עדכונים חמים
עדכונים חמים
כיצד תיראה שנת 2021 מבחינה כלכלית?

כיצד תיראה שנת 2021 מבחינה כלכלית?

בתאריך זה בשנה שעברה היינו כולנו דרוכים בשל מלחמת הסחר בין ארה”ב לסין. ראינו מרחוק את התפשטות הקורונה ושמחנו שזו “בעיה שלהם”. לאט לאט הבעיה התקרבה גם אלינו ונוכחנו לדעת שהמגיפה הזו תשפיע רבות על חיינו מעתה. גם החיסון שהחלו עכשיו אנשים לקבל, יסייע למיגור המגיפה, אך כנראה לא לחיסולה הסופי ואנו נשאר עם השפעות רבות, ביחוד כלכליות, למשך חיינו.

כיצד תיראה שנת 2021 מבחינה כלכלית? כיצד ישפיע החיסון על הכלכלה הישראלית?
הדעות על כך חלוקות. מצד אחד ראינו כי למרות הפגיעה במספר ענפי משק ישנם ענפי משק שצולחים את המשבר הזה בצורה לא רעה, ומהצד השני כל סגר שנגזר עלינו הביא לירידה תלולה בפעילות העסקית ועוד אנשים מצאו עצמם מובטלים או בחל”ת.

הנה כמה השערות לגבי הפעילות הכלכלית בשנה הקרובה:

צמיחת המשק – להערכת חטיבת המחקר של בנק ישראל תחזית צמיחת המשק תנוע בין 3.5%-6.3% כאשר הכול תלוי בקצב החיסון של האוכלוסייה. הנתון הגבוה כאן הוא עדיין כ-2% פחות מהנתון שהיינו מקבלים לולא הייתה הקורונה תוקפת אותנו.
אך זה עדיין יותר טוב מ-2020, שבה הצמיחה ככל הנראה תהיה שלילית ובשיעור של כ-4%.
ובעברית פחות כלכלית: האפשרות של המשק לייצר יותר מוצרים או לצרוך אותם הצטמצמה בשנת 2020, אך בשנת 2021, עם מתן החיסונים והורדת הצורך בסגרים, נוכל לשוב ולבלות במלונות, לראות סרטים והצגות וגם לקנות איזה מכשיר חשמלי יותר בנוחות וללא תורים בשל מגבלת אנשים ונוכל להצמיח את הכלכלה – לייצר יותר עסקאות שבהן עובר כסף ממוכר לקונה ובעקבות זאת ממעסיק למועסק.

שוק העבודה – טרום מגפת הקורונה רמת האבטלה הייתה סביב 4%-3%. בתחילת כל סגר קפצה רמת האבטלה לשיעור הנע סביב ה-20% ועם היציאה מהסגר השני עמדה על כ-15%. כמובן, עיקר הענפים שנפגעו ושבהם שיעור המפוטרים/חל”ת הוא הגבוה ביותר הינם ענפים מתעשיית התיירות, ענפי הבידור והתרבות השונים ותחום ההסעדה. אך לא רק.
ארגונים רבים ראו שאפשר להסתדר גם בלי תקנים נוספים והחלו לצמצם משרות ולהפחית את מספר העובדים.
אז 2021 צופה לנו כרגע המשך מגמת ירידה בדורשי העבודה/חל”ת והגעה לשיעורים הנעים בין 11%-8%, שוב, זה ישתנה בהתאם ליכולת המדינה לחסן במהירות וביעילות.

צריכה – ישבנו כולנו בבית בסגרים השונים וחיכינו שהכול יעבור. קנינו הרבה אוכל ברשתות המזון אבל כמעט שלא מילאנו דלק ברכב. ומה קרה אחרי שנגמר הסגר ופתחו חלק מהחנויות? רצנו לפצות עצמנו על הסגר הארוך ולהתארגן לסגר הבא מבחינת נוחות השהייה בבית.
כך בעצם החלפנו קניות מסוג אחד בקניות מסוג אחר, המשכנו לצרוך ולקדם את הפעילות במשק ולבסוף רמות הצריכה והשימוש האישי חזרו לרמות דומות שלפני המשבר, גם אם החלפנו את סל המוצרים שלנו.
אז 2020 הייתה שנה עם ירידות חדות בצריכה בשל סגר ומייד לאחריו עלייה בשל הצורך והפיצוי על התקופה, אבל 2021 צפויה להיות מעט שונה מאחר שמצב המשק מבחינת האבטלה עדיין לא ברור, ואין ספק כי אחוזי אבטלה גבוהים יגרמו לאנשים לחשוב ולחשב טוב לפני כל הוצאה.

ענף הנדל”ן (בנייה ומניב) – קניון, מרכזי קניות גדולים וסגורים ומשרדים ענקיים ומלאי אנשים אינם “באופנה” יותר. החשש מהמחלה הביא לסגירת הקניונים ומרכזי הקניות, שליחת אנשים לעבודה מהבית – העיקר לא להיחשף למחלה.
תחום הבנייה לא רווה נחת גם הוא, למרות שרוב המגבלות לא חלו עליו, נצפו ירידות במספר התחלות הבנייה, בייחוד מהחשש שמספר מפוטרים גדול יעצור את פעילות מכירה/קנייה של דירות מגורים.
בשנה הקרובה נמשיך לחיות עם החשש הזה, ולכן נראה כי תהיה יציאה מהקניונים וממרכזי הקניות הגדולים לכיוון המרכזים הפתוחים, חנויות שונות והעיקר קניות דרך האינטרנט.
מצד המשרדים נראה צמצום שכירות של חברות ענק בשל עידוד העבודה מהבית, אך במקביל פרילנסרים רבים שעבדו מהבית נאלצים עכשיו למצוא מקום אחר לשבת בו, כי הילדים בזום עם המורה בבית הספר, דבר שיביא לגידול בדרישה לתחום המשרדים הקטנים.
בתחום הדיור תמשיך מגמת הירידה בהתחלות בנייה ובשל כך המשך עלייה מתונה של מחירי הדירות. 

ענפי המסחר השונים – ישנה שונות רבה בין הענפים השונים העוסקים במסחר, אך בשנה האחרונה ראינו את ההבדל הרב בין ענפים חיוניים או חיוניים כביכול לבין ענפים המוגדרים כביכול מותרות.
השנה האחרונה עשתה בידול משמעותי וגרמה לחלק מהעסקים להמציא את עצמם מחדש ולחלקם גם להמציא חיוניות נדרשת לשעת חירום.
שנת 2021 תמשיך ותתאפיין במגמה זו, עד שרוב האוכלוסייה תהייה מחוסנת והחיים יחזרו למסלולם כמעט כמו לפני המשבר. עליית פעילות הקניות ברשת תמשיך להשפיע על הקניות הפיזיות, והיכולת של האנשים להתרגל לקניות ברשת תתגבר עם הצורך המתמשך בריחוק חברתי. 

הבנקים והאשראי החוץ בנקאי – שנת הקורונה והדרישה מהבנקים לסייע למשק בשעת משבר גרמו לבנקים לקבל החלטות מהירות ותחת לחץ דרישת התמיכה. כמובן, הבנקים קיבלו סיוע ממשלתי לנושא, אך היקף החובות האבודים יתברר רק לקראת אמצע 2021, כאשר עסקים רבים יתחילו להחזיר את האשראי שניתן להם במהלך הסגר הראשון.
באשראי החוץ בנקאי החל, עם תחילת המשבר, צמצום תיק האשראי בשל אי הידיעה והחשש מפני סיכוני אשראי גבוהים, בייחוד מול העסקים הקטנים.
לאחר סיום הסגר הראשון חזרו הגופים החוץ בנקאיים למתן אשראי, אך במקביל לחיזוק מערך הבטוחות שקיבלו מלקוחותיהם.
בשנה הקרובה נרגיש הצטמצמות יותר חזקה של המערכת הבנקאית, וזאת מתוך חשש לתוצאות החזר האשראי שניתן בסגרים השונים והגידול במתן אשראי דרך הגופים הבנקאיים ילווה בחיזוק הבטוחות שיידרשו מהלווים השונים.
בשוק האשראי החוץ בנקאי, המורכב פחות מבחינת רגולציה ובעל תיק אשראי לטווח קצר יותר מאשר הבנקים, נראה עלייה בפעילות ככל שישתפר מצבם של העסקים הקטנים.

עלינו לקחת את כל המשתנים החדשים שנחתו עלינו בשנה האחרונה ולנתח את השפעתם על העסק שלנו. אם זה מבחינת פעילותו ואם זה מבחינת הדרכים לממש פעילותו – גיוס כוח אדם, גיוס מימון, שינוי מיקום העסק (בשכירות או בקנייה) ועוד.
איננו יכולים לדעת כיצד המשך המשבר ישפיע על העסק שלנו ופעילותו, אך עלינו להיות בעלי גמישות מחשבתית, יכולת אלתור ושינוי מהיר והעיקר – אופטימיים. מומלץ לבדוק טוב כל שינוי צפוי ומתוכנן ולנסות ולהיערך גם לשינויים שאינם צפויים, כדי לדאוג שהעסק שלנו ימשיך ויצלח את התקופה הקשה שעוברת על כולנו.

 

  • המידע בכתבה אינו מהווה המלצה, אינו מהווה ייעוץ ואינו תחליף לייעוץ 

מייל: yoav@yoavstern.co.il

 

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן