר, נהנים להיות מנצחים ‘מדומים’ בוויכוחים. אך דעו לכם, שהאמת היא שכדי להיקרא מנצח אמיתי בוויכוח, הדרך הטובה ביותר היא להימנע ממנו מלכתחילה.

במערכת זוגית אנחנו נופלים פעם אחר פעם למלכודות הוויכוחים שהצד השני טומן לנו, אנו נשאבים ונגררים לוויכוח קולני, דעתני, ולרוב, מתחרטים על כך שבכלל הגענו לשם.

אדם שיודע ומצליח להימנע מוויכוחים ויודע לברוח מהם כמו מאש יוקדת ואריה זועם, יעשה טוב גם לעצמו וגם לצד השני.

כאשר אתה נכנס לוויכוח ואתה מרגיש שהפסדת בו, שסתמו לך את הפה, ולא הבעת את עצמך כמו שצריך, הרגשת התסכול תלווה אותך הלאה ואתה תרגיש ממורמר ואף תרחיק לכת לנקום ולהחזיר על ההפסד שנחלת. אתה תבטיח לעצמך שאמנם הפסדת במערכה אבל לא במלחמה הכוללת.

אך גם כאשר ‘ניצחת’ כביכול בוויכוח, ובעיקר כש’ניצחת’ את בת או בן הזוג שלך, הרי שניצחון שכזה הוא כולו הפסד.

מה הסיבה לכך? תחשבו לרגע, טענתם טענות ניצחות כנגד הצד השני, הוכחתם לו שהוא טועה בעליל, אולי גם הוספתם מילים נלוות תוך כדי סתימת פיו: “אתה לגמרי לא שפוי”, “אתה חולם חלומות”, “הדעות שלך ריקות מתוכן”, מילים שכאלה אולי יתנו לצד ‘המנצח המדומה’ שלכם הרגשה של אושר וסיפוק, אבל תחשבו מה עובר על הצד השני, איזה בן זוג יצרתם מולכם?

הנמכתם אותו, פגעתם בגאוותו, באגו שלו, ביטלתם את דעותיו…. האם לדעתכם הוא עוסק כעת בצדק שלכם? בטיעונים שלכם? האם הוא שמח ש’גיליתם לו את האמת’?

הוא אכן היה יכול להיות שמח בלומדו תובנה חדשה או שיעור לחיים שהוא לא ידע עד כה, אך זה היה קורה אם הדרך לאותו שיעור הייתה ממקום שבאמת הייתה מראה שאכפת לנו ממנו ולא מעצמנו, אך כשהשיעור והמוסר לחיים שאנו רוצים ‘ללמד’ כביכול את הצד השני, מגיע תוך כדי ויכוח המלווה בהתנצחות, הצד השני לא באמת מתעסק במה אמרתם, אלא על ‘איך אמרתם’, וכמובן  – ‘למי אמרתם!’. קרוב לוודאי שניצחונכם המדומה לא ירווה לו נחת, והוא ימשיך להחזיק בדעתו, אך בעיקר… ימתין להזדמנות כדי להחזיר לכם.

מה שבעצם ייצור מעגל שיזין את עצמו ליצירת ויכוח נוסף על ידי הצד ה’מפסיד’ כביכול, כדי להחזיר לעצמו את כבודו ולנצח אותנו בסיבוב הנוסף.

לרוב, כששני הצדדים עסוקים אך ורק בלהתנצח, וכל צד מתעסק רק בלהשמיע ולא לשמוע, הפועל היוצא הוא  שלא רק שכל צד לא מצליח לשכנע את הצד השני שהוא טועה, אלא שהוא גורם לכך שההתנצחות רק מחזקת אצל הצד השני שהצדק עמו באופן מוחלט.

גם כשאנו נכאיב ונסתור את דברי בן הזוג שלנו ונרגיש מנצחים, על אף שיכול להיות בהחלט שאנו צודקים ויש לנו סיבה לגיטימית לגרום אצלו לשינוי התנהגותי, הרי שאין ערך לניצחון שכזה, משום שבסופו של דבר, איבדנו את רצונו הטוב של בן הזוג לקום ולעשות מעשה של שינוי, וכך לעולם לא נוכל להשפיע על דעותיו.

כאשר אתם שוללים דעה של אדם אחר ומדגישים בפניו שהוא איננו צודק, הוא לעולם לא יחתור להסכים איתכם גם אם תהיו הכי הגיוניים שבעולם. ביטול מנת משכל, כושר השיפוט וכבודו של בן מריבכם יגרמו לכך שכל הגיון עומק או נימוק נכון לטענותיכם – יפלו על אוזניים ערלות.

אתם אולי מרגישים יותר חכמים מאחרים, אבל תדאגו לא להדגיש ולומר להם זאת בפה מלא. לעולם אל תאמרו לבן הזוג באופן ישיר שהוא איננו צודק, תנו מקום לדעתו כדי לא לעורר את זעמו והתנגדותו באופן אוטומטי, והסתייגו גם אתם בדבריכם לגבי צדקת דרכיכם. אם תודו בפני הצד השני בפתיחת השיח שגם אתם מודעים לכך שלא תמיד הצדק איתכם ושגם אתם בני אדם שיכולים לטעות ולכן אתם רוצים לבחון יחד את העובדות עם הצד השני, יהיה קל לו יותר להקשיב לכם.

עליכם להבין שכלפי הצד השני, יותר ממה שחשובה לו אמונתו וצדקת דרכו, חשוב לו ערכו העצמי. האדם שמולנו רוצה להמשיך להאמין במה שהוא התרגל כנכון בעיניו, וכשיטילו ספק באמונות שלו בצורה בוטה ומבטלת, הוא יחפש שלל תירוצים ונימוקים על מנת להיצמד לאמונותיו. ואז, הפועל היוצא הינו, חיזוק ותוספת לאמונות העבר שלו, שזהו ההיפך הגמור מהרצון שלכם לגרום לו להשתנות, על אף שהשינוי בעיני רוחנו הינו לטובתו.

 

 

 

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן