עדכונים חמים
עדכונים חמים
הלם באור עקיבא

הלם באור עקיבא

 

ראש העירייה והשר לשעבר יעקב אדרי ויד ימינו אורלי יחזקאל נעצרו השבוע בחשד לכאורה לעבירות שוחד, תיווך לשוחד והלבנת הון * בין היתר, השניים חשודים בשימוש לכאורה בשוברים שהיו מיועדים לנזקקים ונתרמו על ידי קבלנים * מעצרם של השניים הוארך עד ליום ראשון

 

פרשת שחיתות חדשה באזור נחשפה השבוע ומתמקדת בשתי דמויות מרכזיות: ראש העיר אור עקיבא והשר לשעבר יעקב אדרי, והמקורבת אליו, אורלי יחזקאל.

ראש העירייה אדרי חשוד בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון, על רקע מתן רשיונות עסק והיתרי בנייה.

יחזקאל, מי שהייתה יד ימינו בתפקידי ניהול בכירים בעיריית אור עקיבא לאורך עשרות שנים, בכנסת ובממשלת ישראל, חשודה בתיווך לשוחד. כמו כן נעצרו שני אנשי עסקים, ותשעה חשודים נוספים עוכבו לחקירה.

על פי החשד, בין אדרי ליחזקאל נרקמה מערכת יחסים שכללה עבירות שוחד: ראש העיר פעל לכאורה לקידום אינטרסים של לקוחותיה של יחזקאל – המשמשת כיועצת למספר גופים. למשטרת ישראל נודע כי יחזקאל הגישה בקשות שונות שעניינן במכרזים, מינויים והטבות שונות עבור גורמים המקורבים לה, כמו גם היתרים ואישורי תוכניות שהעניקו לקבלנים הטבות בסך מיליוני שקלים.

כמו כן, בעלי עסקים התבקשו לכאורה על-ידי מקורביו של אדרי לממן שוברים ותרומות שנועדו למשפחות נזקקות באמצעות עמותה מסוימת. יחזקאל, אדרי ומקורביו השתמשו לפי החשד באותם שוברים. חלק מהתורמים – אנשי עסקים וקבלנים – זכו לכאורה להטבות, הקלות והיתרים מטעם העירייה.

גורמים המעורים בחקירה הביעו תדהמה לשמע החשדות – ואמרו: “לא ברור מה חמור יותר – לקבל מעטפות של מזומנים או לסחור בשוברים שנועדו למשפחות נזקקות”.

שופט בית משפט השלום בראשון לציון, גיא אבנון, החליט להאריך את מעצרו של אדרי בשישה ימים: “החשוד שלפניי, בכיר החשודים, הוא זה שעומד לכאורה בראש ההיררכיה העבריינית בגין סדרת מעשים שבוצעו לאורך תקופה ממושכת”.

במהלך הדיון התברר כי החקירה הסמויה נגד ראש העיר מתנהלת כבר שנה. נציג יאח”ה, פקד איתי בירן, אמר כי ראש העיר עומד בליבת החשדות של הפרשה. פרקליטו של ראש העיר עו”ד יחיאל וינרוט ביקש לשחררו למעצר בית, אולם בקשה זו נדחתה: “ראש העירייה לא נשאל דבר לגבי הטיות מכרזים ולגבי חלקו הנטען בהטיה כזאת. הוא השיב על כל השאלות ונתן פרשנות משלו לדברים… גם בעבר היו מספר חקירות שהסתיימו בלא כלום. אנו מבקשים לבחון כל אפשרות לחלופת מעצר, כאשר מדובר באדם עתיר עשייה ועשרות שנות פעילות ציבורית”, טען עו”ד וינרוט.

השופט קבע כי אדרי “חשוד בריבוי עבירות של קבלת שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע. מדובר בחקירה הנחקרת זמן רב. חומר החקירה שהובא לעיוני מבסס חשד סביר הקושר החשוד לעבירות המיוחסות לו. החשוד שלפניי, בכיר החשודים, הוא זה שעומד לכאורה בראש ההיררכיה העבריינית בגין סדרת מעשים שבוצעו לאורך תקופה ממושכת. אומר כבר עתה כי ממצאים שנתפסו כבר היום, בשילוב דבריו של החשוד בחקירותיו, מחזקים למצער חלק מהחשדות המיוחסים לו”.

אדרי (69) החל את פעילותו הפוליטית לפני 31 שנים, עת נבחר בבחירות המוניציפליות של 1989 לראשות המועצה המקומית אור עקיבא – שבראשה עמד במשך 14 שנה.

לאחר מכן, בבחירות לכנסת ה-16 באוקטובר 2003, הגיע אדרי למקום ה-24 ברשימת הליכוד. לאחר הרכבת הממשלה הוא מונה לסגן השר לביטחון פנים וכיהן בתפקיד זה יותר משנה וחצי.

בנובמבר 2005 היה אדרי בין 14 חברי סיעת הליכוד שפרשו ממנה והקימו יחד עם ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, את קדימה. לאחר מערכת הבחירות של 2006 נבחר אדרי להחזיק בשני תיקים: הבריאות ופיתוח הנגב והגליל. בהמשך כיהן אדרי בתפקידים נוספים כגון השר לענייני ירושלים, השר המקשר בין הממשלה לכנסת ושר העלייה והקליטה.

יחזקאל (56), כאמור אחת הנשים המקורבות ביותר לאדרי, שעם שובו לעירייה הקימה חברת יזמות פרטית העוסקת ב”ניהול פרויקטים”. בחקירתה הראשונה נחקרה על תיווך בין מנהל המרכז המסחרי וראש העירייה, בקשר להרחבת גלריה לחנות סופרמרקט.

החוקרים הטיחו בפניה כאמור כי בתמורה לקידום ההיתר, היא קיבלה מבעל העסק תלושי קנייה. המשטרה טוענת כי זה רק חלק מהשוחד שהועבר הלאה לגורמים בעירייה. יחזקאל אומרת כי לא קיבלה כסף מעולם בעניין זה.

לדברי הסנגור שלה, עו”ד משה יוחאי, “מדובר בחשודה בת 56 ללא עבר פלילי, סבתא לנכדים, פעם ראשונה בסיטואציה של מעצר, היחידה החוקרת מגיעה לביתה ועושה חיפוש בחפציה. היא נלקחת לחקירה ומטיחים בה שתווכה בשוחד ובתמורה קיבלה תלושי מזון. על זה עוצרים אנשים במדינת ישראל”?

מעצרה של יחזקאל הוארך גם כן בשישה ימים. עו”ד יוחאי: “כל תכליתו של המעצר היא הפעלת לחץ על ראש העירייה”.

מאיר יורם, מנהל המרכז המסחרי החשוד במתן שוחד וקבלת דבר במרמה, מיוצג על ידי עו”ד תמיר סננס ועו”ד יהלי שפרלינג ממשרד נוי סננס שפרלינג חצרוני. עו”ד סננס: “ברור שחלקו בפרשה קטן בהרבה מזה של השניים האחרים. מרשי מכחיש כל עבירה”. גם מעצרו הוארך עד 15 לחודש.

יותם אשל (46), העצור הרביעי, הוא יועץ תקשורת ודובר במקצועו, הטענה כלפיו שניסה לזכות בסיוע יחזקאל, במרמה בתפקיד דובר עיריית אור עקיבא ודובר עירית ג’סר א-זרקא. לצורך הזכייה במכרזים, המשטרה טוענת כי הוא עשה שימוש במסמך מזויף של הצעות מחיר ונתונים אחרים. אשל, המיוצג על ידי עו”ד ציון סהראי ממשרד סרטל סהראי לזר מכחיש את החשדות בתוקף. מעצרו הוארך ביומיים.

מעוכבים אחרים שהיו בחדרי החקירות של יאח”ה, שוחררו לביתם בתנאים. עו”ד שי לוי מייצג שניים מאלה: חבר מועצה בעיריית אור עקיבא, וקבלן. עו”ד לוי מסר: “מרשיי עונים על כל השאלות ומשתפים פעולה עם כל הנדרש מהם על ידי החוקרים של יאח”ה. כפי שאמרתי – הם לא עברו שום עבירה פלילית. שחרורם המהיר מלמד על כך”.

אגב, אחד מנותני העדות בפרשה הוא אלי אבוטבול, לשעבר ראש מועצת זכרון יעקב. אבוטבול בעצמו נחקר ביאח”ה לפני 4 שנים והתפטר מתפקידו. התיק נגדו נסגר על ידי הפרקליטות בשנה שעברה.

עורכי הדין אורון שוורץ, יוגב נרקיס ואופירה סמבל ממשרד שוורץ-נרקיס ושות’ המייצגים חשוד נוסף מסרו כי “חשדות לשחיתות יש אכן לחקור ואולם דומה כי כריכתו של כל מי שמצוי בפריפריה של החשד אינה נכונה ומסבה לו נזק אדיר. אנו בטוחים כי פרשה זו תסתיים ללא גיבוש אישום ולראיה מרשנו שוחרר”.

זאת ועוד ביום רביעי אחר הצהרים הגישה יחזקאל באמצעות פרקליטה, עו”ד משה יוחאי, ערר לבית המשפט המחוזי בלוד, בבקשה לקצר את ימי המעצר שנקבעו לה במחוזי. אלא שגם כאן קבע השופט הבכיר, סגן הנשיאה, שופט המחוזי יעקב שינמן, כי יש להשאירה במעצר לצורך חקירות נוספות וחשד לשיבוש הליכי חקירה ועל כן הערר נדחה.

 

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן