עדכונים חמים
עדכונים חמים
עטלפים, וירוסים ומה שביניהם
עטלף

עטלפים, וירוסים ומה שביניהם

שלום וברכה קוראים וידידים, פורים שמח לכולנו, אמן

 

מי מאיתנו לא ראה עטלפים? בשעות הלילה בין עצי הפרי, הדקלים, הפיקוס או עצי התות ניתן לראותם ואת צואתם והפרשותיהם אשר מכתימות כתמים שקשה להסירם מקירות הבתים ובכל מקום מחייתם.

בטיולים, לרוב במערות, ניתן לראות את מקום מחייתם, כמו גם תחת גשרים ומקומות אליהם האור פחות מגיע.

עכברים מעופפים עם חיישנים מעולים, רגישים מאוד לאור, אוהבים בעיקר פירות וישנו גם סוג עטלפים הניזון מחרקים.

במחקרים הנעשים על העטלפים במערות הנמצאות ממערב לעיר בנגקוק שבתאילנד, במחוז רצ’אבורי באזור פותאראם, רואים צוותי המחקר, המדע ומיטב הווירולוגים קשר הדוק יותר ויותר בין עטלפים האוכלים פירות לעטלף הקרוי פרסף, אוכל חרקים, שהוא ככל הנראה קשור לנגיף הקורונה.

החוקרים מהפארק הלאומי בתאילנד זיהו כמה סוגים של פרספים שכולם חיים במערות. המדענים והחוקרים לוכדים אותם לצורך המחקרים, וכיום הפך המקום למקום עלייה לרגל לחוקרים ולווירולוגים מכל העולם. מדובר במיליוני עטלפים בכל מערה. באופן כללי – כרבע מאוכלוסיית היונקים בעולם הם עטלפים.

העטלפים בעלי מערכת חיסון חזקה מאוד, אשר מאפשרת להם לשאת וירוסים מסוכנים ביותר בלי להיפגע מהם בעצמם, אך כן להעבירם לאוכלוסיית האדם ולבעלי חיים אחרים. כ”פלא זאולוגי” העטלפים יכולים לשאת עימם שלל נגיפים, מה שהופך אותם למפיצים מאוד יעילים של מחלות קשות. דוגמאות לנגיפים אשר הופצו דרכם ופוגעים בנו ובעיקר במערכת הנשימה: נגיף האבולה, נגיף הסארס והמארס וכיום גם נגיף הקורונה ועוד נגיפים אחרים רבים מסוכנים מאוד, אשר אחוז התמותה מהם גבוה ביותר (שלא כמו כעת מנגיף הקורונה, אשר הנתונים מראים ששיעור התמותה ממנו 0.5 אחוז בעולם).

את צואת העטלפים אוספים לצורך הכנת דשנים לחקלאות. מדובר באיסוף ידני ובכמויות גללי צואה מטורפות, אשר מיליונים של עטלפים מפרישים במערות. הדשן יוצא מועשר מאוד בחנקן. רוב הפועלים והעובדים באיסוף הצואה לצורך תעשיית הדשן הולכים יחפים, כדי לנוע יותר בבטחה ובקלות על הרצפה החלקה מכל הלחות, הצואה ושאר ההפרשות.

לרוב המקדש הבודהיסטי רוכש את הגללים מכל האוספים. זה נעשה כמו מכירה פומבית בין כל האיכרים והמתווכים. הקונים טוענים שמעט מאוד מהדשן הזה מצמיח להפליא כל עץ פפאיה וגויאבות.

למרבה האכזבה, בכמה ארצות מזרח אסיה העטלף הצלוי עדיין נחשב מעדן. בעשור האחרון זכו העטלפים להגנה בהגדרה “בעלי חיים מוגנים” ותודה לאל צריכתם למאכל ירדה אך ממש לא פסקה לגמרי, ועדיין מגישים משקאות אלכוהול בתוספת דם עטלפים לחיזוק כוח הגברא. אומנם ראש המקדש אסר לצוד אותם עוד, בכל זאת למצוא עטלף שנפל ממכה של איזה עמוד על הדרך אפשרי, ואין מוותרים שם על ארוחות חינם.

רבות מהמחלות החדשות בעשורים החולפים אשר תקפו את בני האדם, כל אחת לפי זמנה ובכלל זה התפרצות הקורונה, הן מחלות זיהומיות נקראות מחלות זואונוטיות, כמו סארס, איידס, שפעת העופות ורבות נוספות.

כעת מוטרדים מאוד בסין מנגיף ה”ניפה” המסוכן ביותר. גם הוא מתחיל להכות בהם וגם הוא הגיע מהעטלפים. מדובר בווירוס קטלני, המוביל לנפיחות וללחץ במוח ומשם למוות בסבל ובייסורים נוראיים. המצב ההתמודדות מולו גרוע, אין עדיין תרופות ו/או תהליכים המסייעים להפחית את אחוזי התמותה למי שנפגע ממנו – כעת 75 אחוז! מהנפגעים נפטרים.

נגיף הניפה עובר רק במגע בין בני האדם ולא נע באוויר לפי מה שכעת יודעים, הערכה של זמן דגירתו בגוף עד להתפרצותו בערך 40 יום.

נגיף זה הוא מה שבאמת מטריד כעת גם את ארגון הבריאות העולמי, אשר הכניס אותו לרשימת 16 הפטגונים המסכנים ביותר את האנושות, וממש לא הקורונה, בפרט כאשר רואים מדי יום עשרות אלפי נדבקים בכל העולם אשר מחוסנים באופן טבעי, והרוב המכריע של המאומתים הללו מחלים וממשיך הלאה, עמיד ומפותח יותר.

חיבוק, בריאות, מלא אורות ונס פורים עלינו לעולם כולו, אמן

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן