עדכונים חמים
עדכונים חמים
אנחנו יכולים להרוס בקלות את הקשרים עם הקרובים אלינו ביותר
אלעד קויאטק - חוקר בענייני זוגיות ופסיכולוגיה מגדרית

אנחנו יכולים להרוס בקלות את הקשרים עם הקרובים אלינו ביותר

הפוך זוג יקר… הפוך…

אנחנו יכולים להרוס בקלות את הקשרים עם הקרובים אלינו ביותר, רק משום שאיננו נותנים את הדגש על כך שהם אלה שצריכים לקבל את המיטב שלנו, יותר משאר העולם שבחוץ

אצל זוגות רבים הנמצאים בסלע המחלוקת, נגלה פעמים שישנו היפוך תפקידים התנהגותי.

את המעשים והמילים שכל אחד ואחת מהם היה צריך לומר ולעשות בביתו הוא עושה ואומר דווקא כלפי החברה שבחוץ, ואילו בבית הוא מרשה לעצמו להתנהג בקלות ראש ובחופש מופרז מדי, בלי לשים מעצורים לעצמו, לא במילים ולא במעשים – הכול מותר!

למשל בעניין הנימוס. לא ייתכן שכלפי אדם אחר שאינו בן הזוג שלנו נהיה מנומסים ביותר ונשקול כל מילה ומשפט, נתרצה לבקשותיהם של אחרים או שננהג במידת הוויתור גם בדברים שעקרוניים לנו ביתר קלות, ואילו בבית עם בן או בת הזוג אנו נרגיש דחף להתעקש על כל דבר כדי להראות שיש לנו מילה, נתעקש על דברים מסוימים בדווקא גם אם הם לא מהותיים, ונתנהג בחוסר נימוס וכבוד.

ישנה תפיסה בסיסית מוטעית אצל חלק מהזוגות הנשואים שאומרת שקשר אמיתי הוא האותנטיות והאני העצמי האמיתי שלי, ללא מסכות וללא מעצורים. כולל גם החלקים הלא-נעימים שלי, הכוללים חוצפה וכעס הנובעים מחוסר רצון לעבוד על איפוק ורק כלפי חוץ עלינו להיות “מזויפים”, להעמיד פנים ולהישאר מאופקים, משום שכלפי החברה שבחוץ אנו פחות מחויבים להחצין את האישיות האמיתית המאפיינת אותנו.

משום מה, בחיי הנישואים ישנם המרשים לעצמם לא להקדיש תשומת לב זה לזו, לא להתאמץ להרשים ולהיראות במיטבם כלפי בן זוגם, לא להשתמש במילים מנומסות אלא אדרבה, להשתמש במילים מקטינות ופוגעות ואף לקלל, ולא לכבד את בן הזוג בציבור כשהם איתו יחד בחברת אנשים.

להיכנס הביתה בלי לומר שלום ולשאול איך עבר עלייך היום (אני לא מדבר על נשיקה וחיבוק אחרי יום שלם שלא ראיתם זה את זה, אלא לפחות לומר שלום ולא להיכנס ולחלוף על פני בן הזוג כאילו הוא אוויר) הוא תופעה שכיחה של בני אדם שפשוט לא מבינים את טעות ההיפוך שלהם, שבמשך כל שעות היום הם התאמצו מאוד להיות אדיבים וחייכנים ללקוחותיהם, וכשהם הגיעו הביתה נגמרה חובתם להיות מנומסים.

ישנם אחרים שמתייחסים לביתם כבור השופכין של צרותיהם, שהם מחכים רק להגיע הביתה ולשפוך בפני בן הזוג את כל הרפש והאומללות של חייהם ולגלול בפניו את כל הצרות והתלונות של חייהם באופן כללי ושל אותו היום בפרט. היכן נעלמה לה שמחת החיים?

לצערנו, ישנם בני אדם שעושים דברים שליליים ודוחים בלי לחשוב פעמיים קודם עשייתם, דברים שבמקומות אחרים הם לא היו מעזים לעשות. להשאיר שירותים מלוכלכים או עם ריח רע בלי לרסס, להוציא קולות מגעילים של אחר האכילה מהפה, להתגרד במקומות מכוסים כמו קופים בגן החיות, להתלבש כמו נזקקים ולהריח כמו משאית זבל, בלי להרגיש צורך להתרחץ לצחצח שיניים ולשמור על ריחות טובים.

בל נשלה את עצמנו שנוכל בקשר לטווח הארוך עם בני המין השני, לאפשר לעצמנו חופש בלתי מוגבל ודרור ללא גבולות למעשינו, שיהיה מותר לנו להוציא הכול החוצה, כולל את טבעינו הבהמיים ושלמרות זאת האהבה, התשוקה והחיבור הטהור ימשיכו להיות כאשר היו מעיקרא.

התנהגויות מעין אלו יוצרות אוטומטית סלידה, ריחוק ותיעוב כלפי האדם העושה אותן, ולכן באמת אנו נזהרים כל כך לא לעשותם כלפי החברה שבחוץ, כי כנראה בתפיסה המעוותת של חלק מאיתנו, החברה שבחוץ ראויה ליותר כבוד הערכה וכובד ראש מאשר בן הזוג שלנו. נכון שהיה נוח לנו יותר שבן הזוג יקבל אותנו כמו שאנחנו בטוב וברע, גם בדברים הפחות נעימים. אבל זה לא עובד ככה. בן הזוג שלנו הוא אדם ממש כמו כל אותה החברה שבחוץ, ואדרבה, הוא ודאי אף חשוב יותר מהם, הוא זה שאיתו אנו חולקים את חיינו ושלמתן אהבתו יש השפעה ישירה על מצב רוחנו והרגשתנו הנעימה ביומיום. אך בעוונותינו אנו יוצרים בידיים את המחסומים המונעים ממנו להמשיך ולאהוב אותנו כמו פעם.

הדברים אמורים גם בעניין מידת האמת והכנות. ישנן הרבה אמיתות ודברים כנים שאם נאמר אותם לבן הזוג, על אף שהם דברי אמת, הם בקלות יגרמו לו שריטה בנפש, ולך תשקם נזק רגשי שכזה. הדברים כוללים מה חושב בן הזוג כלפי המשפחה שלנו (שממש לא היינו רוצים לדעת שהוא לא סובל אותם), או מה דעתו לגבי ההתקרחות שלנו, המשקל העודף, או שאר חסרונות (אלא אם כן אלו דברים שבאמת בלתי נסבלים ושייך בהם תיקון, שיש מקום להעיר על כך לבן הזוג בעדינות ובכבוד על מנת שישתנה וימצא חן). חשבו היטב לפני כל משפט שאתם מוציאים מהפה. “האוכל שבישלת ממש לא טעם”, “התלבשת ממש מכוער לאירוע”, “את ממש בחורה מלוכלכת”, הם מילים שאת הנזק שייגרם בגינן, יהיה לכם קשה לתקן אחר כך.

זכרו לשים את הדגש במקום הנכון. להשקיע בהתנהגות בבית לפחות כמו בהתנהגות בחוץ, בנימוסים, בהתנהגות מכובדת ובמילים נאותות, ממש כמו שאנו משקיעים כלפי חברינו שבחוץ.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן