עדכונים חמים
עדכונים חמים
להחזיר את המטופל לתפקוד משמעותי

להחזיר את המטופל לתפקוד משמעותי

קשיים קוגניטיביים, מוטוריים, התפתחותיים ותקשורתיים – לרגל יום הריפוי בעיסוק, מנהלת שירות ריפוי בעיסוק במרכז הרפואי הלל יפה מסבירה כיצד יכול התחום לסייע לכלל האוכלוסייה

ריפוי בעיסוק הינו אחד ממקצועות הבריאות המשלב בתוכו מגוון רחב של תחומים מעולם הרפואה, החברה וההתנהגות במטרה לעודד אנשים להשתתף, להיות מעורבים ולקחת חלק בעיסוקים משמעותיים, בפעילויות ובתפקידים שונים.

“עיקר העשייה המקצועית מתמקדת בטיפול באנשים שעקב מחלה, פגיעה או מוגבלות כלשהי אינם נוטלים חלק בעיסוקים שונים בעלי משמעות ותכלית עבורם,” מסבירה רונית גילת, מנהלת שירות ריפוי בעיסוק במרכז הרפואי הלל יפה. “עם זאת, תחום זה נותן מענה לכלל האוכלוסייה, בין אם מדובר באדם בריא או חולה, לאורך כל מעגלי החיים – החל משלב הלידה ועד לזקנה. השירות כולל בתוכו אבחון, הערכה, טיפול והדרכה במטרה לסייע למטופל לשפר את היכולות הפיזיות והקוגניטיביות שלו. למרפאים בעיסוק יש הידע והכלים המקצועיים לנתח את היכולות והמגבלות של המטופל, את דרישות הפעילות שאותן הוא מעוניין לבצע ואת מאפייני הסביבה שבה מתבצעת הפעילות, ובהתאם להעניק לו טיפול רחב מותאם אישית, לו ולבני משפחתו,” מסבירה גילת.

התפתחות מוחית וגדילה בקרב פגים

כבר מגיל לידה, שירות זה יכול לסייע בהתפתחות המוחית של פגים אשר נולדו טרם זמנם או במשקל נמוך או שסובלים ממחלה/ מום כלשהו. “בהלל יפה ישנן מרפאות בעיסוק הנמצאות במחלקת טיפול נמרץ יילודים, הפועלות לצמצום מצבי דחק אליהם נחשף הפג, דבר התורם להתפתחותו המוחית ולגדילתו. בהדרכה להורים ולצוות מועברים עקרונות של מתן גרייה מותאמת לפג וליילוד, שמירה על מנחים מותאמים מעודדי ויסות והתפתחות, עידוד הקשר המוקדם בין ההורה לפג, איזון מעגלי ערות-שינה וטיפול בתחומי אכילה והאכלה. כמו כן ניתנות גם המלצות להתאמת הסביבה הביתית לקראת השחרור”, מסבירה גילת.

קשיים מוטוריים, התנהגותיים ותקשורתיים בקרב ילדים

לא אחת שירות זה מזוהה עם ילדים הסובלים מקשיים מוטוריים, קוגניטיביים, תחושתיים ותקשורתיים. המרפאות בעיסוק מאתרות את הגורמים המעכבים את התפתחותם התקינה של הילדים ונותנות מענה למגוון קשיים המשפיעים על תפקודם והשתתפותם בבית, בגן, בבית הספר ובחברת ילדים אחרים, לדוגמה ילדים עם סרבול מוטורי, קשיים במוטוריקה עדינה, קשיים בביצוע עצמאי של פעילויות יומיום כמו לבוש ורחצה, קשיים באכילה או בהשתתפות בפעילויות משחק ופנאי, קשיי למידה, קשיים בקשב וריכוז, ילדים על הרצף האוטיסטי ותסמונות שונות.

“בבית החולים הכנסנו שירות זה גם למחלקת ילדים במטרה למנוע ככל הניתן את ההשלכות השליליות של מחלת הילד המאושפז על התפתחותו התקינה או לפחות, לצמצם את הפגיעה. לדוגמה, ילד עם פגיעה מוטורית בגפה העליונה מקבל טיפול ישיר מותאם אישית למצבו וניתנת גם הדרכה להורים במטרה לסייע לו לחזור לפעילות מוטורית תקינה. כמו כן מתבצעות התאמת סדים על פי הצורך, אבחון באיחור התפתחותי במידת הצורך ועוד,” מציינת גילת.

שיפור יכולות קוגניטיביות ותפקודיות לאחר אירוע מוחי

למרפאות בעיסוק חלק בלתי נפרד בהליך הריפוי של מטופלים הסובלים מבעיות נוירולוגיות. הן מזהות ומאתרות ירידה תפקודית, קוגניטיבית, מוטורית, ותחושתית עוד בזמן האשפוז. מטופל שעבר לדוגמה אירוע מוחי – חשוב לזהות ולאתר מוקדם ככל האפשר אם חלה אצלו ירידה קוגניטיבית ולהתחיל מייד טיפול מותאם אישית, כדי להפחית את ההידרדרות הקוגניטיבית ובכך לשמר ולשפר את איכות חייו. המטפלות למעשה מתמקדות בשיפור תפקודי היומיום של המטופל, כמו רחצה, לבוש, אכילה ושליטה בסוגרים. נוסף על כך, מרפאות בעיסוק בונות תוכנית שחרור הכוללת רשימת התאמות והדרכה לקראת השחרור וכן המלצות להמשך טיפול בקהילה על פי הצורך.

שיקום פציעות גפיים

גם בתחום האורתופדי למרפאות בעיסוק תפקיד לא פחות חשוב. הן מתמחות בהכנת סדים לאחר ניתוחים, פגיעות או קטיעות בגפיים עליונות ותחתונות. בנוסף, נעשות הפעלות פאסיביות ואקטיביות של המפרקים על מנת למנוע קיצורי גידים והתכווצות רקמות בשריר ולאפשר תפקוד מוטורי אופטימלי לאחר ההחלמה. לקראת השחרור ניתנות המלצות להתאמת הסביבה הביתית ולמניעת נפילות.

“נפש בריאה, גוף בריא”

אמירה זו מקבלת חשיבות רבה בכל הקשור לריפוי בעיסוק. לשירות זה השפעה רבה על מטופלים הסובלים מהפרעות פסיכיאטריות שונות. המטפלות למעשה מסייעות בשיקום יכולתו של המטופל לתפקד באופן עצמאי ולהשתתף בעיסוקים משמעותיים בחייו, כמו גם לאפשר את רווחתו ותחושת המסוגלות שלו. במסגרת השירות שניתן בבית החולים, מתקיימות גם קבוצות טיפוליות מגוונות וכן מתבצע קשר ישיר עם גורמים בקהילה לצורך שמירה על הרצף הטיפולי לאחר השחרור.

 

לסיכום, מציינת גילת: “ריפוי בעיסוק הינו שירות נרחב אשר בא לידי ביטוי במגוון רחב של תחומים. הוא מסייע למטופלים בכל הגילאים הסובלים מבעיות תפקודיות, קוגניטיביות ואחרות ולו תפקיד חשוב לא פחות מההיבט הרפואי הקונבנציונאלי בהליך השיקום וההחלמה של המטופלים”.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן