עדכונים חמים
עדכונים חמים
החורף חזר ואיתו שבו הכרישים לתחנת הכוח בחדרה. פרויקט חדש ישמור עליהם
צילום: חגי נתיב, תחנת מוריס קאהן לחקר הים אוניברסיטת חיפה.

החורף חזר ואיתו שבו הכרישים לתחנת הכוח בחדרה. פרויקט חדש ישמור עליהם

מדי חורף נצפות במוצא המים החמים בתחנת הכוח בחדרה התקבצויות של כרישים מהמינים סנפירתן וכריש עפרורי. לא ברור מהיכן הם באים ולמה הם מגיעים דווקא לחדרה. בתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה חוקרים את התופעה הנדירה והמיוחדת בקנה מידה עולמי, שבה הכרישים מתקבצים סמוך מאוד לחוף. הכרישים נמצאים באתר בין החודשים נובמבר לאפריל, ובזמן זה מגיעים לשם מתעניינים רבים: צופים מהחוף, שייטים, רוכבי אופנועי ים ומשיטי סירות, גולשים וחותרים, צוללים, משנרקלים ודייגים. המצב הזה יוצר עומס עצום על השטח, אשר יכול לסכן את הכרישים ואת עתיד חזרתם למקום.

לשם כך מתקיים פרויקט “כרישים בזרם”, אותו יזמו רשות הטבע והגנים עם עיריית חדרה וחברת נחלים לפיתוח תיירות חדרה, עמותת אקואושן, החברה להגנת הטבע, הרשות לצלילה ספורטיבית, עמותת כרישים בישראל, ההתאחדות הישראלית לצלילה ותחנת מוריס קאהן לחקר הים, אוני’ חיפה.

ד”ר אסף אריאל, המנהל המדעי של עמותת אקואושן, מסביר: “מטרת הפרויקט היא לשמור על בטיחות המבקרים והכרישים וכן לאפשר מחקר, ניטור, הסדרה ופעולות חינוך והסברה במקום. האתר הוא תופעה ייחודית בקנה מידה עולמי, כיוון שאין הרבה מקומות בעולם שבהם ניתן לצפות בכרישים במרחק מטרים ספורים מקו החוף. אומנם ישראל היא בין המדינות היחידות בעולם שבהן הכרישים מוגנים, אך תוחלת החיים הארוכה של הכרישים, מספר הצאצאים המועט, הבגרות המינית המאוחרת ותקופת ההיריון הארוכה, גורמים לכך שהם יהיו פגיעים ביותר לדיג, לזיהום ולהשפעות אדם נוספות שמקשים על התאוששות אוכלוסיותיהם.”

אפשר לפגוש את מתנדבי הפרויקט בעמדת הסברה בפארק נחל חדרה, שם יסבירו לכם על תופעת הכרישים באתר. מהשבוע עמדת ההסברה תפעל בכל סוף שבוע, בהתאם למזג האוויר ולהנחיות הקורונה.

 

 

השארת תגובה

שומרים על הסביבה כחלק מהפעולות שנעשות ע”י אגף שפ”ע ובמענה לפניות תושבים אל הוועדה לאיכות

המשך קריאה »
;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן