עדכונים חמים
עדכונים חמים
“באף בית לא מתנהגים ככה” “לכולם זה ברור חוץ ממך”
אלעד קויאטק - חוקר בענייני זוגיות ופסיכולוגיה מגדרית

“באף בית לא מתנהגים ככה” “לכולם זה ברור חוץ ממך”

על קופים ופרדיגמות (מדור זוגיות)

 

 

“באף בית לא מתנהגים ככה”, “לכולם זה ברור חוץ ממך”, “את/ה לא יכולה להיות כמו כולם?”, או קי, ומי זה ‘כולם’, ומה זה ‘אף בית’? מכירים את ההנחות עבודה הללו של אלה שרוצים ‘לסדר לנו את החיים’? ואיך זה מתקשר לקופים ובננות?

אם תשוטטו קצת ברשת בחיפוש הנכון בגוגל (קופים, בננות), תיחשפו לניסוי חברתי שנעשה בחמישה קופים. אני מציג אותו כלשונו לפניכם:

מדענים עשו ניסוי בחמישה קופים. הכניסו לתוך כלוב סולם, והניחו עליו כמה בננות. לאחר מכן, הכניסו לתוך הכלוב 5 קופים. בכל פעם שאחד הקופים טיפס על הסולם, המדענים השפריצו על הקופים האחרים זרם מים קרים בעזרת צינור. דבר זה גרם לכך שבכל פעם שאחד הקופים העז לנסות לעלות על הסולם, הוא קיבל מכות מהקופים האחרים. לאחר זמן מה, אף אחד מהקופים לא העז לעלות על הסולם, למרות הפיתוי הרב. אז המדענים החליטו לשדרג את הניסוי. הם הוציאו את אחד הקופים מהכלוב, ובמקומו הכניסו קוף אחר.

כמובן שהוא מיד ניסה לעלות על הסולם על מנת להגיע לבננות. באותו רגע, הוא קיבל מכות מהקופים הוותיקים. לאחר כמה ניסיונות, הוא החליט שלא לנסות יותר, למרות שלא הבין את הסיבה למכות, ולא הבין מדוע אף קוף אינו נוגע בבננות. למחרת החליפו המדענים קוף ותיק אחר עם קוף חדש. שוב אותו סיפור חזר על עצמו. ברגע שהקוף החדש ניסה לטפס על הסולם, כל הקופים האחרים הרביצו לו, ולכן הוא ויתר על הבננות. ו כך גם עם הקוף השלישי, הרביעי והחמישי.

משלא נותר אף קוף וותיק בקבוצה (תזכורת: הוותיקים הם היחידים שקיבלו שפריץ מים קרים),ניסו המדענים להחליף את אחד הקופים החדשים עם קוף אחר. ושוב, הקוף קיבל מכות ברגע שניסה לטפס על הסולם, על מנת להגיע לבננות.

אם היו שואלים את הקופים מדוע הם עשו זאת, הם היו עונים:” איננו יודעים, אבל כך נעשים פה הדברים”.

הכירו את המונח: “פרדיגמה”, במדעי החברה, משתמשים במושג הזה כדי לתאר סידרה של אמונות וערכים, המשפיעים על הדרך בה היחיד תופס את המציאות.

לאמונות והערכים המשפיעים על תפיסת עולמנו ישנן היבטים שונים.

בהיבט הזוגי האמונות הללו הינן מקור לאסון ולמחלוקות אין סופיות, הגובלות בניסיון להשתלט לשני על החיים בהנחה שרק אני יודע מה טוב. הרבה פעמים אנו מתנהגים כמו אותם קופים בניסוי, אשר לא מגלים גמישות ועושים הכול בצורה רובוטית של סרט נע, בלי לבדוק מה מעבר, רק בגלל שאצל כולם זה אחרת או אצל משפחתנו היה אחרת. ‘קוף אחרי בן אדם’ הינו ביטוי חברתי לאדם שמחפש לחקות אחרים, פעמים הוא יחקה אחרים מבלי להבין בכלל למה דברים שאחרים עושים כלל לא נוגעים אליו או לא מתאים לו ולבן או בת זוגתו.

ומכיוון שבקופים עסקינן, מצאתי ברשת את הדבר הבא:

אתם יודעים איך צדים קופים באפריקה?

שמים בננה בתוך קופסה עם פתח או מאחורי סורגים. הקוף רואה את הבננה, מזהה את הממתק הבא שלו, מתלהב, מכניס את היד פנימה ואוחז בבננה.

מאותו הרגע קורה משהו מעניין ועצוב ביחד: הקוף מנסה לקרב את הבננה אל פיו כדי ליהנות ממנה אבל היד שלו נתקעת בפתח. הקוף שמתחיל להרגיש שהיד תקועה, מנסה להוציא אותה מהפתח ביחד עם הבננה.
אבל הבננה נשארת תקועה, והיד והבננה לא יצאו ביחד.

וכך, הקוף האוחז בבננה נשאר במקומו עד שהציידים מגיעים ולוכדים אותו. זה לא שהקוף כל כך טיפש או לא מבין שאם יעזוב את הבננה יצליח להוציא את היד. הוא פשוט לא מוכן להרפות מהבננה ולהציל את חייו.

אפשר אולי אפילו לומר שהוא יודע שיאבד את חירותו או את חייו, אבל התשוקה לבננה חזקה יותר מכל דבר אחר.

אינני יודע אם הדברים נכונים או לא, אף פעם לא צדתי קופים באפריקה, אבל בהנחה שאנו מאמצים את המושג “קוף אחרי בן אדם”, לגבי מי שמחקה אחרים ואין לו דעה משל עצמו, הרי שלעומתו ישנו אדם שהוא אכן בעל דעה, אך דעתו מקובעת, לא מוכנה להתגמש ולהשתנות, גם על חשבון אחרים, הסובלים מאדם שהוא תמיד חושב ויודע מה טוב עבורם.

האחיזה הזאת ב’בננת האמונות’ שלנו, אכן כובלת אותנו וגורמת לנו לאבד את חירותנו, אך במערכת הזוגית, היא לרוב גם כובלת אחרים ורוצה להשתלט על חייהם וחירותם שלהם. אם לא נרפה מאותה ‘בננה’ אשר אנו הדוקים בה בכח, או לא ננסה להבין שיש משהו מעבר ל’אמונות שאנו רוצים להחטיף’ לאחרים, הרי בהחלט יתכן שלבסוף רק ‘מים קרים על הראש’ יגרמו לנו להירגע.

 

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן