עדכונים חמים
עדכונים חמים
ברקסיט
קרדיט : freepik

ברקסיט

בוודאי שמעתם את המושג ברקסיט (נכתב גם ברקזיט)

 

 

בעבר, ולא מן הנמנע כאשר שמעתם את המילה היא מיד העלתה בראשכם קונוטציה למושג “אקזיט”. וזאת כיוון שהמילה ברקסיט מורכבת מהלחם המילים “בריטניה” ו “אקזיט” (יציאה) , אז מה בעצם משמעות המילה ברקזיט? כיצד היא התקבלה בבריטניה ואיך המהלך השפיע גם על שאר העולם? במאמר זה נענה על כל התשובות.

 קצת היסטוריה

בכדי שנבין מושגים במהלך הברקסיט עלינו לדעת מעט מן ההיסטוריה של בריטניה אשר הובילה למהלך. הממלכה המאוחדת (בריטניה),  היא ממלכה המאחדת בתוכה ארבע אומות: אנגליה, ויילס, סקוטלנד וצפון אירלנד. הממלכה המאוחדת החלה לשמש כאחת מחברות המוסדות האירופיים החל משנת 1973. באותה השנה הצטרפה לקהילה הכלכלית האירופית ששנים לאחר מכן הפכה לאיחוד האירופי.

מהו ברקסיט?

מטרת הברקסיט (Brexit), היא יציאת הממלכה המאוחדת מן האיחוד האירופי. המהלך החל ב-23 ביוני שנת 2016, אז התקיים משאל עם בריטי בדבר הברקסיט. את ההחלטה לקיים את המשאל קיבל ראש ממשלת בריטניה לשעבר דיוויד קמרון כחלק ממסע הבחירות שלו. הנושא עורר המון עניין בקרב הציבור הבריטי אשר נחלק בדעתו בנוגע למהלך.

אותו מהלך נחלק לשני מחנות. את מחנה העזיבה הנהיגו: ראש הממשלה הנוכחי של בריטניה בוריס ג’ונסון (ראש עיריית לונדון לשעבר), שר המשפטים לשעבר מייקל גוב וראש מפלגת יוקיפ (Ukip) נייג’ל פראג’. את המחנה שבחר להישאר באיחוד האירופי הנהיגו: דיוויד קמרון, שר האוצר לשעבר ג’ורג’ אוסברון ורבים ממפלגת הלייבור.

תוצאות המהלך:

לאחר משאל העם נבחר לעזוב את האיחוד האירופי ברוב של 51.9% מול 48.1%. יום לאחר תוצאות המשאל, התפטר ראש הממשלה המכהן באותה התקופה דיוויד קמרון. מתווה הסכם היציאה מן האיחוד האירופי ארך זמן רב בשל היותו כה מורכב. על ההסכם להיות מאושר על ידי הפרלמנט הבריטי ולאחריו על ידי הפרלמנט האירופי. האישור הסופי ניתן וב-31 לינואר 2020 בריטניה יצאה מהאיחוד האירופי.

איך ההליך השפיע על כלכלת העולם?

לאחר פרסום תוצאות המשאל בשנת 2016, הליש”ט התרסק ואף הבורסות ברחבי העולם להתרסק ונרשמה ירידה יומית החדה ביותר מאז המשבר הפיננסי בשנת 2008.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן