עדכונים חמים
עדכונים חמים
בריכה חורפית וקסומה – פרדס חנה כרכור

בריכה חורפית וקסומה – פרדס חנה כרכור

המועצה פועלת לטיפוח המרחב העירוני סביבה באופן המותאם לצורכי התושבים ותוך שימוש באוצרות טבע יישוביים ושמירה על ריאות ירוקות. אחד מאלה הוא הבריכה הקסומה בכרכור

 

בין שכונות המגורים הגלריה וחץ שוכנת בריכת חורף עונתית המהווה בית גידול לח, המאכלס מגוון עשיר של יצורים. בשל אופייה הזמני של בריכת החורף מתקיימת בה מערכת אקולוגית ייחודית: בקיץ הבריכה יבשה ואינה מקיימת חיים, אך עם רדת הגשמים מתמלאת בריכת החורף במים ומתעוררת לחיים. כל טיפה של מים מכילה סוגים רבים של יצורים זעירים: אצות, סרטנים, רכיכות, חרקים ועוד. בעלי החיים בבריכה תלויים במים לקיומם ועל כן עליהם להשלים מחזור חיים שלם במהלך התקופה הלחה של הבריכה, הנמשכת מספר חודשים בשנה.

בין היצורים הקיימים בבריכה:

סרטנים ירודים – שטרגל גדול וזימרגל – מינים ייחודיים החיים בבריכות חורף בלבד. צדפונית הנראית כמעין זרע קטן אך בפנים מסתתר סרטן אמיתי.
קרפדה ירוקה, מין ייחודי למקווי מים זמניים (בסכנת הכחדה) ואילנית מצויה שאת רוב זמנה מבלה על העצים בסביבה ואל בריכת החורף יורדת לצורכי רבייה. ביבשה נמצאים קיפודים ואפילו מין נדיר של עטלף בסכנת הכחדה- אפלול מצוי.

בשטח הפתוח סביב הבריכה ובשטח המטווח הישן הסמוך ניתן למצוא מינים ייחודים של צמחים כמו סחלב קדוש, שפתן מצוי, דבורנית דינסמור ועוד. בחודשי החורף והאביב, דצמבר-מרץ, בריכת החורף משמשת כתחנת תדלוק עבור הציפורים הנודדות. בריכת החורף מאפשרת הרמוניה פסטורלית בין בעלי החיים במים וביבשה.

ניתן להתרווח מתחת לאקליפטוס הגדול ואלוני התבור המספקים צל נוח לפיקניק, ספורט, חקר או ליקוט. מועצת פרדס חנה כרכור מטפחת את הבריכה זה מספר שנים, ולפני כשנה ביצעה המועצה עבודות הנדסיות של העמקה ואיטום הבריכה, לצורך הארכת חיי הבריכה ושיפור התנאים ההידרולוגיים והאקולוגיים. הפרויקט נערך בליווי אקו-הידרולוגי מקצועי של חברת מורן ייעוץ ופיתוח.

נוסף על כך, המועצה מפעילה בשיתוף עם בית ספר שדה חוף הכרמל ועם החברה להגנת הטבע תוכנית אימוץ הבריכה על ידי תלמידי בתי הספר מעיינות, ממלכתי כרכור ורימון, שמסייעים בטיפוחה ובשמירתה. תלמידי בתי הספר לומדים על האקולוגיה של הבריכה וסביבתה ועל תפקידי בית גידול לח, זורעים צמחי בר, מסירים מינים פולשים ומבצעים הסברה לשמירה על הבריכה.

פעילות קהילתית ענפה סביב הבריכה

תושבי שכונת גלריה נטעו עצי פרי בגדת הבריכה והמועצה סיפקה להם תשתית השקיה. תושבי השכונות הסמוכות מבצעים הסברה לשמירה על הניקיון ועורכים ימי ניקיון בסביבה. תושבים בעלי ידע אקולוגי מבצעים ניטור אקולוגי עונתי ללמידת המגוון הביולוגי של הבריכה ומתכננים בשיתוף עם המועצה גידור ושתילות צמחי מים.

בנוסף, מדי שנה מקיימת המועצה ימי הדרכה, חקר ולמידה על אודות היצורים מתחת למים. בשבת האחרונה (5.12.20) נערכו סיורים והדרכות מטעם מועצת פרדס חנה כרכור בשיתוף החברה להגנת הטבע. משפחות הגיעו ליהנות ממשאב הטבע הייחודי ולמדו על אודות בעלי החיים המתקיימים במים.

הפנינג קיימות, מחזור וטבע בחסות תאגיד המחזור תמיר אשר התקיים בימים 9-8 בדצמבר התארח בבריכת החורף, במטרה לחשוף את הציבור לקסם הטבע הקיים “מתחת לאף”. ההפנינג כלל מפגש חוויתי שמביא עולמות של סביבה, מחזור וטבע. בין התכנים: מגוון מיצגים אינטראקטיביים מעולם הקיימות, מיצגי אומנות סביבתיים מחומרים ממוחזרים, סיור מודרך של למידה תוך כדי משחק (“מה זו קיימות?”), הדרכות החיים מתחת למים – הדרכות אקולוגיות בבריכת החורף.

שומרים על בריכת החורף

שימו לב! בתי הגידול הלחים כגון בריכות החורף נמצאים בסכנת הכחדה חמורה בשל הפיתוח האינטנסיבי, ולכן החשיבות הרבה לשמירה על הבריכה שוקקת חיים. שיקום וטיפוח בריכת החורף מתאפשר הודות לשיתוף הפעולה בין המועצה, בית ספר שדה חוף הכרמל החברה להגנת הטבע ומתנדבים יקרים, תושבי פרדס חנה כרכור, לטובת התושבים והמבקרים באתר.

שימרו על החי והסביבה והקפידו לא להיכנס למים ולשמור על המגוון הביולוגי בבריכה, וכמובן לשמור על הניקיון ולהתחשב בשכנים הגרים מסביב.

איך מגיעים?  בוויז: בוסתן קהילתי כרכור, או רחוב ירושלים 53 פרדס חנה כרכור.

 

השארת תגובה

;
גלילה לראש העמוד
small_c_popup.png

פרסום לעסק שלכם
כל עסק צריך
מבט מקומי

דילוג לתוכן