עדכונים חמים
עדכונים חמים
זוחלים חסרי מנוח

זוחלים חסרי מנוח

זוחלים חסרי מנוח

מזג האוויר החם מביא עמו גם עקרבים, עכבישים, נדלים ונחשים. ד”ר ג’לאל אשקר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי הלל יפה, מסביר על הסכנות שבהכשת נחשים, כיצד מומלץ לנהוג ומה אסור לעשות

לחדר המיון של המרכז הרפואי הלל יפה הגיעו השבוע שלושה גברים צעירים שהוכשו על ידי נחשי צפע. אחד מהם הוא בחור בשנות השלושים לחייו, שהוכש בזמן שעבד בשדה באחד המושבים באזור. הבחור הגיע עם נפיחות משמעותית באזור הקרסול, ובמהלך שהייתו בחדר המיון פיתח תסמינים נוספים אשר אופייניים להכשה, כמו נפילת לחץ דם והזעה. לאחר קבלת טיפול רפואי מצבו השתפר והוא אושפז להמשך טיפול ומעקב. הגבר השני הגיע עם נפיחות מוגברת בכף רגלו ולאחר זמן קצר נצפתה ירידת לחץ דם והזעה מוגברת. במקרה של הגבר השלישי ההכשה הייתה ביד וגרמה לנפיחות מקומית. בחדר המיון סיפר כי נתקל בשלושה נחשים ליד ביתו, ניסה לסלקם עצמאית והוכש על ידי אחד מהם. בעקבות ההכשה, כבר היותו בחדר מיון התפתחו כאבי בטן, הקאות, הזעה וירידה של לחץ הדם.

כל שלושת הצעירים הזדקקו לטיפול של נוגדנים נגד הארס ואושפזו להמשך טיפול והשגחה בבית החולים. אחד כבר שוחרר לביתו.

התסמינים

“ברוב המקרים, לאחר הכשת נחש תופיע נפיחות מקומית ואדמומיות. תוך שעתיים-שלוש עלולים להתפתח תסמינים אשר יכולים להעיד כי מדובר בנחש ארסי, ביניהם ירידת לחץ דם, קוצר נשימה, הזעה מוגברת, כאבי בטן, התכווצויות, שלשולים ועוד,” מסביר ד”ר ג’לאל אשקר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בהלל יפה. עוד מציין ד”ר אשקר כי לעיתים עלולים לחשוב כי מדובר בעקיצה קלה שבאה לידי ביטוי באדמומיות מקומית, כך שאין צורך להגיע לקבלת טיפול רפואי. “לא צריך לקחת סיכון במקרים של הכשת נחשים. חשוב לציין כי התסמינים עלולים להתפתח כעבור פרק זמן של כשעתיים ויותר כך שבמידה שלא מטפלים בזמן, הרעל עלול להתפשט ולפגוע במערכות שונות בגוף.”

מה אסור לעשות?

1. אסור לרוץ.

2. אסור לחבר בין נקודות ההכשה ולמצוץ את הארס החוצה.

3. אסור למרוח חומרים שונים על מקום ההכשה.

4. לא לשים חסם על האזור הנגוע שכן עלול לגרום להתפשטות הרעל בגוף לאחר פתיחתו. זהו מצב מסוכן שעשוי להוביל עד לכדי קריסת מערכות.

מה עושים?

1. יש להשכיב את האדם מבלי להזיזו כלל.

2. יש לקבע את האזור שנפגע באמצעות קרש או כל דבר אחר קשיח.

3. להתקשר למד”א על מנת שיחברו את הנפגע לעירוי נוזלים.

4. לפנות את האדם לחדר מיון לקבלת טיפול רפואי והשגחה בבית החולים.

כיצד להישמר מהכשות?

“בזמן שאתם עובדים בגינה, רצוי לעבוד עם כפפות כדי למנוע הכשה. אם אתם נתקלים בנחש צפע אל תנסו להתעמת איתו. הנחש מרגיש מותקף ולא נשאר חייב. על כל פנים, לאחר הכשת נחש יש להגיע בהקדם לחדר המיון לאבחון וקבלת טיפול רפואי, במידת הצורך,” מסכם ד”ר אשקר.

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן